Zango, Spyware Doctor’a Karşı

Zango, Spyware Doctor’a Karşı

255
0
PAYLAŞ

Az çok güvenlikle ilgilenenler, ve bilgisayarlarını “saldım çayıra, mevlam kayıra” tarzı kullananlar Zango’nun ne olduğunu iyi bilirler. Bir zamanların en büyük adware firması 180 Solutions (Çocuk pornosu göstermek ile alakalı davaları da var) ile aynı zamanların ikinci en büyük adware firması Hotbar’ın birleşmesinden doğan en büyük adware firması. Zango’nun ne kadar doğru veya ne kadar yanlış birşey yaptığını tartışacak değilim, görünen köy kılavuz istemez. Ancak gündemdeki konu Zango’nun popüler Antispyware yazılımı PCTools Spyware Doctor’u, kendisini yasalara aykırı bir şekilde sildiği için dava etmesi ve uğradığı zarar için 35 Milyon Dolar istemesi.

Google Pack ile birlikte gelen Spyware Doctor versiyonu PCTools Starter Edition, Zango’ya göre, kullanıcılara vermesi gelen, Zango’yu siliyorum uyarısını vermiyor. Bu sebeple de Zango kullanıcıların isteği dışında silinmiş oluyor ve Zango da bundan doğan para kaybını PCTools’dan tazminat olarak istiyor. 35 Milyon Amerikan Doları.

Şimdi, PCTools deneme sürümündeki hal ve tavrıyla bizim ve diğer bazı Antispyware üreticilerinin oldukça eleştirdiği bir yazılım. Geçtiğimiz bir kaç yılın en tehlikeli zararlı türü sayılabilecek sahte antispyware’lerin tanımında bulunan bir çok davranışı gösteriyor. Ama o kadar da değil, elbette bulduğu zararlıyı silmekten ötürü suçlanmamalı.

Üstelik Zango’nun iddialarında da bir karışıklık var, aşağıdak Spyware Doctor’un Zango karşısındaki hal ve tavırlarını görebilirsiniz. Sunbelt Software’den zararlı araştırma bölümü direktörü Eric Howes’un çalışması, Spyware Doctor kullanıcıları açıkça uyarıyor.

Şimdi geldiğimiz noktada, Zango’nun derdinin uyarılar olmadığını söyleyebiliriz. Peki Zango’nun bize çok şık reklamlar gösterme isteği ve arzusu dışındaki derdi nedir? PCTools’un sınıflandırması. PCTools Zango’yu bir enfeksiyon (Infection) olarak tanımlıyor ve bu da sınıflandırmada zararlı olduğu anlamına geliyor. Ki Zango bundan pek hoşlanmamış.

Başta Eric Howes olmak üzere, işini düzgün yapan anti-spyware üreticileri ve güvenlik uzmanları PCTools’un arkasında olduklarını belirtiyorlar. Şu noktada Zango açtığı dava sonucu beklediği 35 Milyon Dolar yerine iyi bir ders alabilir gibi görünüyor.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

Single Sign On provided by vBSSO