PAYLAŞ

Microsoft 2.6 Milyon Windows işletim sistemini yanlışlıkla korsan olarak belirleyip kara listeye almış olabilir. Yanlış alarm oranı %1 den az da olsa, 512 milyon makinayı test ettiğinizde bu rakam inanılmaz olabiliyor. Microsoft korsan yazılımla mücadele çerçevesinde çıkarttığı WGA (Windows Genuine Advantage) aracı, 2005 yılından beri ortalama 512 milyon bilgisayarı test etti. Her beş bilgisayardan birinde korsan Windows işletim sistemine rastlayan WGA, Redmond, Washington’dan bir geliştiricinin söylediğine göre 2.6 milyon bilgisayarı yanlışlıkla korsan olarak tespit etmiş olabilir.

30 Ay boyunca WGA 114 Milyon bilgisayarda korsan windows tespit etti. Microsoft’s Genuine Windows direktörü David Lazar’ın açıklamasına göre bu oran ortalamanın altında. Business Software Alliance’ın yaptığı bir araştırmaya göre global korsan kullanım oranı %35.
Tespit edilen 114 Milyon korsan Windows kullanıcısından, sadece 56 000 tanesi Microsoft’a orjinal Windows talebi için başvurdu. Microsoft korsan yazılım kurbanlarına orjinal Windows sağlayacağını duyurmuştu. Üçüncü partiler tarafından kandırılan kullanıcılar Microsoft’a başvurup orjinal Windows sahibi olabiliyorlar.
Lazar’a göre 56.000 iyi bir rakam. Bu başvurular sayesinde Microsoft’un eline bir çok bilgi geçtiğini söyleyen Lazar, Microsoft’un bu bilgiyi korsan ile mücadelede kullandığını ekledi.
Yanlış alarmlar ise aylardır bir çok uzman ve kullanıcılar tarafından eleştiriliyordu. Lazar’a göre yanlış alarmlar hem kullanıcı için hemde Microsoft için çok büyük problem. Orana göre 2.56 Milyon kişi bu yanlış alarmlardan mağdur oldu ancak bu oran her gün düşüyor.
InformationWEEK

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK