PAYLAŞ

Var olmasına var da, ne işimize yarıyor?

Biz Doctus Wiki‘yi açarken çok heyecanlıydık. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecektik. Bilgi Güvenliği wikisi. Hatta tüm dünyaya baktığımızda bir tek Castlecops’da geliştirilen bir güvenlik wikisi var. İyi bir itibarımız olacağını düşünüyorduk. Elbette wiki dediğimiz şeyin bir özgür ansiklopedi olduğunu ve Wikipedia diye bir oluşum ile çıktığını söylememize gerek bile yok.

Peki benim derdim me?

Wikinin tanımına baktığımızda şöyle diyor:

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Wiki, herkesin üzerinde istediği gibi düzenlemeler yapmasına izin veren bilgi sayfaları topluluğudur. Gruplar, wiki sayesinde kolayca geniş dokümantasyonlar oluşturabilir, bu belgeler arasındaki sürüm farklılıklarını takip edebilir. Sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçemlemeleri sistem tarafından otomatik olarak yapılandırılacağından, bilgiye erişme ve bilgi belgeleme wiki ile son derece kolaylaşmaktadır.

Wiki ismi Hawaii dilinde çabuk anlamına gelen wikiwiki kelimesinden türetilmiştir.

Yani, düzgün işlediğinde mükemmel bir bilgi kaynağı. İsteyen herkes wikilere katkıda bulunabilir. Bu kadar net ve açık. Bir wikiyi yanlış bilgilerle dolu olduğu için, yazım hataları bulunduğu için, veya herhangi bir sebeple eleştiremezsiniz (Bu bizim çok işimize geliyor). Çünkü isterseniz ve o kadar takıyorsanız “gir de düzelt” derler adama.

Neyse fazla dallandırıp budaklandırmayalım. Wiki dediğimiz sistem teorik olarak mükemmele yakın bir sistem. Wikipedia‘ya baktığınızda bunu görebilirsiniz. Dev bir bilgi kaynağı. Bu cümleyi Türkiye’de hafife alanlar var. Forumlara, bloglara, sözlüğe dev bilgi kaynağı diyoruz. Bu sebeple wikipedia’ya dev demek aslında biraz az kalıyor.

Ancak problem şu, wikiciler, uzman kişilerin wikilere gereken ilgiyi göstermediğinden şikayet ediyorlar. Yani örneğin, GSM teknolojisi ile ilgili bir maddeye, GSM uzmanları veya profesyonelleri değil de, GSM ile çok yakından ilgilenen, GSM’i hobi olarak yalayıp yutmuş aktivistler katkıda bulunuyorlar. Ben bunu ilk duyduğumda, hadi canım demiştim. Fakat Doctus’un gelişiminde, uzman kişilerin ve profesyonellerin durumunu bizzat gördüm.

Alanımızla ilgili olduğundan, güvenlik üzerinden gidelim. Biz Doctus’u forum olarak kurduk ve klasik Türk forumu imajından ölesiye korkuyorduk. Biz wilderssecurity veya castlecops gibi olmak istiyorduk. Bilgi güvenliıinin Türkiye’de ne olup ne olmadııını araştırdım önce. Bir kaç kişisel çabayla ayakta duran site vardı. Bunlardan hala duranlar var ve yenileri de eklendi. Bizim Doctus’u açma çalışmalarımız sırasında Olympos ve Bilgigüvenliği.Org siteleri gündemdeydi. Her ikisine de birbirimize destek olmalıyız çağrısı yaptım. Detaya girmeyelim ama birinde yemeğe davet edildim, diğerinde spamci uyanık olmakla suçlandım. Sonra neredeyse tüm bilgi güvenliıi uzmanlarının bulunduğu, aktif bir e-posta listesi keşfettim. 400 kadar bilgi güvenliği uzmanı vardı listede ve kim olduğunuz bilinmeden sizi listeye almıyorlardı.

Listeye başvurdum, kendimi ve amacımı anlattım, kabul ettiler. Ve listeye girer girmez şöyle bir mesaj attım:

Ocak 16, 2006
Merhaba arkadaşlar,
Üç aydır yayında olan bilgi güvenliği forumumuz, sizin gibi bilgi
güvenliğinin profesyonelleri ile, bilinçsiz ev
kullanıcılarını
buluşturma amacı taşıyan bir platformdur. Bu konuya ilgi
göstermenizin
mesleki bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum ve hepinizi foruma destek
olmaya bekliyorum.
Sevgiler
Tansu Gunay

Cevap gelmedi, üye olan oldu mu bilemiyorum.

Biz devam ettik, o zamanlar aktif olan fakat şimdi hiçbiri aktif olmayan ve şimdiki editör arkadaşlarımla çok özverili çalışmalar yaptık. Aylar geçti, Doctus’u büyüttük ve bize göre çizgimizi asla bozmadık. Dedim ki, geçen sefer kaale alınmadık ama artık büyüdük, bizi görürler. Ve listeye şu mesajı attım:

Kasım 15, 2006
Herkese merhaba,
Saniyorum listeye ikinci mesajim. Bir yil kadar once de ev kullanicilarina yönelik bir bilgi guvenliği forumu actigimizi duyurmak icin atmistim.
Bir yilda hedeflerimize ulastik. Ulkemizde `bilindik` forum kulturunu bir nebze olsun duzelttik. Bir de hediyemiz oldu, blog ekledik. Tabi siz uzmanlara karsi, ustune basarak belirtmem gereken sey kurdugumuz toplulugun tamamiyle ev kullanicilarina yonelik olmasi.
Peki sizden ne istiyorumı
Biz forumu olustururken, gectigimiz bir yil icinde, yabanci bilgi guvenligi forumlarini ornek aldik, dslreports, wilders ve castlesops bunlardan bazilari, Buyuk olcude de herbirinin bizce iyi yonlerini alarak guzel bir sentez olusturduk ve sahsi gorusum, su an kurdugumuz olusum ulkemiz icin en gerekli web platformlarindan biri haline geldi. Tabi gene ev kullanicilarindan bahsettigimizi unutmayalim lutfen, zira bu konuda basimiz cok agriyor, kimseye ahkam kesmek gibi bir niyetimiz yok,
Forum`u vakit harcayip incelerseniz bilgi guvenliginden bihaber kac bin Turk kullanicisinin bir nebze olsun bilgilendigini ve en ufak isini bile hallederken artik bilgi guvenligini onplanda tuttugunu gorebilirsiniz, Buna bizler de dahiliz.
Simdi ornek aldigimiz yabanci forumlarda uygulanan bir seyi bizim foruma da eklemek istiyoruz, Yabanci forumlarda `security expert` unvani olan bazi kimseler var ve bu kimseler o forumlarin yoneticileri tarafindan bilinen guvenlik uzmanlari oluyorlar, Ornegin wilders`da antivirus yazarlarindan, bagimsiz tester`lara kadar bir dizi `security expert` aktif olarak forumda yazisiyorlar.
Bu durumun artilari, birincisi ev kullanicilari, sorunlara ve konulara cok daha farkli acilardan bakmayi ogreniyor, bilgi guvenliginin cok ciddi bir bilim oldugunu goruyorlar, bu uzmanlarin unvanlari farkli oldugu icin gereksiz tartismalara giremiyorlar bir de oralarin sartlarinda bu uzmanlar kendi sektorlerinin bir nebze de olsa reklamini yapmis oluyorlar,
Biz bunu bir yil once de dusunmustuk ancak etimiz budumuz yeterli degildi, su an gunde 50ser 50ser artan 3000`den fazla uyemiz ve gunluk ortlama 20 000 ziyaretcimiz oldugu icin biraz daha curetkar olabiliyoruz,
Sizlerden istedigimiz ise, ayni yabanci forumlarda oldugu gibi birer `guvenlik uzmani` unvaniyla foruma katilmaniz ve ev kullancilariyla alakali konulara ister tartismaniz ister yeri geldiginde nokta koymaniz, kisacasi forumda bulunmaniz,
Bu eninde sonunda ulkemizde de olmasi gereken birsey ve Doctus`dan daha uygun bir yer yok gibi gorunuyor, Biraz tekrar olacak ama ev kullanicilari faktorunu gene hatirlatmak istiyorum,
Elbette ki buradaki konularin yakinindan gecebilecek seyler olmayacak doctus`da konusulanlar ancak siz profesyonellerin, ulkemizde ev kullanicilari arasinda bir bilgi guvenligi bilincinin olusmasina katkida bulunmasinin bir nevi sosyal sorumluluk olduguna inaniyorum, Ve tabii ki bu hayal de gercek olma yoluna girerse maalesef bir iki kisinin olur demesiyle olamaz, Nasil ki forumda hizmetlerden sorumlu moderator grubu, gelistirmeden sorumlu ozel grup ve kullanici grubu var, guvenlik uzmanlari da bir grup niteliginde olmali diye dusunuyoruz, Bu anlattiklarim sitede aktif olmalisiniz anlamina da gelmiyor yanlis anlasilmasin. ayrica sunu bir daha hatirlatiyorum, unvaniniz geregi sacma diyaloglara girmeniz gibi bir durumda asla olmayacak

Bu ise varim derseniz lutfen bana [email protected] adresinden bir mesaj yollayin, Bu grubun formatina uygunsa burada da konusabiliriz, merak ettiklerinizi cevaplayabilirim.
Vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim, ayrcia mesajimin yayinlanmasindaki anlayislarindan oturu liste yoneticilerine de tesekkur ederim.
Sevgiler
Tansu Gunay

Sağolsunlar üç kişi geri döndü, şu an kendileri gruplar sayfasında “güvenlik uzmanı” olarak geçiyorlar. Biz ne yaptıkı Pes ettik mi? Hayır. Dedik ki, blog ve forum gayri ciddi şeyler. Sesimizi duyurmak için gerçekten ciddi bir proje yapmalıyız. Mesela wiki, o zaman ilgi gösterirler. (yanlış anlamayın, genel bir ilgiden bahsetmiyorum, uzman ve profesyoneller) Ve şu mesajı attım:

Mart 19, 2007
Herkese Merhaba,
Yeni bir proje ile e-posta kutularinizi isgal ediyorum.
Doctus olarak, bilgi guvenligi forumu, bilgi guvenligi haber blogu ve indirme sitesinden sonra simdi de bilgi guvenligi ansiklopedisi ile yayindayiz.
Olasi itirazlari bastan cevaplamak adina hemen belirteyim, wiki de diger tum Doctus hizmetleri gibi ev kullanicilarina yonelik bir projedir.
Dun (18 Mart 2007) itibari ile yayina soktuk ve elimizden geldigince maddelemeye basladik.
Bir cok Turkce dokuman bulduk ancak ne dokumanlarda bir lisans bilgisi vardi ne de dokumanlari yazanlar cevap verdi. Kisacasi su ana kadar yayinlanmis maddeler genellikle lisansi belli olan ceviriler ve kendi makalelerimizden olusuyor.
Daha once Wilders forumlarindan bir ornegi uygulamaya sokmus ve sizlerden sosyal sorumluluk adina “guvenlik uzmani” etiketi ile ev kullancilarina forumdan yardimci olmanizi istemistik. Simdi de ozgur ansiklopedimize katkida bulunmaya cagiriyoruz. Ilk etapta ev kullanicilarina yonelik olarak dusundugumuz Wiki icin planlar lisansi ve wiki mantigi geregi elbette degisebilir. Amac wikipedi’ye rakip olmak degildir (zaten pek sansimiz olmazdi) güvenlikle ilgili belgeleri tek bir cati altinda toplamak ve ev kullanicilari icin erisilebilir ve anlasilabilir bir hale getirmektir. Zaten tum maddeler wikipedi sayfasina da girilecektir.
Lutfen bu projeye ilgi gosterin,en basitinden elinizde hazir dokumanlari paylasin, internet sitelerinde size ait olan belgelerin lisans durumunu bildirin veya wiki de kullanilmak uzere izin verdiginizi beyan edin. En guzeli uye olup katkida bulunun. Ben sahsen bunun da bir nevi sosyal sorumluluk olduguna inaniyorum.
Gene bir yanlis anlasilmaya sebep vermemek icin belirtme geregi duyuyorum, tum Doctus hizmetleri tamamen ucretsiz ve uyelik gerektirmeden herkesin kullanimina aciktir. Tamamen bagimsiz bir platformdur. Ev kullanicilari arasinda yanlis anlasilan bir konu daha var, destek forumu olarak actigimiz bazi yazilimlar var. Bu yazilimlara ve firmalara ayricalik tanidigimiz dusunuluyor. Bu castlecops ve wilders forumlarinda da gordugumuz resmi destek forumu tarzi bir yaklasimdir ve Doctus, “Turkce” destek verecegini vaad eden tum firmalara bu hizmeti ucretsiz olarak sunmaktadir. Su an yararlananlar; Comodo, destek Comodo firewall gelistiricisi Egemen Tas ve CEO Melih Bey tarafindan verilmektedir; Musonya Justfilter, yazilimin gelistiricisi Murat Dicle tarafindan verilmektedir, Kaspersky, Turkiye dagiticisi Helyum calisanlari tarafindan verilmektedir. Eger Turkce destek verecegini vaad eden baska guvenlik yazilimlari da olursa bu listeye gireceklerdir ilerde. Forum ve haber blogu bolumlerinde “google adsense” ile sunucu ve lisans masraflarini karsilamaktayiz ancak Wiki her zaman reklamdan arindirilmis olacaktir.

Sonuc olarak sizleri wiki’ye bir sekilde katkida bulunmaya davet ediyoruz. yukarida belirttigim gibi bu bizzat yazarlik yaparak da olabilir, elinizdeki belgeleri sunarak da olabilir, bu konuda tavsiye vererek de.
Sevgiler

Evet, cevap yok gene.

Bazı bilişimci arkadaşlarım, profesyonellerin bu tarz projeleri bilerek desteklemediklerini söylemişti. Yani kısacası wiki bize kaldı. Elimizden geleni yapıyoruz.

Türkçe wiki üzerinde çalışan diğerleri de var.

Ubuntu Rehberi

Pardus

LKD

YTU Linux Grubu

TR-GRID

Beryl

Lapis

Ve adını sayamadığım diğerleri. O konuların uzmanlarından fayda var mı bilemiyorum, ama burayı okuyan herkesin destek olması gerektiğini düşünüyorum.

Wikiler bağımsız, özgür ve doğru bilgi kaynakları olmalıdırlar. Dileyen herkes wikiye katkıda bulunabilmeli. Bu, wikileri yaymak, yazım hatalarını düzeltmek, yeni madde eklemek, eksik maddeleri tamamlamak gibi bir çok alanda olabilir.

Kendinizden korkmayın, wikilere yazın.

Tansu Günay

What's Happening Recommended by Hashcore

1 YORUM

  1. Kimse çocuk gibi azarlanmak istemez hele çocuk değilse hiç istemez. Yanlış anlamayın beni ama bu benim (Genel kullanıcı) gözünden baktığımda genelde gördüğüm bir şey. Keşke bende alanımda uzman olsaydımda bu gibi insanlara yardımcı olabilecek sitelere katkıda bulunabilseydim diyorum ama dediğim gibi kimse azarlanmak ayıplanmak ve hatta rezil olmak istemez 🙂

BİR CEVAP BIRAK