PAYLAŞ

Dell Tech Support VLC yüklü dizüstü bilgisayarların hoparlör tamiri kapsamında garantiden çıkacağını duyurdu. Ayrıca VLC tabanlı başka bir oynatıcı olan KMPlayer yüklü bilgisayarların da garantiden döndüğüne dair bildirimler var. Garanti bu şartlarda sadece hoparlörler için geçersiz kalıyor, bilgisayarların diğer bölümlerinin garantisi devam ediyor. Dell ayrıca VLC’nin kullanılmış olup olmamasına bakmıyor, yüklenmiş olması yeterli. Bu sebeple garantiye götürülen cihazlardan VLC’nin tamamen kaldırılması öneriliyor. Türkiye’den henüz benzer bir bildirim gelmedi.

VLC oynatıcıda diğer oynatıcılardan daha yüksek ses alınmasına yarayan ve küçük hoparlörlere zarar verebilecek bir özellik bulunuyor. Dell’in uzun süren testleri sonucu, saatlerce VLC çalıştırıldığında bilgisayarın hoparlörlerine zarar verdiği tespit edildi. Benzer bir tespit daha önce de HP’den gelmişti ve VLC yüklü HP bilgisayarların da garanati kapsamına alınmadığı söyleniyor.

Deneyimli VLC kullanıcılarının gayet iyi bildiği üzere, VLC kullanırken ses ayarının %100’ün üzerine çıkartılması tavsiye edilmez. Dell de yayınladığı raporda VLC’nin bu şekilde kullanılmasını ve BIOS yazılımının son versiyona yükseltilmesini tavsiye ediyor.

Elbette VLC tarafından da bu konuda çeşitli yorumlar geldi. VLC geliştiricisi Jean-Baptiste Kempf, bahsedilen sorunların Dell’in kötü malzeme kullanmasından kaynaklandığını ileri sürdü.VLC’nin orijinal Windows API’si kullanılarak geliştirildiğini ve Windows’un izin verdiği seviyenin üzerine çıkamayacağını savundu. Resmi API’lerle geliştirildiği için OUTPUT ayarını değiştiremeyeceğini belirtti.

 

What's Happening Recommended by Hashcore

3 YORUMLAR

  1. Bana bu durum çok mantıksız geldi. O zaman daha sağlam hoparlör yapmaları lazım. Kullanıcıyı bu şekilde kısıtlamaları hoş bir durum değil.

    • Evet, bazen o özelliğe ihtiyaç oluyor, ve kullanıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Sorun kalitesiz hoparlörinde.

  2. Oldukça geç kalmış bir haber… Bir de anlam sorunu var: “VLC oynatıcıda diğer oynatıcılardan daha yüksek ses alınmasına yarayan ve küçük hoparlörlere zarar verebilecek bir özellik bulunuyor”, net bir bilgi olarak ortaya konuluyor. Ardından, “Dell’in uzun süren testleri sonucu, saatlerce VLC çalıştırıldığında bilgisayarın hoparlörlerine zarar verdiği tespit edildi” deniliyor. Bu cümlelerin yerleri, sıraları değiştirilse anlamlı olacak.
    Ancak, hopörlerin kapasitesinin yüzde 200 ile 400 üzerine çıkabilen bir müzik programını bu düzeyde kullamanın da, hopörlere “overlock” yaptırmaktan farkı olmasa gerek!

BİR CEVAP BIRAK