PAYLAŞ

Ubuntu kurucusu Mark Shuttleworth yaptığı basın toplantısında Avrupa’dan BQ ve Çin’den Meizu olmak üzere iki büyük telefon üreticisiyle anlaştıklarını ve 2014 içinde Ubuntu telefonları satışa çıkartacaklarını açıkladı.  Shuttleworth’un açıklamalarında bir diğer önemli husus, Ubuntu telefonun çıkış tarihine kadar en fazla kullanılan 50 Android uygulamasını  Ubuntu için hazırlayacakları oldu.  Bilindiği gibi Ubuntu açık kaynaklı bir işletim sistemi ve şu ana kadar mobil işletim sisteminin kodlarının %95’i paylaşıldı.

Shuttleworth’un açıklamalarında dikkat çekici bir başka konu da mobil işletim sisteminin adının internette dolaşan iddiaların aksine Ubuntu Touch veya Ubuntu Phone olmayacak. Telefonun adı da masaüstü ve tabletler için olduğu gibi sadece Ubuntu olacak.

BQ İspanya merkezli bir yüksek teknolojiye sahip telefon üreticisi. 600 çalışanı var ve 2013 yılında 1.500.000 telefon sattı. Meizu ise Çin’in en büyük telefon şirketi. 1000’in üzerinde çalışanı ve 600’ün üzerinde mağazası bulunuyor. Ubuntu telefonlar Avrupa’da üretilecek ve üretildiği dönemin mümkün olan en ileri teknolojik gelişmelerine sahip olacak. Yani telefonlar çıktığında donanım açısından piyasadaki en iyi özelliklere sahip telefon olacak. Meizu ise üretimden çok telefonun Çin pazarına girmesi için çalışacak.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK