Spam Gerçeğiyle Yaşamak

Spam Gerçeğiyle Yaşamak

271
0
PAYLAŞ

Son günlerde fazla blog veya haber sitesi takip edemiyorum. Sevgili arkadaşımız Osman’ın blogunda Spam posta ile ilgili bir haber görünce fazla önemsemedim. Sıradan spam haberleri diye okudum, yorumumu yaptım ve geçtim. Ancak olmadık bir şey oldu. Spam yapan site, Osman’a ulaşarak bu haberi yanıtladı. Spam’in yanlış bir şey olduğunu ama işe yaradığını belirtti. OSman da buna dürüst iletişim demiş. Tam olarak ironi yapıp yapmadığından emin değilim. Ama bir spamci ve dürüst iletişim yanyana olmasına çok da alışık olduğumuz iki kavram değil.

Şimdi şu noktada bir bilgi tazelemesi yapalım. Spam, internette aynı e-postanın, en az yirmi kişiye, istekleri dışında gönderilmesidir. Açık ve net. Ve spam asla kabul edilebilir bir hareket değildir. Spam haksız kazançtır. Ve nedense ülkemizde, haksız kazanç internetten yapıldığında o kadar haksız gelmemektir insanlara. Örneğin bir warez sitesi normal karşılanabilmektedir, veya bir warez sitesi, gerçek hayatında hırsızlık yapmayan biri tarafından işletilebilmektedir. Halbuki warez hırsızlıktır.
Burada da aynı işleyiş geçerli, Spamcilerde gerçek hayatlarında, dükkanlarının reklamlarını, bir taş parçasına sarıp insanların velerinin camlarına atmıyorlar. Ama internette, ben istemediğim halde gelen kutuma atmakta bir sakınca görmüyorlar. Daha da ileri gidip “yapmak zorundaydık tanınmak için” diyebiliyorlar. Halbuki Spam vandallıktır.

İstediği kadar bunu kabul etsin veya etmesin, özür dilesin yada dilemeyip “evet yaptık ama işe de yaradı bak” desin . 1spor denen site bir spam sitesidir ve e-postalarınızı yada diğer bilgilerinizi bu siteye vermek ciddi bir risktir.

Günden güne ülkemizde internetin ahlak sınırları içine girebileceğine dair umutlarım yok oluyor. Hırsızlık, zorbalık internette artarak ilerliyor ve artık insanlar bunu normal karşılamaya başladı.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

Single Sign On provided by vBSSO