PAYLAŞ

Çeşitli harita ya da hava durumu gibi uygulamaların lokasyonumuzu bildiği bir gerçek ve bu tarz servislerden yararlanabilmek için buna göz yumuyoruz. Ancak bir takım az güvenilir uygulamaların da gerekmediği halde lokasyon bilgilerimize, bilgimiz veya iznimiz dışında eriştiği de bir gerçek. Rutgers Üniversitesindeki bir grup araştırmacı, bu tarz lokasyonunuzu gizlice gözleyen uygulamaları izleyen ve size bildiren bir uygulama üzerinde çalışıyorlar.

Bu ilk bakışta kulağa daha geliştirme aşamasındayken haberi yapılacak bir olay değilmiş gibi gelebilir. Ancak Android işletim sistemi mimari olarak, bir uygulamanın diğer uygulamaya erişmesini ve müdahalesini engelliyor. Ancak araştırmacılar, Android API’si üzerinden bir uygulamanın işletim sisteminden lokasyon bilgisi istediğinde bir sinyal göndermesini başardılar.

Araştırmacılar buldukları yöntemle daha transparan hale gelen işletim sisteminin, gelecekte kullanıcılar tarafından uygulama bazında daha fazla yapılandırılabilir olmasını umuyorlar.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK