1 / 2 Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 10 arası
    Üye

F- Secure Dil Sorunu [Çözüldü]

Herkese iyi forumlar öncelikle.

Bilindiği üzere F-Secure ürünlerinde Türkçe dil desteği mevcut. İşte benim sorunum tam da bu dil desteği noktasında. Daha önce bir süre kullandığım dönemde de aynı problemi yaşamıştım. Geçenlerde F-Secure IS için facebookta yapılan kampanyadan lisans alıp programı kurmayı denedim. Fakat, kurulum esnasında dil seçimi ekranına geldiğimde listede Türkçe yer almıyordu. Önceki sefer çok üstünde durmamıştım ancak aynı sorunla bu sefer de karşılaşınca garipsedim doğrusu.

Kullandığım bilgisayarı yurtdışından aldım ve bu bilgisayarda mevcut Windowsun dili Fransızca. Acaba Türkçe dil seçeneğinin olmamasının nedeni windowsun dilinin fransızca olması olabilir mi ?

Ayrıca, bu sorunu aşmanın herhangi bir yolu var mı?

Seçilebilir diller listesi, F-secure sitesinde, kurulum anlatımında kullanılan ekran görüntüsündeki ile aynı olduğu için oradaki ekran görüntüsünü ekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.
    Konu NvR33 tarafından (06-05-2011 Saat 20:09 ) de değiştirilmiştir.

Üye
    enterasan bir durum buradan indirip tekrar dener misiniz ?
    Hayatın boyunca calısıyorsun, 30 yıl boyunca yaptıgın seyin farklılık yaratacagını düşünerek yasıyorsun, insanlar için önemli oldugunu sanıyorsun bir sabah uyandıgında sunu anlıyorsun: hayır.. orda kücük bir hatan var, sen harcanabiliyorsun, aman Allah'ım..

Üye
    Alıntı aHmEt20 Mesajı Göster
    enterasan bir durum buradan indirip tekrar dener misiniz ?
    Öncelikle alâka gösterdiğiniz çok teşekkür ederim. Gerek gezginler olsun gerek tamindir olsun bütün türkçe program sitelerinden indirip denedim daha önceden. Fakat sonuç yine aynıydı. Sizin isteğiniz üzere tekrar indirip denedim ancak sonuç yine aynı.

Yasaklanmıştır
    Windows`un Fransizca olmasiyla, probleminizin pek bir alakasi yok. Benim kullandigim Windows`un dilide almanca. Fakat, Türkce dil secenegi olan programlarda sorun yasamadim. F Secure`nin bu sürümde Türkce dil secenegi mevcut mu, bunu arastirmak lazim ?

Üye
    @nvr33 rica ederim.

@Dashboard

evet mevcut , 4 adet makinaya kurdum kampanya doğrultusunda.
    Konu aHmEt20 tarafından (07-05-2011 Saat 01:45 ) de değiştirilmiştir.
    Hayatın boyunca calısıyorsun, 30 yıl boyunca yaptıgın seyin farklılık yaratacagını düşünerek yasıyorsun, insanlar için önemli oldugunu sanıyorsun bir sabah uyandıgında sunu anlıyorsun: hayır.. orda kücük bir hatan var, sen harcanabiliyorsun, aman Allah'ım..

Üye
    Alıntı Dashboard Mesajı Göster
    Windows`un Fransizca olmasiyla, probleminizin pek bir alakasi yok. Benim kullandigim Windows`un dilide almanca. Fakat, Türkce dil secenegi olan programlarda sorun yasamadim. F Secure`nin bu sürümde Türkce dil secenegi mevcut mu, bunu arastirmak lazim ?
    @Dashboard, öncelikle teşekkür ederim. Ben de bugüne kadar f-secure dışında, Türkçe dil seçeneği olan programlarda herhangi bir sorun yaşamadım. Türkçe dil seçeneği mevcut. Buna dair bir görüntü var ancak farklı bir siteye ait olduğundan doctusun hassasiyetlerini gözönünde bulundurarak eklemedim. Bu arada windowsun dilinden kaynaklanabilir mi sorusunu sormamın nedeni f-secure desteklediği dillerden fransız alfabesine uygun olmayan dillerin büyük çoğunun bendeki kurulum ekranındaki dil listesinde yer almaması. Çok ayakları yere basan bir gerekçe olmadığının farkındayım ancak aklıma başka bir neden de gelmiyor açıkçası.

Bu arada f-secure İs'nin kullanılabilir olduğu diller:

Available languages

English, Čeština, Dansk, Deutsch, Eesti keel, Español, Español (Latin America), Français, Français (Canada), Italiano, Magyar, Nederlands, Norsk, Polski, Português, Português (Brazil), Român, Slovenščina, Suomi, Svenska, Türkçe, Русский язык, ελληνικ, 日本語, 简体中文, 繁體中文(臺灣), 繁體中文(香港).
    Konu NvR33 tarafından (07-05-2011 Saat 01:48 ) de değiştirilmiştir.

Yasaklanmıştır
    Gercekten ilginc bir durum o zaman. Ingilizceniz var ise eger, F Secure`ye mesaj atip sorabilirsiniz dilerseniz. Bilen arkadaslarimiz varsa zaten yardimci olacaktir size. Izninizle ben cekileyim aradan

Üye
    Sabahın ilk saatlerinde 04:00 gibi sorunun çözümünü bulmuş bulunmaktayım. Aynı problemin başka arkadaşların başına gelebilecek olması ihtimaline binaen ,bir aksilik olmazsa, bugün gündüz çözümü izah etmeye çalışacağım.

@Dashboard ve @aHmEt20 ilginiz için tekrar teşekkürler.
    Konu NvR33 tarafından (07-05-2011 Saat 05:56 ) de değiştirilmiştir.

Yasaklanmıştır
    Rica ederim. Ben birsey yapmadim

Cözüm yolunuzu merakla bekliyoruz.

Üye
    Dün gece yarısı F-Secure destek birimine durumu izah etmek için chat bölümünü açıp fransızcamın İngilizcemden daha iyi olması nedeniyle, karşıdaki uzmanla daha iyi anlaşacağımı düşünerek sorunu Fransızca izah etmeye çalıştım. Yazdığım metni gönderirken saat mefhumunu dikkate almadığımdan ve kendileri de belirtmediğinden, gönderim sonrası karşıda uzman bulunmadığı, haftaiçi mesai saatlerinde bu hizmetin sağlandığı minvalinde bir cevap aldım. Bu defa oflaya puflaya e-mail gönderme bölümüne geçip sorunu tekrar yazıp gönderdim. An itibariyle henüz bir geri bildirim olmadı.

Aynı saatlerde google aramalarımı f secure özelinden çıkarıp genel aramalar yapmaya başladım. Ve karşıma sorunun ve dolayısıyla çözümün temelini oluşturan kavram çıktı: Unicode.

Evrensel Kod şeklinde ifade edebileceğimiz Unicode, dünyadaki tüm yazı vb. karakterlerine bir sayı atanması üzerine kurulu bir standart. İşte bu standardı kullanmayan bir program sözkonusu olduğunda, programın dilinin sistem yerel ayarlarındaki dile ait karakter düzeni ile aynı ya da bu dilin ait olduğu karakter ailesinden olması zorunluymuş. Bu şart gerçekleşmediği takdirde kullanıcı arayüzünde karakter sorunları vb. yaşanıyormuş.

Tüm bunlardan hareketle F-secure örneğinde, istenen dili listede görememe, bu dili seçememe sorununun kaynağının bu olduğu sonucuna ulaştım.

Bu sorunu ortadan kaldırmanın yolu, sistem yerel ayarlarını değiştirmekten yani bu ayarlar üzerinden gereken dili seçmenizden geçiyor. Nasıl yapılacağı için bknz: http://windows.microsoft.com/tr-TR/w...-system-locale

Yukarıda belirttiğim gibi sorun f-secure firmasının unicode kullanmamasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla benim bilgisayarımın windows dilinin ve dolayısıyla sistem yerel varsayılan ayarlarının fransızca olması, aynı karakter ailesinde yer almayan Türkçeyi program dili olarak kullanamıyor, seçemiyor olmamın nedenini oluşturuyordu. Sistem yerel ayarlarında ,Türkçeyi seçmek suretiyle, değişikliğe giderek sorunu çözdüm.

Son olarak, az önce bu bilgiler ışığında F-secure firmasının bu konuda 2009 yılında yayınlamış olduğu bir makaleye ulaştım. Sorun şu ki bu makaleye gerek google üzerinden yaptığım aramalarda, gerek F-secure ingilizce destek bölümünde dil, dil sorunu vb. şeklinde arama yaptırdığımda, gerekse kurulum ve kurulum öncesine dair makaleler arasında bulamadım. Fransızca destek bölümünde, "langue(dil), unicode" kelimeleri ile yaptığım arama sonucu bulduğum makalenin kimlik numarası üzerinden ulaştığım ingilizce versiyonunu aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.

http://www.f-secure.com/kb/2463

Not: Sadece F-secure için geçerli olmayan unicode problem ve çözümünü geniş bir zamanda daha genele hitap edecek ve daha derli toplu şekilde Doctus üzerinden paylaşmayı düşünüyorum.

Saygılar.
    Konu NvR33 tarafından (07-05-2011 Saat 15:43 ) de değiştirilmiştir.

1 / 2 Sayfa 12 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. F Secure Sistemden Silinmiyor ! [Çözüldü]
    By darki66 in forum F-Secure
    Cevap: 3
    Son Mesaj: 13-04-2011, 23:29
  2. secure folder 02.7.0.0 gizleme programı sorunu
    By ahmet2004 in forum Diğer Güvenlik Yazılımları
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 06-11-2010, 12:09
  3. f secure internet security 2008 update sorunu
    By uslu1639 in forum F-Secure
    Cevap: 7