Toplam 8 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 8 arası

Konu: Firefoxta güvenlikle ilgili sorularım

Üye

Firefoxta güvenlikle ilgili sorularım

Sayıdeğer doctus ailesi. Yeni aldığım bir kararla şu an firefox a geçtim. Daha önce İe9, Chrome ve opera tarayıcılarının son sürümlerini kullandım. Firefox ta kullanmıştım (eski sürümü) ama eklenti işine girmemiştim. Bugünlerde ie9 da sorun yaşayınca firefox a bir şans vermek istedim ve eklentiler deryasına kıyısından girdim. Sonuç olarak gerçekten etkilendim. Meğer ben hep bunu arıyor muşum. Oyuncak gibi yapboz tarayıcı.
    İe9 hızlı ama hala yol alması lazım. Chrome hakikaten hızlı ve sade ama ben içinde google olan bişeye güvenemiyorum. Opera hakikaten hem hızlı hemde kullanışlı.Can gibi tarayıcı ama ne yalan söyleyeyim firefox u sevdim.

Sizi fazlasıyla sıktım daha cıvıtmadan sorularıma geçeyim. Şimdi eklenti ve tarayıcı konusunda yeni olduğum için biraz araştırma yaptım ve işe yarar olduguna karar verdiğim birkaç eklenti ile işe başladım. Lakin biraz paranoyak sayılır seviyede güvenlik düşkünü oldugumdan aklıma sorular geldi ve siz sevgili ve bilgili doctus aiilesine bir danışayım dedim.

1) Bu eklenti kurulumu güvenlik zafiyetine sebep olur mu? Örneğin parola girmek için kullandığım bir eklenti parolarımı çalar ve bunları uzak bilgisayara gönderir mi? veya tracker ları engelesin diye kullandığım eklenti kişisel bilgilerimi tarayıcı geçmişimi ve hareketlerimi uzak bilgisayara göderir mi? bir nevi keylogger veya virüs gibi hareket edermi bu eklentiler.

2) Sitemimde şu an; adblock plus, easy youtube video downloader, ghostery, secure login eklentileri yüklü bunlara ek wot yüklemek istiyorum. noscript i duydum ve çok önerildi ama ben sevmedim kullanmamaya karar verdim. Şimdi bu eklentiler az önce belirttiğim yönden zararlı olur mu bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Özellikle eklentilerin kişisel bilgileri çalıp çalmadığı ve bunları yabancılara açıp açmadığı konusunu çok merak ediyorm. İlgilenenlere teşekkürler.

Üye -FoRza CR- - ait Avatar
    Bir parça haklısınız evet bir zamanlar böyle zaafiyetler çıkmıştı.Firefox eklentileri ile çok kuvvetli bi tarayıcı ve şahsen kullandığım tek tarayıcı.Bir zamanlar eklentiler ile çok virüs dolaşmıştı.Hatta eklentinin sahte olanı seamonkey adında bi eklentiydi orjinalini taklit ediyordu.Yanlış hatırlıyorsam adını arkadaşlarım düzeltebilirler.Kullandığım ve güven duyduğum bi kaç eklenti sizinle paylaşayım.
    VideoDownload Helper her türlü video ses içeriğini pcye indirmekte üstad bi eklenti
    Sisteminizdeki ABP adblock plus
    Otomatik şifre ile login olmak için Roboform olabilir.Ama ben kendim Firefox içindekini yeterli görüyorum.
    Keyscrambler keyloggerlara karşı güzel bir eklenti kullanışlıdır.
    Avg Link scanner veya Mcafee site advisor
    İsteğiniz doğrultusunda daha alternatif verilebilir.İyi forumlar.

█║▌│█│║▌║││█║▌ ║▌║
    |l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    Her Hakkım Saklıdır®
    █║▌│█│║▌║││█║▌ ║▌║

Baş Editör Braveheart - ait Avatar
    Firefox güvenliğinizi sağlamak için buradaki konuyu incelemenizi öneririm
    -FoRza CR- nın da dediği gibi Keyscrambler eklentisini de kullanabilirsiniz.

.

Üye
    FoRza CR ve Braveheart nın verdiği cevaplar için teşekkür ederim. Braveheart verdiğini konuyu daha önce defalarca okudum ve gerekn özeni göstermeye çalışıyorum. keyscrambler daha önce biraz incelemeştim çalışma mantığı işin dogrusu kafa pek yatmamıştı onun için kullanmıyorum. Şimdi aklıma bir soru daha geldi. Madem bu eklentilerin azda olsa güvenlik zafiyeti oluşturma ihtimali var peki ben bunların hangisinin güvenilir oldugunu nasıl anlayabilirim. Bunun bir metodu filan var mı? Eklentiyi kurmadan önce firefox eklentinin yazarı hakkında bilgi veriyor bazılarında yazar onaylanmamış diyor. Acaba bu bir nevi firefox tarafından güvenlik onayı olarak kabul edilebilir mi? yoksa sadece o yazarın popileritesinden kaynaklanan bir durum mu söz konusu.

Üye x_factor - ait Avatar
    Hangi sitelerde gezmek tehlikeli olduğunu görmek İçin "WOT", güven vermeyen sitelerde güvenle gezmek için "No Script", Şifre ve parola işleri için "LastPass"'ı tavsiye ederim. En popüler eklentiler arasında oldukları için güvenlik zaafiyeti yaşatacağını düşünmüyorum. Fazla paranoyak olmaya gerek yok.

Üye
    Alıntı x_factor Mesajı Göster
    Hangi sitelerde gezmek tehlikeli olduğunu görmek İçin "WOT", güven vermeyen sitelerde güvenle gezmek için "No Script", Şifre ve parola işleri için "LastPass"'ı tavsiye ederim. En popüler eklentiler arasında oldukları için güvenlik zaafiyeti yaşatacağını düşünmüyorum. Fazla paranoyak olmaya gerek yok.
    Bu güzel eklenti tavsiyelerin ve cevabın için teşekkür ederim ama konu amacından sapmadan burada ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Benim sorunum hangi eklentileri kurayım ve ne işe yarardan biraz farklı. Bu eklentiler ne kadar güvenilirdir? Güvenilirliklerini test etmenin herhangi bir yolu var mıdır?

Üye x_factor - ait Avatar
    Bazı eklentiler'in download' tıklama kısmı sarıdır, "experimental" veya "preliminarily reviewed" ibareler bulunur. Sanırım bu şekil eklentiler daha deney aşamasında olanlar.

Download kısmı yeşil olanlarda belli kriterleri yerine getirip, deney aşamasını başarıyla geçmiş olanlar.Ayrıca bu tip eklentiler, eklenti sayfasında gizlilik politikası ile ilgili bilgilerede yer veriyorlar.

Mozillanın bu konuyla ilgili bilgilerin yer aldığı sayfasına göz atabilirsiniz; Bknz.

Üye
    Evet beklediğim cevap buydu diyebililirim teşekkürler verdiğiniz sayfayı inceliyecem dili ingilizce ama hallederiz. Konu hakkında bilgisi olan ve özellikle güvenlik bilgisi sağlam kullanıcılarında görüşlerini merak ediyorum. Umarım yardımcı olurlar. Eee nede olsa sitemizin dillere destan bir güvenlik inceleme ekibi var demi onların bilgisini almadan olmaz.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. blogspot ile ilgili sorularım
    By Nightware in forum Internet ve Network
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 19-03-2011, 11:41
  2. Cevap: 5
    Son Mesaj: 20-12-2010, 22:32
  3. Acronis True Image 9 ile ilgili sorularım
    By kopa in forum Microsoft Windows Yazılımları
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 27-11-2008, 19:30
  4. Suse Linux 10.00 ile ilgili sorularım-sorunlarım.
    By Nippur in forum GNU/Linux İşletim Sistemleri
    Cevap: 3
    Son Mesaj: 03-06-2008, 17:09
  5. Firefoxta Bug...
    By Efe.SK in forum Mozilla Firefox
    Cevap: 18
    Son Mesaj: 25-10-2006, 22:42

Tags for this Thread