Toplam 10 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 10 arası
    Üye

Windows 7 Dosya Uzantısı [Çözüldü]

merhaba. windows 7 işletim sistemim var. benim sorum mesela .pdf uzantılı bir dosyam var. ben onu not defteri olarak varsayılan program olarak seçtim. ben eskisi gibi windowsun .pdf uzantısını tanınmamış bir program olarak görünmesini istiyorum. her defasında .pdf dosyasını ne ile açayım diye sormasını. ben not defterini seçmeden evvelki gibi. windows xp de klasör seçenekleri dosya türleri bölümünden o uzantıyı silip tekrar eklediğinde oluyordu. fakat windows 7 de bulamadım. acil yardımlarınızı bekliyorum lütfen...

Üye
    Denetim Masası\Programlar\Varsayılan Programlar\İlişkilendirmeleri Ayarla bu yolu izle.Gerisini anlarsınız

Yasaklanmıştır
    Merhaba @Freedom.doctus,

Denetim Masası \ Programlar \ Varsayılan Programlar \ Varsayılan Programları Ayarla

kısmından istediğiniz dosya ilişkisini program bazında ayarlayabiliyorsunuz.

Edit: Pişti olmuş . 2 seçenekte işinize yarayabilir umarım.

Üye
    ama oradan olmuyorki. benim istediğim .pdf dosyasını windowsun tanımaması. mesela böle simgesiz halde beyaz boş sayfa gibi oluyor ya. öyle istiyorum. çünkü o zaman soruyor çift tıkladığımda ne ile açayım diye...

Üye
    çok önemliyse o zaman pdf okuyucuyu kaldır portable pdf okuyucu kullan

Üye
    hocam "not defteri" yerine başka bir program ile açacaksan sağ tuş birlikte aç de ordan seç:

Yasaklanmıştır
    Yazdığınızdan anladığım dosyanın otomatik olarak tanınmayarak Birlikte Aç menüsünün açılması.
    Birde aşağıdaki yolu dener misiniz?

Klasör seçeneklerinden Dosya Türleri sekmesini açın.Çalışmasını istediğiniz dosyanın adı veya uzantısını bulun.Bulduktan sonra tıklayıp seçili hale getirin.Ve Kaldır (Değiştir) tıklayın.Böylece bilgisayar artık bu dosyayı çalıştırmak için program seçimini artık otomatik olarak yapmayacak size soracaktır.

Yasaklanmıştır
    O zaman şöyle yapalım.

ŞU adresten Types isimli aracı indirin. Kurup çalıştırdıktan sonra ".pdf" uzantısını bulun araçtan. Listedeki uzantıya çift tıklayın. Açılan küçük pencereden "Action" sekmesine gelip, burada not defteri veya herhangi bir program gözüküyorsa sağ tıklayarak silin.

Umarım bu işe yarar.

Ayrıca ŞU sayfada Windows 7'ye ait bazı programların varsayılan dosya ilişkilendirilmeleri var reg dosyası halinde. Oradan ihtiyacınıza göre indirip kayıt defteri üzerinden oynama yapabilirsiniz.
    Konu Dword tarafından (25-01-2011 Saat 17:29 ) de değiştirilmiştir. Sebep: 2nci çözüm eklendi

Üye
    tekir06, Dword ve diğer arkadaşlar çok teşekkürler yardımlarınız ve yorumlarınız için. özellikle Dword çok teşekkür ederim. yapmak istediğim şeyi yapabildim sayende. ellerine sağlık...

Üye
    Alıntı Dword Mesajı Göster
    O zaman şöyle yapalım.

ŞU adresten Types isimli aracı indirin. Kurup çalıştırdıktan sonra ".pdf" uzantısını bulun araçtan. Listedeki uzantıya çift tıklayın. Açılan küçük pencereden "Action" sekmesine gelip, burada not defteri veya herhangi bir program gözüküyorsa sağ tıklayarak silin.

Umarım bu işe yarar.

Ayrıca ŞU sayfada Windows 7'ye ait bazı programların varsayılan dosya ilişkilendirilmeleri var reg dosyası halinde. Oradan ihtiyacınıza göre indirip kayıt defteri üzerinden oynama yapabilirsiniz.
    Genelde forumlara hiç yorum yazmam ama, sen şu reg dosyalarının bulunduğu adresi vermişsin ya... hocam büyüksün ne diyim mesela kısayol uzantısı .lnk abuk subuk programla ilişkilendirilmiş, düşün. bunu düzeltmen için windows .lnk uzatısını neye yönlendiriyor, herşeyin kısa yolu ayrı neden olsa?
    ama şu reg dosyası çözer bu işi

tekrar sağol! :

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. Dosya uzantısı değiştirmek
    By fthkyn04 in forum Windows XP
    Cevap: 4
    Son Mesaj: 31-10-2009, 16:41
  2. Ccleaner kulanılmayan dosya uzantısı
    By Vladmir in forum Bakım ve Temizlik
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 05-07-2009, 21:58
  3. xp..vbs dosya uzantısı sorunu
    By bahcevan in forum Windows XP
    Cevap: 7