1 / 2 Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 10 arası
    Üye

Facebook'tan Yeni Bir Güvenlik Önlemi : Giriş/Çıkış Güvenliği

Facebook'tan Yeni Bir Güvenlik Önlemi : Giriş/Çıkış Güvenliği

Facebook, Face-Book Değil. Amaçları Tabandan Değişmiştir.

Bilindiği üzere, bu günlerde Facebook'tan; "herkes" "ekmek yemek" istiyor. Buna reklam şirketleri, bilgisayar zararlıları ve bilgi hırsızları da dahil. Bu kadar çeşitli "saldırı" altında iken ve Facebook hesabınız artık "siz" iken, hesabınızın başkalarının ellerine geçmesi (sizin)kimileriniz için Dünya'nın sonu oluyor.

Facebook, hesap güvenlikleri için bir adım attı.

Örnek olarak;

Olay = Doctus'a kullanıcı adımız ve şifremiz ile bağlandık. Daha sonra işlerimizi hallettikten sonra Doctus sekmesini ya da tarayıcımızı kapattık.

Saatler Sonra(Bilgisayarımızın Kapanmadığını Farzediyoruz ya da İnternet Geçmişi/Artıkları Temizlenmedi)

Sonuç = Bizden sonra gelip internete giren herhangi bir şahıs Doctus'a bağlandığı anda, önceki kullanıcı üzerinden bağlanmış oluyor. Yani, yukarıdaki işlemlerin yapılmadığını farzedersek, hesabınız "bir başkasının eline düşmüş" oluyor.

Gelecek = Olacaklar ya da olmayacaklar, tamamen "başkasının insanlığına" kalıyor. Facebook için de aynı şey geçerli. Bir kütüphanede/kafede/genel kullanımda olan bir bilgisayarda "Çıkış" yapmadan Facebook'u terkederseniz, hesabınız yukarıdaki şekilde herhangi birinin eline geçebilir.

Peki, Facebook'un Yeni Yöntemi Nasıl İşliyor?

Facebook adresinize yakın zamanda yapılan girişleri artık Facebook üzerinden görebileceksiniz.

Söz konusu girişlerden alabileceğiniz bilgiler:
    *b tarihte
    *l saatte
    *a adresten
    *z bilgisayardan
    *e tarayıcısından

Eğer şüphe ettiğiniz ya da giriş yapmadığınız halde girmiş gibi göründüğünüz bağlantılar varsa, buradan tespit edebilir ve söz konusu bağlantıların tekrarlanmasını engelleyebilirsiniz.

Fakat aslolan şudur ki, kişi sizin şifrenizi biliyorsa herhangi bir yerden hesabınıza bağlanabilir.

Bu sistemin yararı ise ;

1-) Başkalarının şifrenizi bilip bilmediğini öğrenmek, eğer var ise tespit etmek(mesela evinden giriş yaptığınız ihanet içindeki arkadaşınız

2-) Şüphe halinde şifrenizi değiştirmek için harekete geçmenizi sağlamak

Böyle bir durumun farkına varmadan kaç kişi şifresini değiştirir ki?

Evet,
    *giren kişi spammer değilse
    *duvarınıza ya da arkadaşlarınıza "I saw ur a** on the Internet. Look at this" gibisinden mesajlar atmıyorsa
    *profilinizi değiştirmiyorsa
    *sadece Facebook'unuzdan kişisel bilgilerinizi çalıp(mesajlarınızı okumak gibi) çıkıyorsa

söz konusu kişiyi farketmeniz zor sanırım.
    En azından Facebook hesabım olmasa dahi, şahsım adına ben farkedebileceğimi düşünmüyorum.

Facebook'u gene de kutluyorum. Tam bubi/virüs tuzaklarının içine basit bir güvenlik önlemi yerleştirmiş ve bilgileriniz herkese açık. Bu kadarı az mı?:

Dipnot:
    Bu arada, duruma ait ikinci resim Cnet'ten alıntıdır. Facebook'um olmadığı için bu bölüme nasıl erişileceğini sizlere bildiremiyorum.

Bilen ya da bulan kişiden ricam, bir mesajla buraya bildirmesi ve bizleri bilgilendirmesidir. İlginiz için teşekkürler.
    Konu BLaZeBLaST tarafından (03-09-2010 Saat 18:44 ) de değiştirilmiştir.

Üye
    Facebook hesabınız yok mu? Kutlarım iradenizi. Ben de çok denedim kapatmayı veya dondurmayı ama meret bırakılmıyor. Bir de sınava gireceğim bu sene

Üye
    Alıntı Thé J@cK@L Mesajı Göster
    Facebook hesabınız yok mu? Kutlarım iradenizi. Ben de çok denedim kapatmayı veya dondurmayı ama meret bırakılmıyor. Bir de sınava gireceğim bu sene
    İnanın hiç de zor değil, her gün önce Facebook'a giriyordum.
    Fakat bakınca sadece, birilerine bir şey göstermek amacı taşıdığını gördüm.
    *Şu şununla ilişkide.
    *Küstüler.
    *İbretlik fotoğraflar
    *Kişisel durumlar ve gruplar
    *Biz kaç kişiyiz hareketleri
    *Duvarlara manidar yazılar yazmalar
    *.....

Tamamen, "haberdar" etme mantığı var. Aslında "göze sokmak" mı demeliyim :

Ben Facebook'u terk ettiğimde böyle idi şimdi ne alemdedir, şimdilerde nelerle Facebook kullanıcılarının aklını çeliyorlar bilmiyorum.

Bir Olay Anlatmak İsterim

x=bay ve y=bayan iken
    1-) x, y'yi terk eder ve Facebook'a y "Divorced"lediğini ilan eder.
    2-) x, sayfanın yenilenmesine müteakip durumunu "Open for blahblahblah" yapar.
    3-) y, kendi duvarına yazı yazar fakat durumu da açığa vermez. "Bekarlık sultanlıktır." içerikli mesajlar duvarı çoktan süslemiştir. Belki üstüne de şiir yayımlar.
    4-) y, sayfanın yenilenmesine müteakip, "divorced" halinden itibaren çekmeye başladığı "gencim, güzelim/yakışıklıyım, alımlıyım ve ...???" fotoğraflarını "azcık renk açtım sadece, bir de kırmızı göz aldım, bu müdahale sayılmaz" fotoşopu(evet fotoşop) eşliğinde editledikten sonra(bu minik müdahale affedersiniz -yüzüne bakılmayacak birini- bile güzel gösterebilme kapasitesindedir zira resim bembeyaz ve kişi porselendir) Facebook'a servis eder. En "can alıcı" fotoğrafı da profil resmi yapar.
    5-) x, boş mu duracak. O da yeni bir "y" ile çekilmiş ya da zulada bu durumlar için beklettiği "uzaktaki diğer y" fotoğrafını profiline "yapıştırır".

(x=bayan ve y=erkek de olabilir. Cinsiyet ayırdığım düşünülmesin.)

Sonuç bu kadar değildir. İkisinin de "minimum ve tahmini 200-300" arkadaşı olduğuna göre, etkilenen kişi sayısı ziyadesiyle fazladır. Bir de "friend list"te olmayan takipçiler de vardır, hadi rakam genel toplamda 50 olsun.

İki insanın basit bir ilişkisi, bu kadar kişiyi etkiliyor, 50 kişi ortalama 5 dakikadan kaç dakika kaybediyor.

Açıkçası ben bu aşamalarda ana ya da yan rol oynayan tüm kullanıcılara acıyorum.

Facebook'u daha daha da eleştirebilirdim.
    Ve doğru olan da şudur ki, Facebook dakika dakika, saniye saniye hayatınızdan çalıyor.

Neden buna izin veresiniz ki?

Dipnot :
    Birikmişi varmış, ne diyelim :

Emektar Editör
    En güzeli sekmeyi kapatmak yerine çıkış yapmak. MSN içinde geçerli bu. Mesela yazın internet kafede birinin MSN'sindekileri komple silip engellemiştim. :evil: Kapatmamış MSN'yi, kafe programı girmiş ekrana o kadar. Gitti adamın MSN.

Çok basit işte çözüm, çıkış yapmak.

Üye
    Selamlar,
    Bu hep olan birşey ve kişilerin başına gelen birşey ki, günümüz 'de artık bunun çözümü var. ve internet cafeler için ise "reklam" olmasın kullandıkları yönetim programlarının ayarlarını yaptığı taktirde süresi dolunca karşılarına gelen ekran veya hesabı ödedikten sonra programın devreye girmesi ile default olarak eski haline geliyor. zaten ama ben internet cafe tercih ettiğim 'de genel olarak işim bittikten sonra araçlar - seçenekler 'den kayıtlı parola ve geçmişi sil demeyi ihmal etmiyorum. ve internet cafe gibi ortamlar 'da yedek MSN veya diğer servisleri kullanmak daha iyi diye düşünüyorum.

Üye
    Zorunlu hallerde dahi kalsam yanımdaki parmak bellek üzerinden giriş yapıyorum internete.

Bir ara foruma da paylaşmayı düşünüyorum;
    PortableApps platformu ile USB belleğinizin üzerine taşınabilir Mozilla, Thunderbird , aMSN vb. uygulamalar kurabiliyorsunuz.

Bildiğim ve tecrübem kadarı ile diğer yazılımlarla bağlantısı olmadığı için sizin parmak belleğiniz dışında "yukarıdaki durum" yaşanmaz.

Ha internet kafede parmak belleğinizi unutursanız ve "kötü kişi" parmak bellek üzerinden Mozilla Firefox çalıştırırsa o ayrı tabii

Üye
    Allaha şükür Facebook'a hiç bulaşmadım bulaşmayıda düşünmüyorum ;

Sadece belki 1 2 sene sonra Lise arkadaşlarını bulmak için olabilir yoksa orda zamanımı harcayamam ..

Sonuna kadar akıcı bir biçimde okudum güzel düşünmüşler,belki hani 20 dakkadan fazla bir süre hesap üzerinde hiçbir işlem yapılmazsa otomatikmen oturumdan çıksada güzel olurdu sanki ..
    Konu BLaZeBLaST tarafından (08-09-2010 Saat 15:34 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Mesajlar Birleştirildi

Üye
    Bence hesaptan çıkmaktan ziyade şöyle bir önlem alabilirlerdi;

Hesapta kim/ne işlem olursa olsun belirlediğiniz bir süreden sonra, otomatik olarak hesabınız Facebook'tan çıkış yapsa.

Örnek olarak, 2 saat süre belirlendikten sonra otomatik olarak hesap sahibi dahi olsa hesaptan çıkış yapılsa. Hem Facebookcular da ne kadar vakit harcadıklarının farkına varırlar.

Koca 2 saatim Facebook'ta geçmiş, bir 2 saat daha gitse ne olur bir daha bağlan :evil:

Üye
    Evet buda güzel bir yöntem ama en son dediğin daha çok yararlı olurdu herhalde xD fakat herkes 10 20 gibi şeyler yazarlardı herhalde,çünkü ne bileyim facebook'a giren birinin zamanla ilgili bir sorunu olduğunu veya zamana önem verdiğini düşünmüyorum açıkcası xD..(tabi bunun dışında olanlarda vardır elbet ..)

Üye
    Katılmakla beraber bir kesimi de buradan ayırıyorum. Herkes buna dahil değil dediğiniz gibi.

Ama mazeretler beni çok şaşırtıyor. İlk kesimden hala "lise/ilköğretim arkadaşımı buluyorum" diyenler var. Doğru olabiliyor fakat ne amaçla, "eski günlerden bahsedip sohbet etmek ve ayrılmak" adına mı? Hayır.

Sanıyorum içlerdeki ukteler son buluyor uzun zamandan sonra.
    Ama ben sadece lise/ilköğretim arkadaşımı buluyorum, öyle değil mi? ::

1 / 2 Sayfa 12 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. Açık Kaynak Yazılımlar Listesi (2011)
    By Simislov in forum Açık Kaynak Yazılımlar
    Cevap: 14
    Son Mesaj: 29-01-2012, 14:50
  2. Görev yöneticisinde işlem yapamamak ve woauk.exe virüsü
    By ayhan582 in forum HijackThis İnceleme ve Kötücül Yazılım Temizliği
    Cevap: 6
    Son Mesaj: 27-07-2010, 20:46
  3. Bilişim suçu
    By bug in forum Güvenlik Kavramı ve Kurallar
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 25-06-2010, 12:59
  4. Cevap: 0