Toplam 8 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 8 arası
    Üye

Antikor ve Klasik Antivirüs Yazılımları Arasındaki Farklar

Merhaba Arkadaşlar;

Antikor Compact sürüm hakkında bilgilendirme yazılarımıza devam ediyoruz.

Sizlerle Antikor ve Antivirüsler arasındaki farkları belirten notlarımızı paylaşmak istiyorum. Bu notlarda yazılan herşey Arf Teknoloji'nin garanti kapsamında bulunmaktadır.

ANTİKOR VE ANTİVİRÜSLER ARSINDAKİ FARKLAR:

1. Antivirüsler zararlıları tespit etmek için imza veritabanı kullanırlar. Antikor, imza veritabanı kullanmaz. Bunun yerine; Microsoft© işletim sistemleri ve yazılım geliştirme kurallarını da içeren bir dizi mantıksal değerlendirme yöntemi kullanır. Bu yöntemin yanılma oranı 1/46656'dır, antivirüs yazılımlarının kullandıkları yöntemlerin yanılma oranı ise 3/10000'dir.
    2. Antivirüsler imzasını veritabanında bulamadıkları zararlıları sezgisel (!) yöntemler ile tespit etmeye çalışırlar. Antikor, güvenlik işini sezgilere bırakmaz.
    3. Antivirüsler bilgisayarınıza zararlı bulaştıktan sonra temizleyerek güvenliği sağlamaya çalışırlar. Antikor, asla bir zararlının bilgisayara kendini yüklemesine ve çalışmasına müsade etmez.
    4. Antivirüsler zararlı bulaşan bir dosyayı temizlemeye çalışır ve temizleyemezse kullanıcıya sormadan siler. Bu genelde sistem dosyalarında meydana gelir ve işletim sisteminin çökmesine sebep olur. Antikor, bir sistemde zararlı çalışmasına asla müsaade etmez. Kullanıcıyı, zararlı program hakkında hemen uyarır. Asla herhangi bir dosyayı silmez ve silmeye de çalışmaz.
    5. Yeni geliştirilmiş zararlılara karşı hiçbir antivirüsün çözümü bulunmamaktadır. Antikor imza karşılaştırma gereği duymaz. Zararlı yazılımların işletim sisteminde ne şekilde çalıştıkları açık ve nettir. Antikor bu kriterleri değerlendirir ve size raporlar.
    6. Antivirüs yazılımları Rootkitlere karşı çaresizlik sergilerler. İmzası çıkarılmamış bir Rootkit'i asla tanımlayamazlar ve Kernel'e kendini yüklenen bir Rootkit'in çalışmasını engelleyemezler. Antikor'da böyle birşey söz konusu değildir. Rootkitin kendini yüklemesi anında engellenir ve kontrol ettiği noktalar programın arayüzünde bulunan bir tuşla size sunulur.
    7. Antivirüs yazılımları sistem kaynaklarını tüketerek bilgisayarınızın performansını etkiler. Antikor'da böyle birşey söz konusu değildir. Çalıştığı esnada en fazla 20 MB yer kaplar.
    8. Antivirüsler, sadece imza veritabanlarındaki ve sezgileriyle (!) yaptıkları tarama sonucu zararlıları tespit etmeye çalışırlar. Antikor ise sadece zararlıları değil aynı zamanda sistemde açık oluşturabilecek programlarıda kullanıcıya bildirir.
    9. Antivirüsler işletim sisteminde tanımlayamadıkları virüslerin çalışmasını engelleyemezler ve virüsün çalışmasını sadece seyrederler. Antikor kurulmuş bir sistemde ise virüs çalışamaz. O virüs ister yeni yazılmış olsun istersede eski bir virüs olsun bu Antikor için bir anlam ifade etmez. Sistemin güvenliği için virüsün çalışması durdurulur.
    10. Antivirüsler, yeni geliştirilen türevli zararlılara karşı kesin çözüm bulamamaktadırlar. Antikor'da ise böyle birşey sözkonusu değildir. Zararlılar nasıl ve ne şekilde olursa olsun Antikor tarafından tespit edilir ve çalışarak sisteminize zarar vermesi önlenir.
    11. Antivirüsler, kendilerine karşı yazılmış zararlılara karşı zaafiyet gösterebilmektedir. Antikor şu anda dünyada kullanılan yeni bir teknik ile zararlılara karşı kendi kendini koruyan ve herhangi bir bozulmaya karşı kendini tamir eden ilk ve tek programdır.
    12. Antivirüslerin kullandıkları sistem ile, her tarama işlemi sistemdeki dosya sayısına göre en az 1 saat ile 3 saat ya da daha fazla arasında değişir. Bu tarama işlemini aktif koruma adı altında defalarca tekrarlayarak sistemi kasar. Antikor'da ise ilk kurulduğunda sistemdeki dosyalara göre 10 ile 30 dakika içerisinde tarama gerçekleştirilir, zararlılar tespit edilerek raporlanır ve koruma sağlanır.
    13. Antivirüsler, sıkça uzakta bulunan bir servere bağlanır ve veri alış-verişi yapar. Bu veri alış-verişi sırasındaki ve bitimindeki bütün ayrıntılar muallaktadır. Antikor, sizden habersiz asla bir servere bağlanarak veri alışverişi yapmaz. Sadece güncellemeler esnasında sizin onayınızdan sonra bağlantı gerçekleşir. Antikor, en önemli güvenlik sorunu olan başka bir servera bağlanma konusunda hassas davranır ve programın kontrolünü tamamen kullanıcıya bırakır.
    14. Antivirüslerin güvenlik sistemleri özelleştirilemez ve kullanıcısı tarafından geliştirilemez ancak Antikor(*), özelleştirilebilir ve kullanıcıları tarafından geliştirilebilir.
    15. Antikor Profesyonel sürümünde hiçbir antivirüste olmayan ve dünyada şuanda kullanılabilecek en etkili korunma yöntemi olan "uygulama bağışıklama sistemi" vardır. Bu sistem ile zaten zararılara karşı aktif, katmerli koruma sağlayan Antikor, sistemde bulunan ve hayati öneme sahip uygulamalarınızı virüsler tarafından bozulamayacak hale getirir. Aynı zamanda yapısında bulunan açıklar sebebi ile sistemde risk oluşturabilecek yazılımları bağışıklayarak uygulamaya dışarıdan gelebilecek zararları engelleyerek bilgi ve veri çalınmasının da önüne geçer. Sisteminizin zarar görmesini engeller.
    16. Rootkit bulunan bir sisteme antivirüs yüklemeye çalıştığınızda rootkit, antivirüste dahil her uygulamayı etkiler. Ancak rootkitli olan bir bilgisayara Antikor UGS Compact sürümü yüklediğinizde rootkiti tespit eder ve size raporlar. Sisteminizin güvenilirliğini kontrol eder ve size "güvenilir yazılım ortamı" sağlar. Daha sonrada Antikor UGS'yi kullanarak güvenli bir sisteme sahip olursunuz.
    17. Antikor ürününün sunduğu güvenlik hizmetine Arf Teknoloji garanti vermektedir. Dünya'daki hiç bir antivirüs yazılımı yaptıkları işe garanti vermemektedirler.

Not: (*) Sadece Antikor Professional sürüm için geçerlidir.

Üye
    Bu karşılaştırmanın tekrar gözden geçirilmesi gerekir bence.
    Çünkü bazı maddelerde yanlış bilgiler var.
    örneğin:
    3. madde:
    "Antivirüsler bilgisayarınıza zararlı bulaştıktan sonra temizleyerek güvenliği sağlamaya çalışırlar. Antikor, asla bir zararlının bilgisayara kendini yüklemesine ve çalışmasına müsade etmez."
    Antivirüs programlarında Http,pop3 gibi protokoller üzerinde tarama yapan modülleri var.
    ayrıca arka plan korumasıda disk üzerindeki okuma yazma hareketlerini denetlediğinden zararlı bulaşmadan tespit edebilir.

4. madde:
    "Antivirüsler zararlı bulaşan bir dosyayı temizlemeye çalışır ve temizleyemezse kullanıcıya sormadan siler. Bu genelde sistem dosyalarında meydana gelir ve işletim sisteminin çökmesine sebep olur. Antikor, bir sistemde zararlı çalışmasına asla müsaade etmez. Kullanıcıyı, zararlı program hakkında hemen uyarır. Asla herhangi bir dosyayı silmez ve silmeye de çalışmaz."
    Antivirüslerde genelde 1. ve 2. olarak yapılacak işlemler seçilebilir. 1. işlem için temizle 2. işlem için erişimi engelle yada hiç bir şey yapma denebilir. yani onarması mümkün değilse hiç bir şey yapmayabilir antivirüs.

5. madde :
    "Yeni geliştirilmiş zararlılara karşı hiçbir antivirüsün çözümü bulunmamaktadır. Antikor imza karşılaştırma gereği duymaz. Zararlı yazılımların işletim sisteminde ne şekilde çalıştıkları açık ve nettir. Antikor bu kriterleri değerlendirir ve size raporlar."
    antivirüs programlarının da davranışsal analiz yapabilen koruma modülleri vardır. imza dosyasından bağımsız olarak çalışır.

Yanılıyorsam lütfen düzeltin arkadaşlar.
    Konu Felâsife tarafından (10-08-2010 Saat 19:53 ) de değiştirilmiştir. Sebep: alıntılar tag içine alındı

Yasaklanmıştır
    Merhaba,

Belki biraz kaba bir tabir olacak ama affola, ne yazıkki kimse yoğurdum ekşi demiyor demezde, dün açtığınız konuda da konuşuldu ücretsiz deneme sürümü konusu, açıkçası Türkiye gibi kırıklı kürekli programların revaçta olduğu bir ülkede hiç kimsenin çıkıp sadece yapılan bilgilendirmeler üzerine para verip, memnun kalınmazsa para iadesi varmış diye düşünerek bir ürünü almaz. Herkes bilir o iade konusunu, müşteri memnuniyeti konusunu her zaman madur cebinden para çıkandır:.

Herneyse bilgilendirmeniz için teşekkür ederim ilgi çekici gerçekten umarım şirket politikanızın "koruma kısıtlı olmayan" deneme sürümleri dağıtarak denememize izin vereceği haberlerinide buradan alırız:.

Üye
    Code:
    14.  Antivirüslerin güvenlik sistemleri özelleştirilemez ve kullanıcısı tarafından geliştirilemez ancak Antikor(*), özelleştirilebilir ve kullanıcıları tarafından geliştirilebilir.
    Antivirüs yazılımlarını üreten firmalar geliştirme aşamasında alfa beta RC gibi sürüm adaylarını çıkarıp testerlarına gönderirler programdaki hatalar bulunsun diye. Bazı antivirüsler beta aşamasında kullanıcıların hizmetine sunulup fikirleriş alınıyor. Kullanıcıları taradından geliştirilmesine izin verilmese de kullanıcıların yaptığı görüşler ve geri bildirimler firmalar tarafından dikkate alınıyor.

Code:
    17    Antikor ürününün sunduğu güvenlik hizmetine Arf Teknoloji garanti vermektedir. Dünya'daki hiç bir antivirüs yazılımı yaptıkları işe garanti vermemektedirler.
    Üretici olsaydım bende garanti vermezdim. Sonuçta insan tarafından üretilen bir şey ve hata riski her zaman taşır. Kaldı ki 10 dakika sonra ne olacağını bilmediğimiz halde nasıl bir garanti verecekler anlamış değilim.

Code:
    12.   Antivirüslerin kullandıkları sistem ile, her tarama işlemi sistemdeki dosya sayısına göre en az 1 saat ile 3 saat ya da daha fazla arasında değişir. Bu tarama işlemini aktif koruma adı altında defalarca tekrarlayarak sistemi kasar. Antikor'da ise ilk kurulduğunda sistemdeki dosyalara göre 10 ile 30 dakika içerisinde tarama gerçekleştirilir, zararlılar tespit edilerek raporlanır ve koruma sağlanır.
    Taradıtılan harddiskin ve/veya herhangi bir dosyanın boyutuna göre değişir tarama hızı. Aktif korumada sistem boştayken tarama işlemi yapar. Onun haricinde bilgisayarda işlem yapılmaya başlandığında antivirüsler sadece işlem yapılan dosyayı ve onun ilişkili olduğu diğer dosyaları tarar, sisteme herhangi bir zararlı bulaşmasın diye. 500 GB'lik bir harddiski 30 dakika full system tarayablicek bir program bilmiyorum. Bu Antikor nye göre tarar onu da anlamış değilim.

Code:
    10.   Antivirüsler, yeni geliştirilen türevli zararlılara karşı kesin çözüm bulamamaktadırlar. Antikor'da ise böyle birşey sözkonusu değildir. Zararlılar nasıl ve ne şekilde olursa olsun Antikor tarafından tespit edilir ve çalışarak sisteminize zarar vermesi önlenir.
    Bu dünya da kimse müneccim değil. Hiçkimse geleceği, insanın kafasının içindekileri, bilgisayar başında yaptıklarını bilemez. İleride nasıl bir zararlı yazılır diye de kimse düşümez, düşünmekte saçmalık olur. Yok değil var sezgisel tarama özelliği var bütün antivirüslerin. Bi de HIPS var tabi.

Daha da yazardım da vakit yok haksızsam söyleyin bilelim. Nasıl bir düşünce gelecekte çıkacak olazzan zararlılara karşı bilgisayarı bağışıklayan bir güvenlik yazılımı çıkardığını ileri sürebilir aklım almadı.:

Sürç-i lisan etti isek affoluna.

Üye
    Merhaba Arkadaşlar,

Yorumlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Genel çerçevede yorumları cevaplamaya çalışacağım;

Gerçekten çok doğru bir tabir yapılmış, "kimse yoğurdum ekşi demiyor" bizimde amacımız zaten bu ekşi tatlı meselesinin çözülmesi. Antivirüsler yıllardan beri aynı sistemi allayıp pullayıp tüketicinin önüne sunmuyor mu? Adı üstünde virüslerin anti si değil mi? Virüs bilgisayara girince neden kutularında ve ya websitelerinde yazdıkları vaatleri birden unutuyorlar? Tüketiciyle alay etmek bu ülkede o kadar kolay değil arkadaşlar. Türkiye kanunsuz ve hukuksuz bir ülke değildir. Madem yoğurdum ekşi değil diyorlar o zaman vaat ettikleri herşeyide yerine getirmek zorundalar. Getiremezlersede tüketiciyi ya virüslerden dolayı düşürdükleri zor durumdan gelip kurtaracaklar ya da tüketiciye parasını iade edecekler.

Evet bizim yoğurdumuz eşki değil, eşkise bile parasını geri iade ediyoruz. Kaldı ki yukarıda okuduğunuz her maddenin arkasındayız. Çünkü biz insanlara hayallerindeki ürünü değil, gerçekten geliştirdiğimiz teknolojiyi satıyoruz.

Tekrar ediyorum arkadaşlar, antivirüslerde zaten yok yok, herşeyi koruyorlar, websitelerine ya da kutularına onu korurum bunu korurum diye yazmak çok kolay. peki neden bu kadar zararlı sistemlere zarar vererek tüketiciyi zor duruma sokuyor? Tüketiciler neden önemsenmiyor? Bugüne kadar bu ülkede virüslerden zarar gören kaç tane kullanıcının bilgisayarı Antivirüs firmaları tarafından virüslerden kurtarıldı veya teknik destek verildi?

Bizi atıp tutan ve insanlara hayallerini pazarlayan firmalar gibi düşünmeyin.

Arkadaşlarımızdan bazıları Antikor'da olan yöntemlerin antivirüslerde de olduğundan bahsetmişler. Madem o yöntemler ücretsiz olan ve lisanslı olan antivirüslerde var neden zararlılar halen sistemlere zarar verebiliyorlar?

Yukarıda da değindiğim gibi, atıp tutmak çok kolay arkadaşlar. Ancak merak etmeyin Arf Teknoloji bu kandırmacadan kaynaklı sorunların çözümü için gerekli girişimleri resmi olarak başlattı.

Biz çok şey istemiyoruz arkadaşlar. Herkes söylediğini yapsın. Yapamadığı işleri idda etmesin. Hangi güvenlik programını kullanırsanız kullanın size bu bahsettiğimiz hizmeti sağlamak zorundadırlar. Kanunlarımız açık ve nettir. Lütfen hakkınızı arayın. Hakkınızı aramanız zannettiğiniz gibi sizin peşinden koşmanızı gerektirecek birşey değildir. Bununla ilgili http://www.tuketici.gov.tr ye bir e-posta atmanız yeterli olacaktır. Ayrıca tüm kullanıcılar Tüketici Derneklerinede başvurabilirler. Oradaki avukatlar işlemlerinizi sizin yerinize yapmaktadırlar.

Üye
    Sizinle işin başından beri anlaşamadığımız bir nokta var.!!!!

Siz vaatte bulunuyorsunz. Al zarar görürsen paran iade.. Tamamda niye ben senin peşinde koşturayım. Size bin tane yol gösterebilirim o yukardaki sözleşmenizi kanun önünde hükümsüz kılmak için.
    Türkiyedeki kanunların ne kadar esnek olduğunu ben çok iyi biliyorum. Yarın Arf Bilgasayarı kapatıp Parf bilgisayar olarak açarsanız hiçbir sorumluğunuz kalmaz.

Ürününüz bu kadar iyiyse deneme sürümü yayınlamaktan niye çekiniyorsunuz gerçekten bunu anlayabilmiş değilim. Ha biz ev kullanıcılarına yönelmiyoruz diyorsanız ona birşey diyemem.

Saygılarımla..

Üye
    arf. bilgi hep aynı seyi yazıyorsun. açıkça söyliyeyim millet size güvenmiyor.güven kazanmak için çalısın sonra burda ürününüzün reklamını yaparsınız.
    Konu Simislov tarafından (13-08-2010 Saat 18:41 ) de değiştirilmiştir. Sebep: x>z

Üye
    Alıntı truva Mesajı Göster
    Sizinle işin başından beri anlaşamadığımız bir nokta var.!!!!

Siz vaatte bulunuyorsunz. Al zarar görürsen paran iade.. Tamamda niye ben senin peşinde koşturayım. Size bin tane yol gösterebilirim o yukardaki sözleşmenizi kanun önünde hükümsüz kılmak için.
    Türkiyedeki kanunların ne kadar esnek olduğunu ben çok iyi biliyorum. Yarın Arf Bilgasayarı kapatıp Parf bilgisayar olarak açarsanız hiçbir sorumluğunuz kalmaz.

Ürününüz bu kadar iyiyse deneme sürümü yayınlamaktan niye çekiniyorsunuz gerçekten bunu anlayabilmiş değilim. Ha biz ev kullanıcılarına yönelmiyoruz diyorsanız ona birşey diyemem.

Saygılarımla..
    1-2 sene önce ben bu programın test sürümlerini denemiştim.Spybot S&D bile kat kat daha iyi bağışıklama yapıyor

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread