Toplam 6 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 6 arası
    Üye

Ati Radeon HD 3450 tam ekran sorunu [Çözüldü]

Merhaba Doctus ailesi. Uzun bir zamandan sonra (askerlik) tekrar bir arada olmak çok güzel.
    Hemen problemime geçeyim.
    HP Pavilion dv5 1110et marka ve model dizüstü bilgisayarıma ait olan ATI Mobility Radeon HD 3450 ekran kartımda sorun yaşıyorum.
    Bilgisayar ilk aldığımda içerisinde yüklü olarak gelen Vista ile ekran kartımda hiç bir problem yoktu, nitekim hala Vista kullanırken sorun yaşamıyorum.
    Ancak HP'nin de destek vermesi üzerine mevcut işletim sistemimi Windows 7 Ultimate 32 bit olarak değiştirdim ve HP'nin sitesinde bulunan, ürünüme ait tüm sürücülerimi edindim. Tabi doğal olarak ekran kartıma ait sürücüyü de indirdim ve kurdum.
    Sorunuma gelirsek: İndirdiğim sürücüde sıkıntı yok gibi görünüyor, çünkü sürücüyü yüklediğimde sistem ekran kartımı tanıyor ve ATI'ye ait Catalyst Control Center'de bilgisayarıma kuruluyor. Oyun oynatmada veya grafik içeren uygulamalarda performans açısından da bir sorunum yok ancak bilgisayarda düşük çözünürlükte hiç bir uygulamayı çalıştıramıyorum. Yani ekran çözünürlüğüm olan 1280x800'den düşük boyutta bir oyun açmak istediğimde örneğin 1024x768 çözünürlükte, oyun tam ekran açılmıyor. Ekranın sağ ve sol tarafına siyah bant koyuyor. Bu sebeple geniş ekran monitörde normal ekranda oyun oynamak zorunda kalıyorum. Şimdi diyeceksiniz ki o zaman sende oyunları 1280x800 çözünürlükte oyna. O zaman da performans sıkıntısı çekebiliyorum.
    Örneğin PES 2010 oyununu bilgisayarımda Vista yüklü iken 1024x600 çözünürlükte ve Medium grafik ayarlarıyla hiç takılmadan oynayabiliyorken Windows 7'de bu 1280x800 yapmak zorunda kaldığım için (ekrana alta,üste ve yanlara siyah bant koymaması için) Low ayarlarda bile kasma yaşayabiliyorum.

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımlarını esirgemezlerse minnettar kalırım.
    Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.
    Not: Konuyu yanlış bölüme açtıysam şimdiden affola, görevli arkadaşlar uygun yere taşırlarsa sevinirim...
    TÜRKÇE KONUŞ !

Yasaklanmıştır
    Sanırım Windows 7'den kaynaklanan böyle genel bir sıkıntı vardı, bende HD 4650 kullanıyorum ve 1366x768 çözünürlükte benzer bir sorun yaşamıştım. Belirli çözüm önerileri söz konusuydu ve sorunumu çözmüştüm.

Kısaca bir tanesini kendi bilgisayarım için anlatayım siz kendinize uyarlayın belki işinizi görür.

-Öncelikle çözünürlüğünüzü 1024x600'e düşürün. Masaüstü ekranınızın daraldığını göreceksiniz.

-Masaüstünüzde sağ tıklayarak Catalyst Control Center'ı açın.

-Temel ayarlar>Hızlı Ayarlar yolunu izleyin sol bölümde 4 şeçenek olacak "Dizüstü Bilgisayar Panel Özellikleri" seçeneğine tıklayıp Git düğmesini tıklayın.

-Karşınıza açılan pencerede ayarları ekran alıntısındaki gibi düzenleyin.
    [IMG][/IMG]

-Son olarak ekran çözünürlüğünüzü eski haline getirin, umarım sorununuz çözülmüş olur.

Üye
    Pek yardımım bulunmayacak sanırım size fakat 1 soru sormak istiyorum.

Vista kullanırken de aynı kenar boşluklarını alıyor muydunuz?

Şöyle bir bilgi de vermek isterim. XP yeni çıktığında 2000den Xpye geçmiştim ben de. O zaman "The Sims" çok popülerdi, yeni zamanları. XPde oyunu 800x600 yapınca tam ekran oynuyordum, 1024x768 yapında kenar boşlukları oluyordu. Bunun bir sorun olduğunu zannetmemekle beraber doğal bile görüyorum, zira ekran zaten geniş size daha düşük bir görüntüyü ekrana sığdırmaya çalışıyorsunuz ki bu bir film değil oyun.

Bir de, Vista'da normal olarak kullandığınız çözünürlükle Win7de normal olarak kullandığınız çözünürlük aynı mı?

Ekleme:
    Ben yazarken @ekullu yetişmiş. Gösterdiği yol çok mantıklı görünüyor. Umarım faydalı olur.
    Konu BLaZeBLaST tarafından (31-07-2010 Saat 00:32 ) de değiştirilmiştir.

Yasaklanmıştır
    Alıntı BLaZeBLaST Mesajı Göster
    XPde oyunu 800x600 yapınca tam ekran oynuyordum, 1024x768 yapında kenar boşlukları oluyordu.
    Aslında benim anlattığım çözüm farklı bir soruna ait arkadaşın işini görebilir belki diye anlattım. Anlattığım çözümü gerektiren sorun ise tam olarak çözünürlük değişince değişen bir sorun değil.

Örneğin, Win 7'den önce çıkmış bir oyun wide screen çözünürlükleri destekliyor olsun. Nedendir bilmiyorum -bilen arkadaşlar açıklarsa çok iyi olur çözümü bulduğum sitelerde genellikle nedene değil çözüme odaklanılmıştı o nedenle bende bilmiyorum- XP veya Vista'da bu teknolojiyi kullanabilirken Win 7'de kullanamıyorsunuz oyun dar ekran olarak açılıyor ve oyun üzerinden wide screen seçeneğini seçsenizde, çözünürlüğü değiştirsenizde düzelmiyor:

Çözmek içinde anlattığım yöntem söz konusu, kişisel olarak çözüm yolundan çok sorunun nedenini merak ediyorum. (Gerçi sorun demek doğru değil gibi kulaktan dolma bilgi olarak buna neden olan şeyin Win 7'de kullanılan yeni bir teknoloji olduğunu duymuştum.)

Üye
    @ekullu şimdi ne desem, nasıl teşekkür etsem size azdır Sorunumu aynen belirttiğiniz yöntemle çözdüm. Tam olarak istediğim oldu. Doctus farkı böyle birşey
    Konu bence bir çok kullanıcıya yardımcı olacaktır.
    TÜRKÇE KONUŞ !

Yasaklanmıştır
    @SvSGEn sorununuzun çözülmüş olmasına çok sevindim:

Sorun çözüldüğüne göre konu raflardaki yerini alabilir:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. Realtek HD Audio mikrofon sorunu [Çözüldü]
    By global_deejay in forum Windows 7
    Cevap: 13
    Son Mesaj: 01-05-2013, 12:59
  2. windows media player tam ekran sorunu
    By karaputur in forum Medya Oynatıcılar
    Cevap: 4
    Son Mesaj: 29-07-2010, 17:42
  3. Ati Ekran Kartı Kurulumu Sorunu
    By yunus2395 in forum Donanım
    Cevap: 2