1 / 2 Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 10 arası
    Üye

Windows 7'den, XP'ye Dönemiyorum? [Çözüldü]

Arkadaşlar iyi günler.

HP Pavilion dv2700 model bir dizüstü var. İşletim sistemi olarak windows 7 kurulu. Ben bu laptopu XP'ye çevirmek istiyorum ama bir türlü başaramadım bu sorun daha önce gene windows 7 yüklü bi kaç laptopta başıma gelmişti şansa çözmüştüm ama bu laptopun içinden çıkamadım. Laptopun HDD'si sata, ben format atmaya çalıştığım XP CD'lerinin sata desteği olmadığını düşündüm ama aynı CD'lerle kendi sata HDD'me format atabiliyorum.

Yardımcı olması açısından birkaç ss ekliyorum;

Sistem bu

Burda PC'nin HDD'yi görmediğini görebilirsiniz

Burda gerekli boot ayarını yapıp Notebook HDD'yi en üste alıyorum ama zaten laptop HDD'yi görmüyor

Laptop gerekli boot ayarlarını yaptıktan sonra XP yükleme işlemine geçiyor gerekli önbelleği alıyor ama iş tam format atmaya gelince aşşağıdaki uyarıyı alıyorum

Bunun üzerine Laptopun HDD'sini çıkartıp başka bir PC'de içindeki windows 7 ile birlikte komple biçimlendirip öyle taktım ama sonuç gene aynı, düzelmedi.

Şu anda HDD bomboş biçimlenmiş durumda. Bios'dan laptop, HDD'yi görmüyor ama windows 7 kuruluydu ve HDD çalışıyordu halada çalışıyor onda sorun yok. Bu laptop neden böyle yapıyor? Neden windows 7'den XP'ye geçiş bu kadar meşakatli oluyor? Bu sorunu kesin gene windows 7 kaynaklı veriyor yoksa XP yüklü bir bilgisayara tekrar XP yüklemeye çalıştığında böyle bir hatayı hiç almadım. Acaba bios kısmında atladığım bir yermi var? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden minnettarım...

Baş Editör
    Bu konuda HP Destek telefonlarını arayıp yardım alabilirsiniz. Bence bu durum Windows 7 veya XP ile alakalı bir durum değil.

Müdavim
    Bios ayarlarından System configrasyon bölümüne girip,SATA NATİVE SUPPORT 'u Disable yaptıktan sonra tekrar dener misiniz?Eğer bu da olmazsa kurulum başlangıcında mavi ekranda f5 ya da f6 gibi bir seçenekle uygulanan bir yükleme seçeneği olacaktı,onu kullanmayı deneyiniz.Uzun zaman önce bu durumla karşılaşmış ve böyle çözüm bulmuştum ama dediğim gibi uzun zaman geçti,tam hatırlayamıyorum.
    Konu drturca tarafından (20-04-2010 Saat 21:46 ) de değiştirilmiştir. Sebep: İlave bilgi
    Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

Emektar Editör
    Ayrıca Nlite ile windows cd si hazırlayarak SATA sürücülerinizi cd nin içine gömmek te bir çözüm olabilir.Bios ayarlarında da @drturca nın dediği seçeneği uygulayınız.
    Lütfen sorularınızı özel mesaj yolu ile sormayınız.. Yanıtlanmayacaktır

Üye
    Nlite programı ile sata dosyalarını XP CD'sine entegre edince gördü. Sağolun arkadaşlar.

Emektar Editör
    Sorununuzun çözülmesine sevindim
    İyi forumlar dilerim.

Üye
    Arkadaşlar bi son dakika gelişmesi oldu. Sata dosyalarını entegre ettiğim sp3 CD'siyle laptopun 150GB'lik HDD'sini 2'ye bölerek CGB ve D0GB'ye böldüm ve C'ye XP kurmak için formatladım, format bitti sonra PC yeniden başladı buraya kadar herşey normal ama XP Logosu gelip XP yüklemeye başlayacağı yerde, ben hiç bir tuşa basmadığım halde tekrar Windows Kur bölümü geliyor üstelik "Kuruluma başlamadan önce herhangi bir tuşa basın" gibi bir uyarıda vermiyor direk kendi otomatik geçiyor. İşte ss'ler;

CD'yi görüp kuruluma direk geçti

C'yi seçip formatla dedim

Çabuk formatla yaparak C'yi formatladım

Sonra formatlama bitti PC yeniden başladı

Ben XP Profesional Logosunun gelip XP'nin yüklenmesini beklerken bakın ne oldu

Tekrar Kur'a döndü! Bende herhalde C'ye formatı tam atamadı diye tekrar format attım hemde 3 kere ama sonuç gene aynı. Formattan sonra XP yüklemeye geçmiyor gene format kısmına geri dönüyor anlamadım gitti? Yardımcı olursanız sevinirim...

Baş Editör
    Son ekranda "Herhangi bir tuşa basmayın" XP açılış ekranına geçecektir.

Bölümü çabuk biçimlendirmeyin; Tam format atsın. NTFS'lerde gereklidir bu.

Emektar Editör
    Boot seçeneklerinden cd yerine sabit diski gösterdiniz mi formattan sonra?
    Notebooklarla çok derin ilgim yok ancak AHCI modu kapatmak çözüm olabilir.

Üye
    Alıntı DrOpMaN® Mesajı Göster
    Son ekranda "Herhangi bir tuşa basmayın" XP açılış ekranına geçecektir.

Bölümü çabuk biçimlendirmeyin; Tam format atsın. NTFS'lerde gereklidir bu.
    "Kurulumun devam etmesi için herhangi bir tuşa basın" seçeneği gelmiyor ki zaten bende onu anlatmaya çalışıyorum kendisi otomatikman başlıyor.

Şimdi tam format atmayıda denerim öyleyse.

Alıntı Federation Mesajı Göster
    Boot seçeneklerinden cd yerine sabit diski gösterdiniz mi formattan sonra?
    Notebooklarla çok derin ilgim yok ancak AHCI modu kapatmak çözüm olabilir.
    Boot seçeneğinde zaten CD-ROM seçili yani açık. Eğer CD-ROM'u kapatırsam yada HDD'yi seçersem CD'yi hiç görmez ee haliyle XP'yi hiç yükleyemez. Çünki daha PC, XP'yi yükleyemedi tamam format attı ama daha XP yüklenmedi yani PC hala CD'den çalışıyor taki XP'yi yükleyene kadar. Bende onu anlatmaya çalışıyorum işte.
    AHCI modunda nerede olduğunu bulamadım açıkçası.
    Çok acayip sorunlar. Bu HP laptoplardan nefret ediyorum gerçekten...
    Konu radyoaktif tarafından (21-04-2010 Saat 00:06 ) de değiştirilmiştir.

1 / 2 Sayfa 12 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread