Toplam 9 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 9 arası
    Üye

İyi Derecede Excel Bilen Var mı?

Arkadaşlar eğer aranızda iyi derecede excel bilen varsa sormak istediğim birşey, daha doğrusu yapmak istediğim ama nasıl yapacağımı bilmediğim bir işlem hakkında yardım istiyorum.

İşyerinde teklif hazırlamak için excel kullanıyorum. Bu teklif şablonunda yapmak istediğim birkaç şey. (İsteyen olursa incelemesi için teklif şablonunu yollayabilirim.) Teklif şablonunda "Ürün Tipi" kısmına ürünün ismini yazdığımda teklif şablonundaki ilgili kutucuklara o ürüne ait "güç, devir, fiyat v.b." gibi bilgilerin otomatik olarak girilmesini istiyorum. Ayrıca bir de "Birim Fiyat" kısmına ürün ismi girilince otomatik olarak girilen ürün fiyatları için %30, %25, %23, %22, %20 gibi iskonto oranlarını teklif şablonunda herhangi bir yere konulacak üzerinde iskonto oranı yazan butonlara basarak "Birim Fiyat" sütununda yer alan ürün fiyatlarının ilgili butonun üzerinde yer alan iskontolu fiyatlara dönüşmesini istiyorum.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

Üye
    Teklif şablonu ve örnek ürün tipi listesi (başlıklarıyla birlikte) verebilirseniz yardımcı olabilirim

Üye
    Maalesef en erken pazartesi yollayabilirim, umarım yardımcı olabilirsiniz.

Müdavim
    bu arada yardımcı olacak arkadaş detaylarını burada anlatırsa bizde bişeyler öğrenmiş oluruz
    dünyayı güzellik kurtaracak...

Üye
    Alıntı Keabus Mesajı Göster
    İşyerin Teklif şablonunda "Ürün Tipi" kısmına ürünün ismini yazdığımda teklif şablonundaki ilgili kutucuklara o ürüne ait "güç, devir, fiyat v.b." gibi bilgilerin otomatik olarak girilmesini istiyorum. Ayrıca bir de "Birim Fiyat" kısmına ürün ismi girilince otomatik olarak girilen ürün fiyatları için %30, %25, %23, %22, %20 gibi iskonto oranlarını teklif şablonunda herhangi bir yere konulacak üzerinde iskonto oranı yazan butonlara basarak "Birim Fiyat" sütununda yer alan ürün fiyatlarının ilgili butonun üzerinde yer alan iskontolu fiyatlara dönüşmesini istiyorum.
    Excel'de bu kadar marifet varmıydı :

Bu tür tablolar oluşabiliyorsa bana da bir kaç tablo gerekli.
    Değerli dostumuz, @snrzkn dediği gibi bizleri de aydınlatırsanız çok seviniriz. (Hiç olmaz sa ufak püf noktaları; misal, @Keabus dostumuzun istediği tablo
    Ne kadar püf olur tartışılır artık) :
    Sana selam olsun,
    Zincirin, zulmün kar etmediği,
    Kırbacın kar etmediği,
    Büyük tahammül!

Üye
    En doğru yaklaşım "ürün tipi" isminde bir excel dosyası yaratarak bunu veritabanı olarak kullanmak ve başka bir excel dosyası ile (bu örnekte teklif şablonu) sql sorgu ile (select * where urun_tipi='reduktör01', vb...) istenen verileri veritabanından çekmek. Ancak bu yaklaşımı daha kullanmaya başlamadım. Bu örnekle birlikte öğrenme denemesi yapmayı planlıyorum.

Diğer bir yol ise yine tam olarak kullanmadığım dahili fonksiyonlarla (vlookup, choose) işi kotarmak. Çok daha basit ve hızlı olacaktır. Bunun da denemesini yapmayı planlıyorum.

Olur da öğrenemezsem bir de çalışan bir yaklaşım var Basit bir If'li For Next döngüsü. Biliyorsunuzdur, Excel'de Visual Basic ile kodlama yapabiliyorsunuz. Bir sayfanın son satırının index'ini alır for next'i o index'e göre çalıştırır ve istediğiniz değeri, istediğiniz sütunda aratırsınız. Bulduğu zamanki index'teki diğer sütundaki verileri de Range() komutu ile tablomuza yazdırırız. %'ler için de bir Command butonu yaratıp basıldığı zaman istenen hücredeki değeri matematiksel işlemden geçirip aynı değeri o hücreye geri yazdırarak halledilebilir. Çalıştığım firmada hali hazırda kullandığım bir yöntemdir.

Üye
    @sa.met verdiğiniz fikirler için teşekkürler. Zaten bende yukarda belirttiğim özelliklere sahip bir teklif şablonu için, içinde ürün isimleri ve bu ürünlere ait bilgilerin yer aldığı database olarak kullanılacak bir excel dosyasına ihtiyaç olacağını biliyordum. Hatta ufaktan ufaktan bu database i oluşturmaya başlayayım diye düşünüyordum ama kendi kafama göre yapmaktansa yardımcı olacak bir arkadaş olursa onun tarif ettiği şekilde yaparım diye düşünüp vazgeçmiştim. Pek fazla kodlamadan anlamam ama excel de ufak tefek işyerinde sık kullandığım hesaplamalara ait hesap şablonları oluşturmuştum. Örnek vermek gerekirse "Açık Devre Sistemler İçin Kapalı genleşme Deposu Hesabı", "Santrifüj Pompa Seçim Hesabı", "Kapalı Devre Sistemler İçin Sirkülasyon Pompası Seçim Hesabı" v.b gibi.

Üye
    Gönderdiğiniz tabloyu biraz inceledim. SQL ile yapmak için biraz daha çalışma yapmam gerekiyor ama buna vaktim yok. İkinci yöntem için de öyle. Yarın en azından yola başlamak üzere hali hazırda kullandığımı uyarlayacağım. Kapalı bir Excel dosyasındaki tüm verileri açılışta teklif şablonunun başka bir çalışma sayfasına aktaracak, teklif şablonu sayfasında ise istenen sütunda değişiklik olduğu takdirde diğer sayfada arama yaparak bulduğu sonuçları buraya aktaracak.

Meraklıları için Google anahtar kelimeleri:

• import data from closed excel workbook
    • active cell excel
    • cells and ranges msdn
    • row count excel

Üye
    @Keabus, çok yoğun bir hafta geçiriyorum. Sanırım bu hafta ilgilenemeyeceğim. Kafamı biraz dağıtmak için nette dolanıyorum sadece. Haftasonuna birşeyler ayarlamaya çalışacağım.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. Cevap: 5
    Son Mesaj: 20-03-2009, 20:42
  2. Bir sorun var mı? (abc123q) [Çözüldü]
    By abc123q in forum HijackThis İnceleme ve Kötücül Yazılım Temizliği
    Cevap: 13
    Son Mesaj: 14-02-2009, 12:22
  3. Samsung J150 mi Philips Xenium 9@9u mu?
    By dj.turkmaster in forum Satın Alma Önerileri
    Cevap: 28
    Son Mesaj: 07-02-2009, 23:34
  4. Ceza puanı alan var mı?
    By lol in forum Doctus Hakkında
    Cevap: 5
    Son Mesaj: 30-01-2009, 02:21

Tags for this Thread