2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 11 - 20 arası
    Emektar Editör
    Sevgili Mono,

Linux için de oldukça iyi bir filtre programı var.: DansGuardian. Hatta mevcut JustFilter'in temellerini bu program ile yola çıkara kattım.

Bu program SQUID ile birlikte çalışmaktadır. Ayrıca Squid'de Clamwin programınıda adapte ederek, ciddi virüs korumasıda sağlıyabilirsiniz.
    DansGuardian eklentisi, otomatik olarak bir organizasyondan mevcut KARA LİSTE'yi alır. Her zaman kara listeniz günce kalacaktır.

Siz sadece hangi kategorilere yasaklama uygulamak istediğiniz belirtin yeter.

Ayrıca raporlama vb. işlevler ile de kontrol yapabilceksiniz. Squid ile kullanım kısıtlama vb. şeylerde yapılabiliyor.

Çok fazla detaylı bilgiye sahip olmadığım için, kullanımı, kurulumu v.b şeylerde size bilgi veremiyorum.

Ancak bu sistemlerin kurulu olduğu, Üniversite, Okul, Kafe, Belediyeler vs. var bir kaçında gördüm.

(Linux) Faydalı linkler:
    1. Dansguardian Kurulumu ve Yapılandırma Belgesi
    2. Dansguardian Kurulum ve Konfigürasyonu
    3. Dansguardian (PDF döküman)
    4. Proxy Server Kurulumu (Squid, Dansguardian, ClamAV)

Sevgiler.

Emektar Editör
    Bu konuda ÇOCUK VE BİLGİSAYAR adlı yazı bir hayli ilginç.
    Şimdiki çocukların gerçekten canları hiç sıkılmıyor, sıkılmaya fırsatları olmuyor.
    Bir kural konmamışsa eğer saatlerce TV de çizgi film, PC de oyun, İnternete sörf yapabilirler.
    Evden dışarı çıkmalarına bile gerek kalmayabilir.

Oysaki bu durumu kendi çocukluğumla kıyaslayınca can sıkıntısından neler neler yapmışız diye gözümün önüne bir bir geliverdi.

Sevgili Directed
    Çocuklarımızın internetten daha çok bilgilenmeleri konusun da onların bizim gibi haber sitelerine filan ilgisi olmadıkları içindir ki blgiyi almaları biraz daha zor olacaktır diye düşünüyorum.
    Ama okullar açıldığın da ödevlerinin büyük bölümünün net'ten çıktığını varsayarak, okullar açıkken bilgiye daha fazla ulaşacaklarını tahmin ediyorum.
    En azından bizim okul da ödevlerin bir bölümü net'ten veriliyor.
    O yüzden Çocuk ve bilgi konusun da böyle bir açmazın olduğunu düşünüyorum.

Sonuçta çocuklarımızın bilgiden ziyade oyuna meyilli olmaları da bir gerçektir.
    Baştada dediğim gibi zor bir konu gerçekten, ama Bill Gates bile çocuklarına PC'i kısıtlıyorsa, bu kısa zaman zarfın da çocuklarımızın(Okul harici) PC'den oyun ağırlıklı yararlanmaların da çok fazla bir sakınca da olmasa gerek.

Sevgiler.
    Korsan GNU/Linux kullanacağıma PC-BSD kullanırım.

Emektar Editör
    Alıntı muratdicle Mesajı Göster
    Sevgili Mono,

Linux için de oldukça iyi bir filtre programı var.: DansGuardian. Hatta mevcut JustFilter'in temellerini bu program ile yola çıkara kattım.
    Hatırlatma için çok teşekkür ederim Sevgili muratdicle
    Valla ben bu olayı unutmuş gitmiştim, şimdi baktım ubuntu depoda da Dansguardian var mış.:
    En kısa ve uygun bir zaman da bunu deneyeceğim.:
    Malum biraz teferruatlı bir program.:

Editör
    Alıntı mono Mesajı Göster
    Bu noktada bir de şöyle bir sorun var bütün çocukları aynı kategoriye koyamayacağımıza göre, şu siteye gir demek o cocuğu sıkacaktır, gelişimini olumsuz etkileyecektir.
    Bu yüzden ben çocukların site seçimi konusun da özgür bırakılmasını ama o sitenin de güvenli olup olmadığını denetlenmesini meselesini de ebeveynlerinin yapmasının taraftarıyım.
    @mono, sizin de belirttiğiniz gibi çocukları özellikle de zevk alarak yapmak istedikleri, hatta oyun olarak değerlendirdikleri bir aktivitede zorlamak tamamen eziyet olacaktır.
    Elbette en iyisi ve doğrusu sizin de yaptığınız gibi çocuğu olabildiğince özgür bırakmak, bu arada siteyi denetleyip, zararlı bir içerik söz konusu ise bu zararlar hakkında da çocukla konuşmak, hatta tartışmak.

Buradaki paylaşımlarımız yalnızca birer seçenek sunmak adına olabilir, çocuklarımızı zorlamak adına değil tabii ki .

Emektar Editör
    Alıntı muratdicle Mesajı Göster
    Sevgili Mono,

Dün akşam bayağı uğraştım ama dansguardian bir türlü aktif olmamıştı hatta kaç kerede yapılan ayaralar sonrasın da restart'ta atmıştım PC'ye ama çalışmamıştı biraz önce kontrol ettiğim de baktım çalışıyor..Hemen tarayıcılara vekil sunucu ayarları da yaptım artık şimdi hem filtreliyor hemde proxy arkasında görünüyorum..:
    Denemeleri de yaptım olay tamam..

Teşekkürler Sevgili Murat Dicle
    Birde resim koyalım değil mi

Alıntı ulukol Mesajı Göster
    @mono, sizin de belirttiğiniz gibi çocukları özellikle de zevk alarak yapmak istedikleri, hatta oyun olarak değerlendirdikleri bir aktivitede zorlamak tamamen eziyet olacaktır.
    Elbette en iyisi ve doğrusu sizin de yaptığınız gibi çocuğu olabildiğince özgür bırakmak, bu arada siteyi denetleyip, zararlı bir içerik söz konusu ise bu zararlar hakkında da çocukla konuşmak, hatta tartışmak.
    Ben hakikaten koyulaştırdığım yerde ki gibi düşünüyorum, bilemiyorum belki yanlış ta düşünüyor olabilirim ama çocukları bu konuda çok fazla sıkmak benim aklıma yatmıyor..
    Şimdi çocukluklarını yaşasınlar, zaten büyüdükçe istekleri ve sizlerden beklentileri de farklılaşıyor.

Emektar Editör

Sevindim, yapabildiğinize.

Bu ekranı görmeyeli çok olmuştu.

Şimdi bu DansGuardian sadece URL bazında değil, resimde göreceğiniz üzere kelime bazında filtreme yapar. Ve öyle güzel bir mantık kullanır ki, sadece bir kelimeden yasaklamaz. Analiz yapar bir puan elde eder ona göre yasaklamaya karar verir.

Hayırlı olsun.

Artık bununla ilgili bir makale yazarsınız. Sizin gibi ihtiyacı olan bir çok linux sever var bu forumda.

Emektar Editör
    Valla biraz rastgele bir kurulum oldu benim için, o yüzden çokta anlamış değilim kurulum nasıl oldu.
    Biraz daha olayı çözeyim de ilk fırsatta bir şeyler yaparız elbet, çok iyi bir şey sonuçta.

Üye
    Eğer bir çocuk sürekli eleştirilmişse,
    Kınamayı ve ayıplamayı öğrenir.

Eğer bir çocuk kin ortamında büyümüşse,
    Kavga etmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk alay edilip aşağılanmışsa,
    Sıkılıp utanmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk devamlı utanç duygusuyla eğitilmişse,
    Kendisini suçlamayı öğrenir.

Eğer bir çocuk övülmüş ve beğenilmişse,
    Takdir etmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk devamlı desteklenip yüreklendirilmiş se,
    Kendine güven duymayı öğrenir.

Eğer bir çocuk hakkına saygı gösterilerek büyümüşse,
    Adil olmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk güven ortamı içinde yetişmişse,
    İnançlı olmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk kabul ve onay görmüşse,
    Kendini sevmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk aile içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse,
    Bu dünyada mutlu olmayı öğrenir.

DOROTHY NOLTE

Hemen hemen hepsi doğrudur diyebilir miyiz?

Editör
    Dorothy Law Nolte bu sözleri 1972-1975 yılları arasında kaleme almış. 1998 yılında da kitap haline getirilerek basılmış. Tek bir maddesinin bile aykırı olduğunu, yanlış olduğunu iddia edebilmek pek mümkün değil.

Fakat ne yazık ki doğruyu bilmekle uygulamak arasında dağlar var. Yoksa çocuk yetiştirmek konusunda toptan sınıfta kalma tehlikesi içinde olur muyduk :

Evet, bu dizeler bir çocuğun kişiliğini ve davranışlarını nelerin etkilediğini, nasıl etkilediğini çok güzel anlatıyor.
    Hatırlattığınız için çok teşekkürler @Directed.

Üye

meraba

ben bir anneyim ve kızım 4 yaşında (2 ay sonra : )
    sık ziyaret ettiğimiz bir siteyi de ben yazmak istedim
    http://www.bebekoyunu.tv
    çok keyifli bir okul öncesi sitesi. Site tamamen Türkçe. Şarkılar, danslar,masallar ve eğitsel oyunlar var.Mesela vücudumuzu tanıyalım,alfabe,renkler...gibi :

2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. btdna.exe dosyasını bir türlü kaldıramıyorum (maxx75) [Çözüldü]
    By maxx75 in forum HijackThis İnceleme ve Kötücül Yazılım Temizliği
    Cevap: 20
    Son Mesaj: 28-08-2008, 13:43
  2. Raporum (Merttirixxss)
    By Merttirixxss in forum HijackThis İnceleme ve Kötücül Yazılım Temizliği
    Cevap: 13
    Son Mesaj: 25-08-2008, 12:32
  3. Kişisel Bilgisayar Güvenliği
    By AtA-GRuP in forum Bilgisayar Zararlıları
    Cevap: 1