1 / 3 Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 10 arası
    Üye

İnternet Download Manager'ın Tam Olarak Kaldırılamaması ve Deneme Sürümleri

Merhabalar,Internet Download Manager(IDM) ile ilgili sorunumu belirtmeden önce,konu ile direkt alakalı başka bir şey soracağım,zira ilk sorumun cevabı olumsuz ise, ikinci soracağım soruya cevap beklemem doğru olmayacak...

Lisansı ücrete tabi olan programların,deneme sürümlerinin,deneme süresi bitimine kadar kullanılıp,daha sonra kaldırılıp tekrar kurularak bir deneme süresi boyunca daha kullanılmasını,bu şekilde programı satın almadan,sürekli bir kullanım sağlanılmasını ahlaki buluyormusunuz ?

Eğer bu soruma ''evet'' diyen arkadaşlar var ise şimdi asıl sormak istedğim şeye geleyim;

Ben IDM'i yukarıda anlattığım biçimde kullanmak istiyordum,malum lisansı ücrete tabi ve indirgenmiş özelliklere sahip olarak 30 gün boyunca deneme amaçlı kullanılmasına müsade ediliyor programın,fakat bu 30 günün sonunda programı kaldırıp tekrar kurarsanız,program deneme sürümünün süresinin dolduğunu ve bu amaçla kaldırılıp yeniden kurulduğunu algılıyor ve bir 30 günlük daha deneme amaçlı kullanıma izin vermiyor...

Bu algılamanın,IDM kaldırıldıkatan sonra,kalan artık dosyalardan,kullanılmayan registry anahtarlarından veyahut sırf bu maksatla programın oluşturduğu bir registry girdisinden dolayı olduğunu düşünerek;

-Programı Revo Uninstaller gibi iyi bir uninstaller ile kaldırdım,
    -Kaldırıldan sonra Tuneup,CCleaner ve Regseeker ile registry temizliği yaptım,
    -Daha sonra Regseeker ve Tuneup'ın registry editörleri ile registry yi tekrar manuel olarak IDM anahtarları için tarayıp,temizledim.

Fakat malesef hiç birisi çare olmadı,yabancı forum sitelerinde bununla ilgili bir kaç yazı okudum,bazılarında işi epey bir abartıp,IDM'in Windows XP'ye ait bir takım .dll dosyalarına nüfuz ettiğini,böylece tam anlamıyla bir kaldırma yapabilmek için ''tersine mühendislik'' dahi yapmak gerektiğini,bu .dll leri bir dll editörü vasıtası ile incelemek gerektiğini,hatta epey bir assembly bilgi ve tecrubesine ihtiyaç duyulduğunu okudum...

Ben bir yazılım mühendisi değilim,bir programı kaldırmak için de assembly öğrenecek,yazılımlar üzerinde reverse engineering yapacak halim de olmadığına göre,şimdi buradaki arkadaşlarıma soruyorum,ne yapmak gerekli acaba ?
    Konu elvedasız tarafından (27-02-2008 Saat 20:31 ) de değiştirilmiştir.

Editör
    Senin hâlâ ORBİT'den haberin yok sanırım.

www.orbitdownloader.com

Özelliklere bak karşılaştır böylece kendini boşuna parçaladığını anlayacaksın.

Üye
    Alıntı İSS Mesajı Göster
    Senin hâlâ ORBİT'den haberin yok sanırım.
    Özelliklere bak karşılaştır böylece kendini boşuna parçaladığını anlayacaksın.
    Orbit'den falan haberim var,bu neticede bir tercih ve beğeni meselesidir,Orbit benim beğendiğim bir indirme yöneticisi değil,dikkat ederseniz ''bana alternatif bir indirme yöneticisi önerirmisiniz'' diye de sormadım kimseye,sorum başka...
    Ayrıca kendimi ''parçaladığım'' falan da yok,tabiki sonuç alıncaya kadar denemeye,sormaya,araştırmaya devam edeceğim,bunun adınında ''parçalanmak'' olduğunu zannetmiyorum...

Editör
    Kesinlikle ahlaki bulmuyorum bu bir.İkincisi O zaman kendince parasız belli bir süre kullanıma izin veren programı kayıt defterinde değişiklikler yaparak kullanmak için türlü yollar denemen de parçalanmanın başka bir göstergesi..Boşuna araştırıp durursun çok beğendiysen ücretli kullan o zaman..

Neyse zaten konunun içeriğide Legal durmuyor benden başkada cevap veren olmamış bende daha yazmayacağım.

Üye
    Alıntı İSS Mesajı Göster
    Kesinlikle ahlaki bulmuyorum bu bir.İkincisi O zaman kendince parasız belli bir süre kullanıma izin veren programı kayıt defterinde değişiklikler yaparak kullanmak için türlü yollar denemen de parçalanmanın başka bir göstergesi..Boşuna araştırıp durursun çok beğendiysen ücretli kullan o zaman..

Neyse zaten konunun içeriğide Legal durmuyor benden başkada cevap veren olmamış bende daha yazmayacağım.
    ''İntikal'' biraz geç olmuş galiba,keşke başından itibaren hiç yazmasaydın...

Konunun içeriğinin legal olup olmaması seni değil,yöneticileri ilgilendirir,konuyu açtığım andan buyana YÖNETİCİLER tarafından her hangi bir uyarı ile karşılaşmamış olmam,konunun legalliği konusunda şimdilik bir sıkıntı olmadığını gösteriyor zaten...

Aslında soruyla ilgili vereceğin anlamlı bir cevabın yokken saçma sapan tavsiyelerde bulunup bu tartışmayı hiç başlatmasan çok daha iyi olurdu.

Ben sana,''bana program tavsiye et'' mi dedim de,Orbit morbit anlatıyorsun bana...

Eğer ''parçalanmak,marçalanmak'' vb. imalı laflar kullanmayı bir marifet belliyorsan,aynı laflar ve benzerleri ile hak ettiğin cevapları alırsın,ama inan böyle saçmalıklarla uğraşacak hiç vaktim yok...

Üye
    @elvedasız.Anladığım kadarıyla programı bir süre daha kullanmak istiyorsunuz.

Burada reverse engineering'in nasıl olduğunu gösterip, programı tekrar kullanmanızı sağlayacağımızı mı düşündünüz? :

Size en fazla bilgisayarınıza format atın diyebilirim.Böylece 30 günlük deneme süreniz tekrar gelir.

Üye
    Alıntı Janissary Mesajı Göster
    @elvedasız.Anladığım kadarıyla programı bir süre daha kullanmak istiyorsunuz.

Burada reverse engineering'in nasıl olduğunu gösterip, programı tekrar kullanmanızı sağlayacağımızı mı düşündünüz? :

Size en fazla bilgisayarınıza format atın diyebilirim.Böylece 30 günlük deneme süreniz tekrar gelir.
    @Janissary,rica ederim,hiç öyle bir şey olur mu ?

İnanın öyle bir talebim olmadı,olmaz da.Mesajımın son kısmında da belirttim,bunlar haricinde ne yapılabilir diye,yoksa ne burada,bu yazılım üzerinde nasıl reverse engineering yapılacağını anlatmanızı isterim,ne de tersine mühendisliğin burada tarifle yapılabilecek kadar basit bir şey olduğunu,düşünecek kadar cahilim,her ne kadar yazılım mühendisi olmasamda ben de doktoralı bir makine mühendisiyim,bu kadar yanlış anlaşılacağımı bilseydim vallahi açmazdım bu konuyu,bir programın özelinden ziyade benim asıl konuşulmasını istediğim bir programın Xp'nin .dll dosyalarında böyle bir değişiklik yapabilmesinin mümkün olup olmadığı,eğer yapıyorsa bunun ne kadar doğru olduğu vb. idi,hatta hiç böyle bir şey olmayabilir,ben bunu sadece yabancı bir forumda okudum,ne kadar doğru olduğu konusunda da net bir bilgim yok...

Mesajınız için teşekkür ederim,tekrar belirteyim kesinlikle zannedildiği gibi bir istekte bulunmuyorum,bu okuduğumun doğru olup olmadığı,ve alternatif usuller üzerine konuşmak için bu konuyu açtım,ayrıca ben programı cr... etmeye falan çalışıyor,veya bunun usullerini ''çaktırmadan'' arıyor değilim lütfen,ama kendi adıma bir programın deneme sürümünün hele bir de özellikleri indirgenmiş deneme sürümünün ardışık olarak kullanılmasının gayrı ahlaki olduğunu düşünmüyorum,son çare format atar kurarım herhalde teşekkürler...

Editör
    1.Konunun legal olup olmaması benide ilgilendirir.Çünkü Docrus'un üyesi olarak bir parçası sayılırım ve senin gibi sağdan soldan okuyup bilinçsizce hareket edenlerin yüzünden bizler sanki çaktırmadan ''Patch'' nasıl uygulanır tavsiyeleri veriyormuşuz gibi intiba uyandırır insanlarda.

2.Sana daha nasıl anlamlı cevap verilir merak ediyorum sen ücretli bir programı nasıl para ödemeden uzun süre kullanırım kayıt defterinde değişiklik yaparak diye kıvranırken bende o yöntemle sonuç alamyacağını ÜCRETSİZ en iyi alternatiflerden birisini sana tavsiye ettim.Ama sen kafaya koymuşsunki warez forumlarında okuduğun illegal duyumları burada masum rolüne bürünerek amacına ulaşmaya çalışıyosun.

3.En anlamlı olanı emeğe saygıdır.Bu emek hırsızlığını başarabilmek için olur olmadık yöntemler bulmaya çalışıyosun ama kendi eksenin etrafında dönüp durmaktan başka çaren yok maalesef.........

4.Burası Doctus başka forumlarla karıştırma....

Baş Editör
    Bir programın özelliklerini değiştirmeden yani cra*klemeden kendi bilgisayarınıza yapacağınız müdahalelerle kullanım süresini uzatmak illegal değildir diye düşünüyorum ama etikte değildir!
    Ben şu an orbit downloaderi kullanıyorum size de tavsiye ederim.

Üye
    Alıntı İSS Mesajı Göster
    1.Konunun legal olup olmaması benide ilgilendirir.Çünkü Docrus'un üyesi olarak bir parçası sayılırım ve senin gibi sağdan soldan okuyup bilinçsizce hareket edenlerin yüzünden bizler sanki çaktırmadan ''Patch'' nasıl uygulanır tavsiyeleri veriyormuşuz gibi intiba uyandırır insanlarda.

2.Sana daha nasıl anlamlı cevap verilir merak ediyorum sen ücretli bir programı nasıl para ödemeden uzun süre kullanırım kayıt defterinde değişiklik yaparak diye kıvranırken bende o yöntemle sonuç alamyacağını ÜCRETSİZ en iyi alternatiflerden birisini sana tavsiye ettim.Ama sen kafaya koymuşsunki warez forumlarında okuduğun illegal duyumları burada masum rolüne bürünerek amacına ulaşmaya çalışıyosun.

3.En anlamlı olanı emeğe saygıdır.Bu emek hırsızlığını başarabilmek için olur olmadık yöntemler bulmaya çalışıyosun ama kendi eksenin etrafında dönüp durmaktan başka çaren yok maalesef.........

4.Burası Doctus başka forumlarla karıştırma....
    Hani bir daha yazmayacaktın,ne oldu bozmuşsun ''tövbeni'':...

Bak arkadaşım ben buranın neresi olduğunu çok iyi biliyorum,senin içi boş,saçma sapan ithamlarının benim için zerre kadar ne bir önemi ne de bir kıymeti var...

Benim emeğe duyduğum saygıyı ölçmek falan senin haddin değil zaten,pat.. ve cr.. benzeri bir intiba ancak senin gibi art niyetli kimselerde oluşur...

Okuduğum forumun adını buraya yazarsam mahçup olursun çünkü bir wa.. forumu falan değil...

@Janissary'nin,yazdığı mesaja bak ve benim verdiğim cevaba bak,ondan sonra biraz daha düşün olur mu ?

Daha ''medeni'' bir üslup kullanmayı becerebilirsen,aynı şekilde ''medeni'' cevaplar alırsın,yok ben illaki böyle ''racon keserim'' ''ağzıma geleni söylerim'' şeklinde devam edeceksen(ki bu hakkı kendinde nereden gördüğün de meçhul) benzeri karşılıklar almaya devam edeceksin...

1 / 3 Sayfa 123 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Tags for this Thread