1 / 2 Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 10 arası
    Üye

Bilgisayarı CDden Başlatmak (Boot Etmek)

Bu işlemi format atabilmek için, yeni bir sistem yüklebilmek için, Çalışan Linux denemek için vb... bu işlemlere başlamadan önce yapmamız gerekir.

BIOS
    'dan bilgisayarı CDden başlatacak şekilde ayarlıyacağız.

* Bunun için bilgisayar açılırken Delete veya F2 tuşlarına sürekli basıyoruz ve BIOS'u açıyoruz.

* BIOS açılınca ok tuşları ile boot menüsüne geliyoruz ve
    Boot Device Priority üzerindeyken Enter'a basıyoruz.

* Aşağıdaki resimde gördüğünüz şek CDROM mu (+,-) tuşları ile
    1st Boot Device olarak taşıyoyoruz

* F10 tuşuna basarak ayarları kaydediyoruz. OK diyerek çıkıyoruz.

Konu zinarali tarafından (07-01-2008 Saat 23:25 ) de değiştirilmiştir.

Editör
    bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum

ben bir laptop kullanıyorum ve bios'una bu şekilde girilmiyor, bios'un konfigürasyonu da bu şekilde değil.
    fakat sizin bu anlatımınızla farklı konfigürasyondaki bir bios'a da müdahale etmek mümkün.

Üye
    Cd’den başlatma noktasında başarılı olamadım. Bu konudaki yönergeye uymama rağmen windows normal açıldı. Tabii o yönergedeki görüntülerle benim monitördeki görüntüler biraz farklıydı. Doğrudan bios setup utility diye bir şey çıkmıyor. Ama benzerlikleri takip ederek uygulamayı sürdürdüm. Öncelikle Award bios cmos setup utilitiy ekranı görünüyor. Doğrudan boot diye bir sekme yok. ben önce advanced bios feature sekmesini, oradan boot sequence’ı ve buradan da 1’st boot device’ı seçtim. Ve ortaya çıkan boot device priority’i f10’la kaydettim.. ancak sonuç başarılı olmadı. Yanlış yaptığım şey nedir? Ya da bu düzenek içinde yönerge dışında yapılması gereken başka bir şey mi var acaba?

Üye
    yani farklı bir konfigürasyon içinde uygulamayı gerçekleştirmeye çalıştım ama... maalesef...

Üye
    Alıntı sagduyulu Mesajı Göster
    Cd’den başlatma noktasında başarılı olamadım. Bu konudaki yönergeye uymama rağmen windows normal açıldı. Tabii o yönergedeki görüntülerle benim monitördeki görüntüler biraz farklıydı. Doğrudan bios setup utility diye bir şey çıkmıyor. Ama benzerlikleri takip ederek uygulamayı sürdürdüm. Öncelikle Award bios cmos setup utilitiy ekranı görünüyor. Doğrudan boot diye bir sekme yok. ben önce advanced bios feature sekmesini, oradan boot sequence’ı ve buradan da 1’st boot device’ı seçtim. Ve ortaya çıkan boot device priority’i f10’la kaydettim.. ancak sonuç başarılı olmadı. Yanlış yaptığım şey nedir? Ya da bu düzenek içinde yönerge dışında yapılması gereken başka bir şey mi var acaba?
    doğru anladım ise,siz F10 ile first boot device yi kaydettiniz,
    ayrıca bios değişikliklerini kaydedecek save and exit benzeri bir işlem daha yapmanız gerekiyor.
    Award bios cmos setup utilitiy ekranı üzerinden.

Üye
    bahsettiğiniz ekranda bahsettiğiniz save and exit'i de yaptım, tık yok

Üye
    selamm emeginize saygılar güzel bilgiler gercektenn
    bılgısayarımda bir sorun var yardım almak istiyorum nasıl yapabılırımm diyee
    gecenlerde virüz girmişti program dosyalarının içine bende ıos pilini falan cıkardımm ıyıcesılsın virüsü diyee ( bildigime deil ama bi deneyim dedimm ) sonra bıosu ayarlayamadım zannediyorumm xp professıonal kurmustumm hata verdı kurarkenn sonra kendı orjınal home edıtıon cdsinde kurdum oda hata verdı bende ılerı dedım devamlı hatalı yukledıı neyse yukleme bıttı cd yi cıkardımm yenıden başlayınca bilgisayar şöle bir uyarı geldii DISK BOOT FAILURE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER cdsiz calıstırmaz oldu devamlı cd ile calıstırıyorumm cd yi cdromdan cıkarmıyorum hıcc nasıl yapabılırımm ne yaparsam sorunsuz calısır yardımcı olursanız sevınırım acıll sımdıden emegınıze saglılar tesekkür ediyorum kolay gelsınn msnem

Konu zinarali tarafından (13-09-2009 Saat 16:12 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Açıktan msn adresi vermeyiniz.

Üye
    Açıktan msn adresi vermeyiniz. Sorununuz için yeni bir konu açarak yardım isteyebilirsiniz.

Üye
    ben her zaman gıremıyorum bu sıtenıze o yuzden belkı msnden yardımcı olunur dıyerek yazmıstım ılkdefa böle bısey basıma geldıde onun ıcın tahmın edemedımm

Üye
    bir bilg. olarak boot ekranında sorun yaşadım ama benım boot ekranım buna benzememesıne ragmen cok yardımcı oldu yazılan yazılar. Sırf tşkr lerımı ıletmek ıcın kayıt oldum saygılar

1 / 2 Sayfa 12 SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. Biosdan CD´den boot etmek (Açılışı CD den yapma)
    By Fraust in forum Microsoft Windows Yazılımları
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 29-09-2006, 17:13

Tags for this Thread