Toplam 1 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 1 arası
    Şef

Merijn Bellekom (HijackThis’in Yaratıcısı) İle Söyleşi

Suite101 web sayfasından Michael Simpson‘un, sistemlerden zararlıları temizlemekte en çok kullanılan araç olan HijackThis‘in yaratıcısı Merijn Bellekom ile yaptığı bir söyleşi. HijackThis’in ortaya çıkışından gelecekte ne olacağına kadar bir dizi soruya cevap niteliği taşıyan bir röpörtaj.

Michael Simpson: Kodlar ile uğraşmaya ne zaman başladınız?

Merijn Bellekom: 10 yaşlarındayken. Babam bir doktordu ve bilgisayar ile çalışmaya hemen başladı ve benim de ilgimi çekmeyi başardı. 486 bir sisteme giriş hakkım vardı, içinde Visual Basic 3.0 kuruluydu . Merakım yüzünden ikonuna tıklayıverdim

M.S.: Bildiğim kadarıyla okula gidiyorsunuz. Ne üzerine eğitim alıyorsunuz?

M.B.: Kimya bölümünde MSc yaptım fakat gerçekten istediğim şey bu değildi. Şu anda Utrecht Üniversitesinde Bilgi Teknolojileri üzerine bir eğitim alıyorum.

M.S.: Kod yazmaya çok genç yaşta başladınız. Şu anda kaç adet kodlama lisanı biliyorsunuz?

M.B.: VB, VB.NET, C, C++ ve Java biliyorum. ASP ve PHP gibi script lisanlarını da biliyorum. Eğer VB ve C, biliyorsanız, diğer lisanlara adapte olmanız çok kolaylaşıyor.

M.S.: HiJackThis hangi dilde yazıldı?

M.B.: Visual Basic 6. Biliyorum destek çekildi Microsoft tarafından ama hem bu dille başlamış bulundum hem .NET framework gerektirmeyen nadir lisanlardan biri hemde, Windows 95 ve NT4 desteği var.

M.S.: HJT ile yolunuzu neden ücretsiz olarak belirlediniz?

M.B.: Zararlılar ücretsiz olduğuna göre, tamiri de ücretsiz olmalı diye düşündüm.

M.S.: HJT için bir ücret talep edeceğiniz bir zaman olacak mı?

M.B.: HJT 2.x’yi kişisel kullanım için gene ücretsiz yapmayı planlıyorum , ama ticari amaçlı kullanımı ücretli olacak.

M.S.: HJT’yi yazarken en önemli motivasyonunuz ne oldu?

M.B.
    : Yıllar önce, Cexx.org forumlarında, bir çok insan foruma spyware ve diğer zararlılardan etkilendikleri için geliyorlardı. Her şey elle yapılmak zorunda olduğundan, çok zaman ve efor harcanıyordu. Spywareinfo.com‘dan Mike Healan hali hazırda, tarayıcı hijack’den kurtulmak için bir rehber hazırlamıştı. O zamanlar Mike herkesden çok daha ilerideydi. Ben basitçe onun hazırladığı rehberi aldım ve programlaştırdım.

M.S.
    : HiJackThis için sırada ne var?

M.B.
    : Tam olarak emin değilim. Şu anda HJT 2.0 çıkmadan önceki son güncelleme için çalışıyorum. Bundan sonra uzun bir süre sessiz kalacağım çünkü tüm kullanıcı ara yüzünü ve arama motorunu değiştirmek istiyorum. Okulda öğrendiğim bazı şeyleri uygulamak istiyorum.

M.S.: HJT’nin bulduğu herşeyin silinebileceğine dair makaleler okudum. Bunun doğru olduğunu söyleyebilir misin?

M.B.
    :Hayır, hayır, hayır. Kesinlikle HAYIR. HJT iyilerle kötüleri ayırmaz, hepsini silmek bazı sistem bileşenlerinin bozulmasına ve muhtemelen yazıcı sürücünüzün, grafik kartı araçlarınızı, antivirüs programınızın, firewall vb yazılımlarınızın çalışmamasına yol açacaktır. Taramadan sonra HJT’nin bulduğu herşeyi kesinlikle silmeyin. HiJackThis’i çalıştırdıktan sonra kafanızda neyin silinip silinmeyeceğine dair sorular varsa Merijn’s log tutorial'ı inceleyebilir veya Help Forums bölümünden kendinize uygun bir forum bularak raporlarınızı inceletebilirsiniz.

M.S.: HJT’in Vista ile bir alakası olacağını düşünüyor musunuz?

M.B.: Bir Vista Beta kullanıcısından uyumluluk sorunu olduğuna dair bir rapor aldım, çalıştırılamamış. Bunun HJt ile mi alakalı olduğunu, kayıt defterine müdahalade bulunan tüm araçlarla mı alakalı olduğunu veya bir beyaz liste durmu mu olduğunu bilmiyorum. Microsoft’a bu konuda başvuru yaptım ancak hala yanıt gelmedi. Hata raporundaki mesaj benim anlayabileceğim türde değildi bu sebeple birşey yapamadım henüz, ama umarım kısa sürede bir çok kişi tarafından tecrübe edilir ki bu sorun çözülsün.

M.S.: Okurlarımızın bir yardımı dokunabilir mi size bu konuda?

M.B.: Hem de çok. Şu an bir Vista sistemim yok. Ama Vista kullananlar HJT’yi denerlerse çok faydalı olur bizim için...
    Konu zinarali tarafından (29-04-2008 Saat 14:57 ) de değiştirilmiştir.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Okuduğunuz Konuya Benzer Konular

1. Bilişim Suçlari Ile Ilgili Yasa
    By ommerk in forum Internet ve Network
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 23-04-2007, 12:20
  2. Vista ile çalışan programlar
    By omarr35 in forum Windows Vista
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 05-03-2007, 20:25
  3. Linux Terminal(Konsol) Komutları
    By Tuna in forum GNU/Linux İşletim Sistemleri
    Cevap: 1