1 / 5 Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 48 sonuç bulundu. Gösterilen sonuçlar: 1 - 10 arası
    Üye

Kılavuz: Norton Ghost Nedir? Nasıl Kullanılır?

Norton Ghost, sistem upgrade etme, yedekleme ve kurtarma için çözümler sunan bir programdır. Tüm güvenlik önlemlerinize rağmen sisteminizdeki bir açıktan dolayı işletim sisteminiz kullanılmaz hale geldi. Bir ton programı tekrar yüklemek, birçok güncellemeyi tekrardan yapıp zaman kaybına uğramak yerine Norton Ghost ile sisteminiz tertemiz iken aldığınız birkaç yedek ile sorununuz çözümlenecektir.

Birazdan okuyacağınız yazı buradan alıntıdır. Umarım yararlı olur.

Norton Ghost ile Sisteminizi Geri Getirin

Windows'u komple yedekleyeceğimiz için sabit diskinizi en az ikiye bölmüş olmanız ya da yedek dosyasını koymak için bir DVD yazıcıya sahip olmanız gerekiyor. Sonradan geri yüklemek için gerekli bunlardan biri. DVD yazıcı dememin nedeni de yedek dosyasının genelde 3-4 GB civarında bir boyuta sahip olması. Eğer ben program vs. kurmadan sadece Windows'un kendisini yedekleyeceğim diyorsanız ve eğer sabit diskiniz ikiye bölünmüş değilse bir CD bile yeterli olabilir. Yani CD yazıcı gerekiyor bu sefer de. Ayrıca yedek dosyasını sabit diskinizin Windows kurulu olmayan bölümüne koymanız gerekiyor.

Şimdi adım adım anlatmaya başlıyorum. Önce Windows'u yedekleyeceğiz.

1) Norton Ghost'u kurun.

2) Norton Ghost'u çalıştırın.

3) Back Up Drives'a basın.

4) Next'e basın.

5) Windows hangi kısma yüklüyse onu seçin ve Next'e basın.

6) Açılan pencerede Browse tuşuna basıp yedek dosyasının nereye kaydedilmesini istediğinizi belirleyin. Ben, Windows C:\'de kurulu olduğundan E:\ kısmına yedek dosyasını attım (yani sabit diskin diğer bölümüne). Biraz önce yukarda bahsettiğim kısma geldik. İster CD ya da DVD'ye ister sabit diske kaydedebilirsiniz. Pencerenin sol üst kısmında Local File kısmı sabit diske, CD RW/DVD RW kısmı da adından da anlaşılacağı gibi CD ya da DVD medyaya dosyayı kaydetmeye yarıyor. Bunlardan birini seçtikten sonra Next'e basın.

7) Burada "Verify backup image after creation" seçeneğini seçili hale getirip yine Next'e basın. Compression, yani sıkıştırma kısmı Recomended yani tavsiye edilen şeklinde kalsın.

8 ) Son kısma geldik. Yine Next'e basın ve yedekleme işi başlasın.

Yedekleyeceğiniz dosyanın büyüklüğüne göre (yani Windows'un kurulu olduğu kısma yüklediğiniz programlar ve dosyaların büyüklüğüne göre) bu işlemin süresi uzayacaktır. Benim yedek dosyam 2,3 GB'tı ve işlem 5 dakika sürdü.

Yedek dosyasının boyutunun küçük olması için Windows'un kurulu olduğu bölüme müzik, resim, video gibi şeyler koymayın. Onları sabit diskin diğer bölümünde tutun.

Yedekleme işlemi bitmiş olması gerekiyor şimdi. Programı kapatabilirsiniz. Eğer her şeyi doğru yaptıysanız yedek dosyaları yüklendikleri yerde şu şekilde görülmeli:

Bunu gördüyseniz, tebrikler yedek aldınız

Alice: Bana hangi yoldan gitmem gerektiğini söyler misin?
    Kedi:Bu neyi istediğine ve neye ulaşmaya çalıştığına bağlı.
    Alice: Şey, bilmem ki....
    Kedi: O zaman hangi yoldan gittiğin farketmez.

Üye

Kılavuz : Norton Ghost Nedir? Nasıl Kullanılır?

Şimdi ise sıra geri yüklemeye geldi

1) Norton Ghost CD'sini CD sürücüye koyun.

2) Bilgisayarınızı CD'den boot edin.

3) Ghost kendini hazırlayınca Accept (kabul ediyorum) tuşuna basın.

4) Ghost, sıradaki ekranda size ne yapmak istediğinizi soracak. "Advanded Recovery Tasks..."a basın.

5) System Restore'u seçin.

6) Restore Drives'ı seçin. Sonra Single Drives'ı seçmeniz lazım.

7) Burada Browse tuşuna basıp yedek dosyanız nerdeyse onu seçmelisiniz.

8 ) Şimdi de yedek dosyasını nereye konumlandırmak istediğinizi seçin. Windows daha önceden C:\'ye kurulmuşsa C:\ klasörünü seçin, Next'e basın, zaten Ghost bunu kendi de yapıyor alttaki resimde görüldüğü gibi:

9) Burada hiçbir şeye dokunmadan Next'e basın.

10) Son kısıma geldik. "Reboot After Finish"i seçili duruma getirin ve Finish'e basın.

İşlem 5-10 dk sürüp bitiyor bende genelde. Sizde de buna yaklaşık sürelerde -bilgisayarınızın hızına göre değişmekle birlikte- bitmeli.

Üye

Not

Bende deneme amaçlı bir backup aldım. 3 Gb'lık veri içeren 6.4 gb'lık partition'ı 9 dakika 44 saniyede high ( en yüksek sıkıştırma seviyesi) seviyesinde sıkıştırırarak yedekledim. Sonuç olarak bana verdiği image dosyasının büyüklüğü 1.48 gb idi. Gayet güzel bir sonuç bence.

Üye

Gerçekten çok güzel bir program düşünsenize windowsunuzu kurup ayarlarını yapmak ve programlarınızı kurmak en az bir bir buçuk saat alıyor.Ama bu programla işinizi bir kaç dk. da kurabiliyorsunuz.Bende Norton ghost 2003 ile 1,23 gb lık bir yedeği 1 dk. 37 saniye gibi bir zamanda kurdum.Bilmeyenler için güzel döküman olmuş eline sağlık Kurt.
    :)

Üye

emeğine sağlık dostum.Gerçekten yararlı bir konu.

Yasaklanmıştır

nereden indirecez bunu?? sadece para verince download linkini veriolar

triali felan yok mu bunun? 200$ verip alamam kusura bakmasın kimse

Üye

Onu yazmayı unutmuşum kusura bakmayın

Norton Ghost 10.0 15 Günlük Deneme Sürümünü indirmek için Tıklayın

Açılan sayfada ülke ve e-posta adresiniz istenecek. Gerekli bilgiyi girip devam edin. Download linki yazdığınız e-posta adresine gelecektir.

Yasaklanmıştır

misal biz net den indirdiğimiz ghostu kurduk. böle bi durumda geri yükleme yaparken cd olmicek o zaman ne yapıcas?

Üye

Alıntı raymon4
    misal biz net den indirdiğimiz ghostu kurduk. böle bi durumda geri yükleme yaparken cd olmicek o zaman ne yapıcas?
    Sanırım bir başlangıç cdsi hazırlatılabiliyor. Ancak trial ile yapılamıyor sanırım. Trial ile ana sistemi değil de diğer partitionlarınızı yedekleyebilir ve geri getirebilirsiniz

Üye

ağ üzerinden nasıl kullanılır peer to peer disket nasıl??

evet ağ üzerinden nasıl bir bilgisayardan diğerine eş zamanlı yedekleme nasıl yapılır ben bi ara bir yerde yaparlarken görmüştüm ama yolculuk esnasında olduğum için soramadım.peer to peer disket ile eş zamanlı olarak dos altında yedekleme yapıyorlardı nasıl yapılıyor acaba anlatabilirmisiniz.???

1 / 5 Sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread