PAYLAŞ

Ön not: Aşağıda, yurt dışından kiralayacağımız bir sanal sunucuya VPN sunucusu kurmayı anlattık. Yazının uzunluğuna aldanmayın, tek komutla halledilen bir meseledir OpenVPN kurmak. Bir sanal sunucu (VPS) kiralayıp, bunu da bir VPN sunucusu haline getirdiğimizde, evimizde, işimizde veya herhangi bir yerde internete bağlanmak için kullandığımız tüm cihazlar ve işletim sistemleriyle kullanabileceğiz. Windows, Mac OS x, Android, Ubuntu, iOS ve aklınıza gelen ve internete bağlanan her cihazla, önce bu kurduğumuz VPN sunucusuna bağlanacağız, ardında internete o sunucu üzerinden çıkış yapacağız. Sunucu ile kullandığımız cihaz arasındaki veriler de tamamen kriptolu olup, dışarıdan izlenmesi veya kaydedilmesi imkansız olacak.

OpenVPN ile yasaklı sitelere girme

Yasaklanan site sayısıyla ülkemiz Dünya listelerinde başı çekerken, eşi benzeri görülmemiş bir sansür yasası meclisten geçti. Buna göre bir siteye girip, bir makale okumaya ya da bir video seyretmeye başladığınızda sonunu görememe ihtimaliniz var. Çünkü yeni yasaya göre sitelerin yasaklanması anlık olarak uygulanabilecek. Yani mahkeme kararı gerekmiyor artık siteleri kapatabilmek için. Düğmeye basmak yeterli. Böyle bir ortamda, konvansiyonel proksi araçlarının da pek hükmü kalacağa benzemiyor. Yani yasaklı bir siteye girerken kullandığımız DNS’lerin, proksi sitelerini bir anda yasaklanma ihtimalleri var. Bu durumda iş başa düşüyor. Bu yazımızda, sadece kendinize ait, sizden başka kullanıcısı olmayan ve siz anons etmediğiniz sürece başkası tarafından bilenemeyecek bir sistemi nasıl kurup, kullanacağınızı anlatacağız. Sadece size ait bir yurtdışı sunucuya kuracağımız bir VPN sunucusu ile internete özgürce bağlanabileceksiniz. Eğer ilerde bir kanunla, evlere görevli gönderip bilgisayarlarda VPN kurulu mu değil mi diye bakma durumu doğmazsa, bu yöntemle sansürden etkilenmeniz mümkün değil.  Ayrıca sunucunun internet bağlantısı sizinkinden daha hızlı olacağı ve o bağlantıyı sadece siz kullanacağınız için, varolan internet bağlantınızdan daha hızlı ve kararlı olacaktır.  Bir diğer faydası da veri alışverişi şifreli (encrypted) olacağından daha güvenli olduğunu iddia edebiliriz. Ama gene de bu yasayı protesto etmenizi, ve bir takım şaklabanlıklara gerek kalmadan özgürce internete girebilmemizi diliyorum.

Bir VPN sunucusu kurup, internete sansürsüz ve de izlenme korkusu olmadan bağlanabilmemiz için gereken şeyler basit. Aylık 1 Amerikan Doları sunucu masrafı ve ssh programı. Sunucuya ödeme yapmak gerektiğinden bunun için bir öneride bulunmayacağım ama ssh programı olarak, tüm işletim sistemlerinde Putty adlı harika aracı kullanabilirsiniz. Sunucu için bir kaç olmazsa olmaz durum mevcut. En önemlisi sunucunun bulunduğu ülke. Sonuçta amacımız sansürsüz, özgür ve takip edilmediğimiz bir internet kullanmak olduğuna göre, sunucumuzun da Türkiye, Çin, İran, Kuzey Kore ve benzeri özgür olmayan bir ülkede bulunmaması gerekiyor. Fiyat performans açısından bu özelliklere en uygun ülke ABD gibi görünüyor. Gerçi burada da izlenmediğinizi garanti edemem, ama özgür bir bağlantı olacağı kesin. Bİr de altyapısı Xen olursa iyi olur, ama olmazsa olmaz değil.

Sunucu masrafı olarak da 1 Amerikan Doları diye belirttim ama bu tamamen isteğe bağlı. “Cheap VPS Hosting” (aramayı ingilizce yapıyoruz, çünkü yabancı lokasyon istiyoruz) şeklinde google aramalarında bizim işimizi görecek seviyede makinaları bu fiyata bulmak mümkün. Ama eğer isterseniz, daha pahalı ülkelerden daha pahalı sunucular kiralayıp kullanmanız da mümkün, bir sakıncası yok.

Sunucumuzu alırken, aldığımız firmaya göre değişen yöntemlerden biriyle işletim sistemi olarak Ubuntu 12.04 seçiyoruz. Bu Ubuntu’nun en son LTS, yani uzun dönem desteklenen versiyonudur. Sunucumuzu satın alırken dikkat etmeniz gereken bir durum yok gibi. Çünkü ekstradan satın almamız gereken hizmetlere gerek yok VPN sunucusu kurabilmek için. Ama şayet kişisel bir blogunuz veya mütevazi bir web siteniz varsa, hosting ücreti ödememek için bu sunucuya bir de web sunucusu eklenebilir. Bunun için satın alma işlemi sırasında yaygın kullanılan web kontrol panellerinden birini de ekleyebilirsiniz. Ama tekrar ediyorum, sadece VPN sunucu için hiç bir ekstra hizmete gerek yok. Unutmadan belirteyim, bazı firmalar sunucunun root hesabı için bilgileri satın alma işlemi sırasında sorabilirler. Burada belirleyeceğiniz root şifresini güçlü bir şifre olarak belirlemelisiniz. Eğer satın alma işlemi sırasında bu sorulmamışsa bilahare gönderilecek demektir.

Sunucunuzu aldıktan belli bir süre sonra, firmanızdan bir e-posta gelecek ve burada sunucu detaylarınız yer alacak. Bu e-postada aldığınız hizmetlere göre bir çok bilgi bulunabilir, bize gereken ise sadece sunucun IP adresi ve root şifresi. Eğer bunlar sağlandıysa işleme başlayabiliriz.

 

Eposta

 

 

Putty’yi hala indirmediysek bu adresten indiriyoruz ve çalıştırıyoruz.
Putty’nin arayüzünde “host” kısmına sunucumuzun IP adresini yazıyoruz, eğer seçili değilse SSH seçeneğini işaretliyoruz ve “Open” düğmesine tılayarak sunucuya ilk adımımızı atıyoruz.

 

Putty

 

 

Sunucumuza ilk bağlandığımızda ssh protokolü bize sunucunun host anahtarının kayıtlı olmadığını kayıt etmek isteyip istemediğimizi sorar. Kabul ediyoruz ve devam ediyoruz.

 

Putty host anahtarı

Şimdi sunucu giriş bilgilerimizi soruyor. Login as: kısmına root yazıyoruz ve “enter”a basıyoruz.
Şifremizi giriyoruz. Ssh ile şifre girerken komut satırında herhangi bir hareket olmaz, şaşırmıyoruz ve şifremizi doğru bir şekilde girip “enter”a basıyoruz.
Evet, artık uzaklarda bir sunucunun içindeyiz. Özgür ve izlenmeyen bir makine. Şimdi bu makineyi bir VPN sunucusu haline getirip, servis sağlayıcımız ile bu makineye, bu makineden da dünyaya bağlanacağız.

 

ssh root girişi

 

Önce OpenVPN Access Server yazılımını uzaktaki sunucumuza indirmemiz gerekiyor. Bunun için ssh üzerinde şu komutu yürütüyoruz:

 

32bit:
sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.0.3-Ubuntu12.i386.deb

64bit:
sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-2.0.3-Ubuntu12.amd_64.deb

Sonra indirdiğimiz paketi kuruyoruz:
32bit:
dpkg -i openvpn-as-2.0.3-Ubuntu12.i386.deb

64bit:
dpkg -i openvpn-as-2.0.3-Ubuntu12.amd_64.deb

Bu kadar, OpenVPN Access Server kuruldu. Şimdi kurulum sırasında otomatik oluşturulan “openvpn” adlı yönetici hesabı için bir parola belirliyoruz. Bunun için şu komutu çalıştırıyoruz ve şifremizi belirliyoruz. Şifreyi iki defa girmemiz gerekiyor, unutmayın.

sudo passwd openvpn

Şifrenin güvenli ve sunucunun root şifresi ile aynı olmamasına özen gösterin.

Hepsi buydu, şimdi OpenVPN sunucumuzun arayüzüne girmek için aşağıdaki adreslere girebilirsiniz. “ipadresim” bölümünü sunucunuzun ip adresi ile değiştirmeyi unutmayın.

Admin : https://ipadresiniz:943/admin

İstemci : https://ipadresiniz:943/

Öncelikle admin arayüzüne giriyoruz, “Start Server” düğmesine tıklayarak sunucumuz başlatıyoruz. Satın aldığınız sunucunun sanallaştırma altyapısına göre TUN ile alakalı bir hata almanız mümkün. Hata aşağıdakine benzer bir hata olabilir:

Note: Cannot open TUN/TAP dev /dev/net/tun: No such file or directory (errno=2)

Bu durumda sunucuyu aldığınız firmadan gelen e-postaya dönüyoruz. Burda sunucumuzun kontrol panel bilgilerini buluyoruz. Dikkat edin, web sitesi sunabilmek için kurduğumuz veya satın aldığımız Cpanel, Pleask vb. web hosting panelinden bahsetmiyoruz. VPS Control Panel veya benzeri bir adı olan panelden, sunucumuzu kontrol etmemize yarayacak panelden bahsediyoruz. Bu panelde, genellike “genel ayarlar” (Settings bölümünün, general alt bölümü) bölümünde TUN/TAP ayarlarını buluyoruz ve aktifleştiriyoruz.

 

Tun/Tap ayarları

 

Şimdi dönüp OpenVPN Access Server yönetici bölümünden sunucu tekrar başlatmayı deniyoruz (start server) ve sunucunun sağlıklı bir biçimde başlamış olması gerekiyor.

 

OpenVPN arayüz

 

Artık diğer istemci adresimize gidiyoruz ve aynı kullanıcı adı ve parola ile giriş yapıyoruz. O sayfada bize sunulan küçük bağlantı programını indirip kuruyoruz, ve bu programla sunucuya bağlanıyoruz. Ayrıca Android veya iOS uygulamaları da var, eğer telefonuzla da internete bağlanırken özgür olmak isterseniz. Sonuç, büyük ihtimalle Ttnet’in sağladığından daha hızlı, güvenli ve özgür bir internet:

Untitled8 OpenVPN istemci

Gene de unutmayın, bu zahmetlere katlanmak zorunda değilsiniz özgür bir internet kullanabilmek için. Bu sansür yasasını her paltformda protesto etmeyi unutmayın. İşte sonuç:

Özgür internet

 

Düzenleme: Şu an yukarıda anlatılan şekilde kurduğum bir sunucu/openvpn ile internete bağlanıyorum, ve hızda hafif bir yavaşlık var. Farklı sunucu firmalarından sunucu alıp VPN kuran bir kaç kişiyle konuştum, onlar da yavaşladığını söylüyorlar. Uzun süredir internete VPN ile bağlanan biri de son zamanlarda bir yavaşlama olduğunu söyledi. Bunlar hep farklı ülkelerdeki farklı sunuculardan gelen bilgiler.

Vpn ile internete bağlanıldığında yavaşlama yaşanmasının hiçbir mantıksal açıklaması yok. Zira uzakta bir makina var ve sadece siz bu makinaya bağlanıyorsunuz. Sizden başka o bağlantıyı kullanan tek bir kişi daha yok. O makinanın bağlantısı da, en düşüğünü satın almış olsanız, hayal edemeyeceğimiz hızlarda. Yani o makinadan bize gelişte bir sıkıntı olmalı, ama o da dediğim gibi mantıksız. Tek bir bağlantı var, minimumda bizim internet bağlantı hızımız olmalı, ve TTnet’in bize sağladığından çok daha stabil olmalı.

Sonra VPN kullanan ve komplo teorilerinde iyi bir arkadaşım şöyle bir teoriyle geldi. Telekom bizim bağlantı trafiğimizi izliyor, hem de paket analizi yaparak. Ne gönderdin, ne aldın hepsini izliyor. Ama VPN bağlantısı şifreli olduğu için izleyemiyor ve bağlantıyı zorluyor olabilir. Bana en mantıklı açıklama bu gibi geldi. VPN ile tecrübeli arkadaşlar varsa yorumlarını merak ediyorum.

Düzenleme 2: Tecrübelerime göre openvz yerine Xen üzerindeki VPS hizmetlerini tercih etmenizi öneririm. Openvz ile bir takım sorunlar yaşanabiliyor.

What's Happening Recommended by Hashcore

21 YORUMLAR

 1. Ben böyle bir sunucu kurdum, bilgisayardan baglanabiliyorum ama iPhone’numdan openvpn programı ile birtürlü bağlanamadım? Telefondan nasıl bağlanabiliyoruz yardım edermisiniz?

 2. Hızınızın düşmesinin sebebi uzak bir yere bağlandıktan sonra ping’inizin artması olabilir. Vpn’e bağlıyken ve bağlı değilken ping değerlerinizi kontrol edin ve bulunduğunuz konuma yakın yerlerin daha düşük ping vereceğini unutmayın.

 3. Herşeyi yaptım. Fakat openVPN admin olarak girişte username ve şifreyi kabul etmiyor. İstemci olarak girişte OpenVPN programını yükledi burada server adıameassrde hangisini yazacağız. Verdiğim hiçbir şifreyi kabul etmiyor.

 4. Evet öyle diyebiliriz. Windows’daki admin hesabının şifresi diye düşünebilirsiniz. Bir yazılım kurmak istediğinizde veya benzeri yönetici hakları isteyen işlemlerde kullanılır. Yani eğer sunucuda Ubuntu server versiyonu değil de masaüstünde Ubuntu Desktop versiyonunu kullanıyor olsaydınız, yazılım kurarken, sistemsel değişiklikler yaparken normal masaüstü arayüzünde de kullanacaktınız. Ama şu durumda eğer openvpn düzgün kurulduysa sadece Putty ile sunucuya erişim yaparken kullanacaksınız.

 5. OpenVPN girerken server adı username password var. Buradaki server ismi ne olacak. Ne yazdıysam kabul etmedi. username resimdeki gibi openVpn olacak galiba. Şifre de sudo ile belirlediğim şifre sanırım?

 6. https://ipadresiniz:943/admin ile girişte kullanıcı adı openvpn şifre sudo komutuyla belirlediğimiz şifre olduğunda sistem aşağıdaki mesajı vermekte. Giremedim maalesef…

  Sorry, a session error has occurred

  It is possible that your session has expired or your login credentials do not allow access to this resource. See error text below for further details:

  SESSION ERROR: SESSION: Your session has expired, please reauthenticate (9007)

  Retry Login

 7. sudo passwd openvpn
  komutundan sonra iki kere üstüste aynı şifreyi girmeniz gerekiyor. Daha sonra o belirlediğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz.
  Şifrede Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

 8. Merhaba, ben burada birden fazla kullanıcı hesabı açmak istiyorum. Bunun için ne yapmamız gerekiyor acaba?

  Ayrıca;
  Ve kullanıcı hesapları yalnızca bir bilgisayar ortamında kullansın istiyorum. Aynı anda başkalarıyla paylaşmaması gerekiyor. Bunun bir yolu var mıdır?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

  • Selamlar,
   Admin panele girdiğinizde sold menüde “User Management” linki var. Orda “user permissions” içinde göreceksiniz “new user” kutusu na bir kullanıcı adı vererek yeni kullanıcı yaratabilirsiniz.
   Kullanıcı hesapları bir bilgisayarda değil ama bir IP adresinde kullanılsın diye bir seçenek var gördüğüm kadarıyla. Ama bu durumda statik IP adresiniz olmasında fayda var. Her seferinde izinli IP’yi değiştirmeniz gerekir aksi halde.
   Bu arada bende makaleyi yazarken bilmiyordum, o sebeple belirtmedim. OpenVPN Access Server ücretli bir yazılımmış, sadece 2 kullanıcıya kadar ücretsiz. Yani sizin kullandığınızı varsayıyorum yeni bir kullanıcı açmak istediğinize göre, bu durumda diğer kullanıcı istese de ikinci bir cihazdan bağlanamaz. Ben bunun sıkıntısını yaşadım, 2 den fazla cihaza aynu kullanıcı ile bile bağlanamıyorsunuz. 2 Kullanıcıya kadar ücretsiz deniyor ama doğrusu iki bağlantı sadece. Sizin PC VPN’e bağlı ise, bir başkasına da erişim verdiyseniz zaten artık başka birinin bağlanma şansı yok ikiniz kullanırken.

  • Yani eğer dert ettiğiniz şey, birine de erişim vereceğim bu VPN’e ama o dağıtır da beni mağdur eder mi ise, edemez. Sizin dışınızda sadece bir kişi bağlanabilir, fazlası için open vpn access server lisansı almak gerekiyor. o da minimum 10 kullanıcılık satılıyor, 75 dolar.

BİR CEVAP BIRAK