PAYLAŞ

Bazı banyolarda bir sepet vardır, içerisinde dergiler, gazeteler, ürün katalogları falan vardır. Banyoyu kullanırken bir yandan da bu dergileri okursunuz. Diş hekimi muayenehanelerindeki dergilere benzer bunlar. En yenisi altı aylıktır. Ama gene de eski haberleri makaleleri buralarda okumanın ayrı bir yeri vardır hayatımızda. Neyse efendim, dün gece banyoda rastladığım PCWorld Ocak 2007 dergisinde, güvenlikle alakalı bir makaleye rastladım.

Biliyorum bu dergide ben de bir keresinde bir makale yazmıştım, ama konumuz benim makalem değil. Daron Dedeoğlu’nun “Büyüklere Masallar” adlı güvenlik masalı. Makalenin alt başlığı insanı çekiyor: “Güvenlik konusunda aldığınız önlemler yeterli geliyor mu? Peki ya bildiğiniz bu doğrular gerçekten de doğru mu?”. Bunu görünce kibirime engel olamadım, içimden bizim Doctus’da her gün söylediğimiz şeyleri yazmıştır diye geçirdim. Çünkü biz de herkesin bildiği doğruların yanlış olduğunu düşünmüştük ve ona göre bilinçlendirmeye çalışmıştık. Ancak Daron Dedeoğlu haklıymış, benim de bildiğim doğrular pek de doğru değilmiş.

Daron Bey diyor ki, babadan kalma güvenlik alışkanlıklarından sıyrılarak işe başlamalısınız. Güzel, neymiş bunlar? Kullanmadığımız yazılımları boşuna sisteme yüklemeyelim. Peki. Başka başka, internetten indirdiğimiz müzik, film, resim vb dosyaları bilgisayarda tutmayalım. Olur. Oynamadığımız oyunları da kaldıralım, o da tamam. Tamam da bunların güvenlikle ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Hemen söyliyim, bunlar diskte fazla yer kapladığından antivirüs taramaları çok uzun sürüyormuş ve genelde yarım bırakıyormuşuz. Bu babadan kalma yöntemleri değiştirdiğimizde taramalar kısalacak, biz de sıkılıp yarıda bırakmayacağız ve güvende olacağız. Bu Comodo’dan sonra güvenlikte ikinci devrim bence.. Bu yöntemi markalaştırıp büyük ve orta ölçekli şirketlere satabilirsiniz…

Neyse biz devam edelim. Windows’umuzu güncel tutalım!!! E babam öğretmişti bunu bana. Hani değiştiriyoduk eski yöntemleri.. Durun heyecanlanmayın değiştireceğiz 🙂

Ücretsiz güvenlik yazılımlarına yönelelim diyor, ama Avast ve Antivir’i tavsiye etmiyor. AVG ve iki adet on-demand antispyware yetecek deniyor. Tamam.. Makul..

İşte favori bölümüm: “Firewall: Gereksiz Bir Önlem!” Neden mi gereksiz? Çünkü sizin bilgisayarınızda devlete ait gizli bilgiler, dünyanın en büyük şirketine ait gizli tasarımlar veya dünyanın en ünlü sitelerini barındıran sunucular yok. (Kendi kelimeleri) Bu sebeplerle, sizin bilgisayarınızdaki firewall gereksiz bir önlem. Neden çünkü devlet, büyük bir şirket veya web sitesi değilsiniz, bu da sizin hedef olmadığınız gösterir. Sevgili Daron, eğer firewall ne demek gerçekten biliyorsan, sistemindeki “tüm” firewall yazılımlarını kaldırıp 45 dakika internette gezinmeni tavsiye ediyorum. Tüm dedim, çünkü firewall’un ne demek olduğunu bilmiyorsa, modem ve XP firewall’u kaldırmayacaktır.

Ve son ama en vurucu, çağ atlatacak öneri; sisteminiz antivirüs ve antispyware yazılımları ile taratın!!! Aha! Şimdi anladım nerde yanlış yaptığımı… Eveeeeeeeet…

Bunları neden yazıyorum, Daron’u küçük düşürmek için mi? Veya PCWorld’e taş atmak için mi? Elbette hayır, ama ülkemiz şu an bu durumda maalesef.

Güvenlik uzmanı dediğimiz, bu işin eğitimini alan, geçimini güvenlikten sağlayan insanlar kendi işleriyle fazlasıyla meşguller. İnanın öyleler.. Onlardan bir şey bekleyemiyoruz.

Güvenlik web sayfaları, benim bildiklerim arasında, ev kullanıcılarının anlayabileceği bir şekilde yayın yapan iki siteden birinde bulunmaktasınız şu anda, diğeri ise eskiden dört tane site deface etmiş, bir X-çapulcu’nun doğru yolu bulma teranelerinden ibaret. E Daron ne yapsın?, bildiği kadarını yazacak elbet.. Ama zorunda mıydı?

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK