PAYLAŞ

Mobil teknoljilerden müzik dinlemek yabancıların dediği şekliyle “tricky” bir mesele, yani alengirli. Aslına bakarsanız müzik endüstrisinin tamamı yeterince alengirli bir hale gelmişken, telefonumuzdan ya da mp3 oynatıcımızdan müzik dinlemek bu alengire, alengir katmaktan başka bir işe yaramıyor. Peşinen belirteyim, otobüste, metroda, vapurda, uçakta veya sabah koşusunda müzik dinlemek için yapacağınız en akıllıca iş gidip en ucuzu neyse onu almak olacaktır. Ama illa ki ben sosyal hayatı yaşarken de en iyi şekilde müzik dinlemek istiyorum diyorsanız, yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Bir kere mesele baştan kokuyor. Eğer benim olayım müziği en kaliteli şekilde dinlemek diyorsanız, müzik klasörünüze sağ tıklayıp silin, Mac olsun Windows olsun bilgisayarlarınızdan i-tunes yazılımını kaldırın. (Mac kullanıcıları bunu dinlemesinler, sonra kulaklarım çınlayabilir) Çünkü iyi müzik dinlemenin bir numaralı katili mp3 formatıdır. İnternette ve türlü çeşitli yayınlarda mp3 formatıyla sıkıştırılmış müzik dosyalarının, insan kulağıyla fark edilemeyeck farkları olduğunu anlatan zilyon adet makale var. Hepsi yalan ya da an itibariye mlyar dolarlık mp3 sektörünün güdümlüsüdür. Sen eğer mp3 ile CD, plak hatta kaset arasındaki ses farkını anlamıyorsan, hemen git Karaköy’den 12 liraya bir mp3 player, 4 liraya da bir adet kulaklık al geç. Senin için değişen bir şey olmayacaktır. İlk başlardaki gibi kızlar da etkilenmiyor beats kulaklıklardan veya ipodlardan.

mp3 formatı kesinlikle kötü bir müzik formatıdır. Aylar süren emekle yapılmış bir kaydın içinden, birileri tarafından duymadığımıza karar verilmiş olan bölümleri çıkartılarak oluşturulur. Şu makalede bir mp3 dosyasında ne kadar kaybın olduğu açıklanmış. İlk videoda Tom’s Diner adlı şarkıyı, ikinci de ise mp3 formatına çevrildikten sonra şarkıdan atılan bölümleri bulabilirsiniz. Ayrıca kaliteli bir şekilde müzik dinlemenin ilk kuralına ters bir formattır. Kaliteli müzik dinleme cihazları, pikaplar, amfiler ve hoparlörler, kaynak müziği bozmadan en yüksek desibelde çalma yarışındadırlar. Yani her nereden çalıyosanız çalın müziği, amfi ve hoparlörler watt değeri yükseldikçe müziği bozmadan çalmasıyla değerlidirler. Siz gidin en pahalı en kaliteli cihazları evinize alın ve kurun, daha sonra bir mp3 dosyasını çalmaya başlayın. Belki sesi henüz 1/10 civarındayken bir şey anlamazsınız ama volume potunu çeyreğin üzerine getirdiğiniz an müzik başka bir şeye dönüşüverir. Velhasıl iyi müzik dinlemek istiyorsanız mp3 yerine flac, ape, wav gibi kayıpsız formatları tercih etmelisiniz. Ayrıca asla ve asla mp3 dosyasına para ödemeyin. Çünkü bozuk bir mala para veriyorsunuz demektir.

Kaynak dosyamızı kayıpsız bir formattan seçtiğimizi varsayarak devam ediyorum. Şimdi sıra ipod ve iphone’larımızı çöpe atmaya geldi. Çünkü bu cihazlarda dinlemek için CD de alsanız, plak da alsanız kendi dandik formatına çeviriyor. Hatta hi-fi sistemlere bağlanabilmesi için düşünülmüş airport denen Apple ürünü, siz CD’den de çalsanız, SACD’den de çalsanız içerisinde formatı dönüştürüp çalıyor ve gene kaliteyi düşürüyor. Bir iphone veya ipod kadar olmasa da düşürüyor. Özel hayatında asla mp3 dinlemeyen, bir hi-fi tutkunu Steve Jobs’un sattığı bu ürünlerin bu konuda bu kadar başarısız olması büyük ayıp.

Tamam abarttm, ipod ve iphone’ları atmanıza gerek yok. Ama bu durumda elinizdeki kayıpsız müzik dosyalarını apple lossless (ALAC) formatına çevirmeniz gerekiyor. Unutmayın, mp3’den herhangi bir kayıpsız formata çevirmenin hiç bir anlamı yoktur. Düşük bitleri format değiştirerek arttıramayız. 5 megapixel makinayla, 800×600 bir fotoğraf çekip bunu duvardan duvara poster yapmaya benzer. Elinizdeki kayıpsız müzik dosyalarını (Flac, ape, vs) ALAC formatına çevirmeyi belki daha sonra anlatırım ama iyi bir şekilde müzik dinleyeceğim diyorsanız, inceden Apple ve ürünlerinden uzaklaşmanızda fayda var.

Şimdi gerekenler öncelikle bir adet medya oynatıcı. Bu herhangi bir Android akıllı telefon da olabilir, doğrudan müzik çalabilen bir oynatıcı da olabilir. Ancak kayıpsız formatlardan birini çalacağımızı düşünürsek Android’den başka seçenek yok gibi. Bu cihazlara doğrudan bir kulaklık bağlamak mümkün ama daha da güzeli iyi bir DAC’a (Dijitalden Analoga çevirici) sahip kulaklık amfisi. Biliyorum fazla oldum ama iyi şeyler öyle kolay olmuyor. Maalesef gerek mobil cihazlarımızda gerekse de bilgisayarlarımızda kullanılan dijitalden analoğa çeviren devreler aşırı derecede dandikler. Dijital formatlardaki müziği, ki şu an başka türlüsü üretilmiyor, kulaklık olsun, hoparlör olsun kulağımızla duyabileceğimiz şekle getiren şeyin adı DAC. Ve bu DAC ne kadar iyiyse, dijital format da o kadar iyi çıkıyor dünyaya. Size telefonlarımızdaki ve bilgisayarlarımızdaki DAC’ların ne kadar dandik olduklarını fiyatlardan giderek anlatabilirim. Ortalama kalitede bir DAC’ın fiyatı 1500-2000 Amerikan Doları gibiyken, bizim cihazlarda kullanılanlar 5-10 Amerikan doları arasında seyrediyor. Bu yüzden USB’den, Optic çıkıştan veya Coaxiel çıkıştan çalışan bir DAC ile dahili ses kartımızı bypass etmemizde fayda var. Ama alacağımız DAC da öyle 2000 dolarlık cinsten değil de, 50-100 civarında bir modelden olacağı için, hani yoksa da ölmeyiz diyebiliriz. Ama olursa iyi olur.

Ve geldik zurnanın zırt dediği yere, kulaklık. Bu kulaklık meselesinde maalesef yukarıda anlatmaya çalıştığım kriterler etkili olmuş ve “rahvan gitsin” satış stratejisi uygulana gelmiştir. Zaten adam mp3 dinliyo, müziğin yarısını atıyo, üstüne 5 dolarlık DAC’la çeviriyor. E şimdi bu adama 12 dolara mal ettiğimiz Dr.Dre olsun, Senheiser olsun tipi güzel içi boş cihazları 500’den aşağı çakmazsak ayıp bize formulü. Yok artık, o-ha, çüş falan demeyin. Maalesef böyle. İnanmayan Dailymail okusun.

Evet madem benim evde golden retreiver’ıma dinletmeyeceğim dandik ötesi kulaklıklara bu paraları verdiniz. Şimdi vakit bu paraları gerçek kulaklıklara verme vaktidir. Aşağıdaki araştırma herkes için iyi bir başlangıç olabilir:

 

Ben sadece ilk üç sıradaki, dinlenilebilir kulaklıkların markasını veriyorum burada. Fiyatlarının diğer dandik olanlardan çok da farklı olmaması sebebiyle diğerlerini zikretmiyorum. Düzgün müzik için düzgün cihazları alın. Üçten başa doğru sıralama şudur, gerisi teferruattır.

3. Klipsch (84)

2. Grado (89)

1. Shure (90)

What's Happening Recommended by Hashcore

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK