Mozilla Tabanlı İşletim Sistemi İster Miyiz?

Mozilla Tabanlı İşletim Sistemi İster Miyiz?

239
0
PAYLAŞ

Bir kaç gündür Mozilla geliştiricilerinin forumu olan mozilla.dev’de bir fikir dolaşıyor. Mozilla tabanlı bir işletim sistemi. İşin doğrusu Mozilla şu an bir linux işletim sisteminin masaüstü ortamını oluşturabilmek için gerekli alt yapıya sahip. Gnome ve KDe benzeri bir projeyi önümüzdeki aylarda veya yıllarda Mozilla’dan bekleyebiliriz. Fikir mozilla tabanlı bir masaüstü ortamından, bu ortama bir de kernel ekleyerek işletim sistemi çıkartmaya kadar gidebilir.

Mozilla.Dev forumlarında üç gün önce ortaya çıkan fikir gelişmeye devam ediyor. Mozilla hepizin kullandığı bir çok popüler yazılımı üreten bir marka. Meşhur Firefox web tarayıcısı, Thundbird e-posta istemcisi ve Songbird gibi bildiğimiz ve kullandığımız yazılımlar hep Mozilla tabanlı.
Mozilla.Dev’de doğan fikre göre Mozilla tüm bu uygulamaları toplayıp, KDE ve Gnome benzeri bir masaüstü ortamını kolayca çıkartabilir. Özellikle Mozilla tarafından geliştirlen Xul program arayüz dilinin çok yardımcı olacağı öngörülüyor.
Fikir hala araştırma-geliştirme safhasında, bu projeye bir kernel ekleyip işletim sistemi çıkartma fikirleri de dolaşıyor.

Düşünün dosyalarınızı firefox ile dolaşacaksınız…

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

Single Sign On provided by vBSSO