PAYLAŞ

Başlığı görüp #Android telefonlarınızı çöpe atmaya kalkmayın, bir de iyi haberimiz var. #Güvenlik firması F-Secure’un araştırmasına göre akıllı telefonları hedef alan zararlıların %97’si #Android için üretilmiş. Bunun sebebi elbette Android’in kullanım oranının son yıllarda çok büyük artış göstermesi. Kötü niyetli kişilerin de tıpkı kurumsal firmalar gibi pazarlama departmanları olduğunu ve zararlı dünyasına onların yön verdiğini unutmamak gerek. Hangi işletim sistemi çok kullanılıyorsa saldırılar da o işletim sistemine yönleniyor.

Fakat iyi haber, #Android için uygulamalara eriştiğimiz #Google Play üzerinde bu zararlıların sadece %0.1’i (binde biri)  bulunuyor.

#F-Secure araştırmasına göre 2012’de %79 olan Android zararlı oranı 2013 yılında büyük bir artış gösterdi ve %97 oldu. Oranlar yüksek görünse de aslında rakamlara bakıldığında PC zararlıları yanında lafı bile edilmeyecek kadar düşük. 2012’de Android için 238 tehdit varken bu rakam 2013’de 804’e çıkmış. PC zararlılarının sayısının milyonlarla ifade edildiğini hatırlatalım.

Android zararlılarının büyük bölümü Suudi Arabistan ve Hindistan’dan çıkıyor. Avrupa’dan çıkan tehditler %15 civarında. Amerika’da ise neredeyse hiç yok. F-Secure’a göre Android’in sahibi olan Google’ın güvenlik konusunda yetersiz kaldığı söylenemez. #Google Play’e dahil edilen uygulamaların kontrollerini çok sıkı yapıyorlar ve Play’den indirilen uygulamalar arasında neredeyse hiç zararlı yok. Zararlılar genellikle üçüncü parti uygulamalar tarafından bulaştırılıyor.

 

What's Happening Recommended by Hashcore

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK