PAYLAŞ

Microsoft, güvenlik firmalarına Vista 64-bit işletim sisteminin kerneline erişme izni verdi. Daha önce yaptığı açıklamada Patchguard adını verdiği sistemle, Windows Vista‘nın kerneline erişimi yasaklamıştı. Bu yasak güvenlik firmalarını harekete geçirdi ve Microsoft aleyhinde anti-tekelcilik yasalarına dayanan bir lobi başlattılar. McAfee ve Symantec gibi devlerin başı çektiği lobileşmede Microsoft geri adım attı ve kernel e müdahale izni verdi. Değişiklikler bununla sınırlı değil.

Avrupa komisyonunda, Microsoftun aldığı kararlardan endişe yaratan üç Vista özelliği değiştirildi. Birincisi Internet Explorer 7 de, varsayılan arama motoru olarak “MSN search” bulunmasıydı. Bu IE6′dan IE7′ye geçilirken kullanıcıya bırakılacak. Kullanıcı hangi arama motorunu kullanacağını kendisi seçecek.
Diğer bir değişim yeni dosya formatında oldu. Microsoft, Adobe Systems’ın PDF’ine rakip olarak sunduğu XPS dosya formatını standart olarak getiriyordu. Microsoft bu formatın da lisansını değiştirerek isteklere boyun eğdi.
Ancak en önemli gelişme, haberin başında söylediğimiz, Vista kerneline konulan PatchGuard’ın kaldırılması oldu. PAtchGuard’a tepkiler güvenlik firmalarından gelmişti. Kilit sadece kötü amaçlı kişilere değil, güvenlik yazılımlarına da erişim hakkı vermiyordu. Ne var ki kötü amaçlı kişiler, yasal olmayan yollarla bu kilidi kolayca aşabiliyorken, yasal güvenlik yazılımlarının böyle bir harekette bulunması imkansızdı. Bu durumda ciddi bir güvenlik riski oluşturuyordu.
CNET

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK