PAYLAŞ

Microsoft’un korsanla mücadele için uyguladığı Windows Genuine Advantage Notification yani Windows Orijinal Ürün Avantajı (WGA) doğrulama aracını hepimiz biliyoruz. Heise Online WGA’nın kurulumu sırasında enteresan bir harekette bulunduğunu tespit etti. Kurulum sırasında WGA’nın kurulmamasını seçseniz dahi kendi sunucularına bilgi gönderiyor.

WGa kurulumuna başladınız ve tamamen isteğe bağlı olan bu aracı yüklememeyi tercih ettiniz diyelim. Ve kurulumu durdurdunuz. WGA gene de bilgileri sunucularına gönderiyor.

Kayıt defterindeki bazı bilgileri http://genuine.microsoft.com/ adresine gönderdiği anlaşılan WGA, tahmin edilene göre bu aşamada kullanıcıyı göremiyor ancak Windows sürüm bilgileri ve bilgisayarınızla ilgili bazı bilgileri gönderiyor.

What's Happening Recommended by Hashcore

1 YORUM

  1. Gündelik işlemler için windows kullanmak heleki kırılmış korsan kullanmak hiç akıl mantık alır birşey değil bence. Ev kullanıcıları kendilerini boşuna riske atıyorlar.

    Pardus var ubuntu var daha bir sürü son kullanıcının günlük işlerini halledip internete girebileceği bir sürü açık kaynak ve ücretsiz işletim sistemi ve yazılım var.

    Gerçi okullarda bile bir ofis dökümanına örnek verilmek istendiğinde bile Microsoft ürünleri gösteriliyor ama ufak bir ayrıntı varki Microsoft’un yazılım üreten büyük bir şirket olduğu nedense hiç anlatılmıyor.

    Microsoft bilgisayar kullanmak için tek seçenek olmadığı hiç anlatılmıyor öğrenen öğrenmekte olan insanlarda Microsoft=Bilgisayar zannediyor.

BİR CEVAP BIRAK