Microsoft Kılığında Trojan Kredi Kartınızı Çalıyor

Microsoft Kılığında Trojan Kredi Kartınızı Çalıyor

210
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde Symantec labaratuarlarına gelen Trojan.Kardphisher isimli zararlı, ilk bakışta çok sıradan bir trojanmış gibi görünse de, çok ilginç bir sosyal mühendislik tekniği kullanıyor. Üstelik bu zararlının yazarı çok kaliteli bir arayüz hazırlamış.


Trojan sisteme sızdıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda aşağıdaki ekranla karşılaşıyorsunuz.


Çıkan Windows aktivasyona ekranının bir benzeri ve aktivasyon kodunuzun başka biri tarafından kullanıldığını söylüyor. Eğer orjinal Windows kullanıyorsanız sisteminizi yeniden aktive etmeniz gerektiği, sizden kredi kartı bilgilerinin istendiği ancak her hangi bir ücret tahsil edilmeyeceği söyleniyor.

İki seçenek var, Evet ve hayır. eğer hayırı seçerseniz bilgisayarınız anında kapanıyor, eğer evet derseniz bir sonraki pencereye geçiyor.


Bu bölümde ise sizden kredi kartı bilgilerinizi ve Windows’unuzu yeniden aktive etmeniz için gereken bazı şeyleri daha soruyor.

Bu aslında Microsoft’un korsanla mücadele için aldığı önlemler ve uygulamar düşünüldüğünde çok başarılı bir sosyal mühendislik vakası. Herhangi biri bu tuzağa kolaylık düşebilir.

Bizim anlamamız gereken ise kimseye güvenmiyoruz!!

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

Single Sign On provided by vBSSO