PAYLAŞ

Microsoft kapıyı çalmıyor artık. 2013 Ağustos ayında 4 milyon bilgisayar Sefnit adlı zararlı ile uyandı. Bu zararlı, meşhur ve çok başarılı bir gizlilik yazılımı olan Tor’u  bilgisayarlara kurarak, gizliliğin ön planda olduğu bir botnet yaratma çabasına giriştiler. Bu yazıyı okuyanlar arasında o 4 milyon bilgisayar arasında bulunanlar var mı bilemiyorum ama eğer varsa, ne bilgisayarınızın bir zombie olduğunu anladınız, ne de Microsoft’un gizlice uzaktan bilgisayarınıza girip bu zararlıyı temizlediğini.

4 Milyon bilgisayar o sabah açıldıklarında, İsrailli ve Ukraynalı iki hacker olan Scorpion ve Dekadent’in emirleri altında çalışan bir botnete bağlı zombi cihazlardı. Zararlı ilk iş olarak güçlü gizlilik aracı Tor’u indiriyordu ve zombi bilgisayarlar birbirleri ile gizlilik içinde  bağlantıya geçeceklerdi. Bu arada kullanıcı sayısının bir gecede 4 milyon arttığını gören Tor geliştiricileri de şu an dudaklarındaki uçukların geçmesini bekliyorlar. Zira kendilerinin de itiraf ettiği gibi, eğer bu Tor’a yönelik bir saldırı olsaydı sonuçları bizim için korkunç olurdu.

Velhasıl durumu farkeden Microsoft bir güvenlik bülteni ya da uyarı yayınlamakla uğraşmak istemediğinden, zararlı bulaşan sistemleri uzaktan tespit edip, bu zararlıyı uzaktan kaldırıveriyorlar. Mevzubahis bilgisayarların sahiplerinin haberi olmadan, ama olsun zaten bulaştığından da haberleri yoktu. Yani hackerlar bilgisayarları zombiye çevirip bir takım işlerde kullanmak isterken, Microsoft müşterilerini zombiye çevirmiş oldu.

Bu arada Microsoft’un uzaktan erişimle zararlıyı kaldırması bir yana, Tor’u da kaldırdığını öğrendik. Elbet bunun mantıklı bir açıklaması vardır. Hali hazırda Tor, normal bir kullanıcıya verildiğinde öyle beş dakikada kurup hazırlayıp kullanabileceği bir araç değil. İnsan eli değmeden Tor’un bu kadar makinaya şıp diye kurulmuş olması geliştiricileri de şaşırtmış.

 

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK