PAYLAŞ

Ben dahil bir çok uzman paranoyak Microsoft’un güvenlik konusundaki problemlerinden dem vurup durduk. Şu açık bu açık derken kendimizi Microsoft’un ne kadar tekelci olduğunda bulduğumuz da oldu. Neyse bugün, öldürdüğümüz yiğidin hakkını verme günü olsun. Kapasitesinin %75′ini pazaralamaya harcadığı gibi dedikodular dolansa da, Microsoft kapasitesi el verdiğince güvenlikle de ilgileniyor.

Geliştiricilerden David LeBlanc, bir süredir MS Office açıklarına karşı korunma yöntemleri üzerine çalışıyor. Ve yavaş yavaş da kıpırtılar görünmeye başladı.

Microsoft Office açıkları genellikle (artık dilimize de yerleşmiş olan) spesifik yani belli bazı özel sistemleri hedef almak için kullanılır. Yani, son zamanlarda başımızı ağrıtan WMF ve .Ani açığının aksine belli bir sisteme sızabilmek amacıyla kullanılır.

Microsoft geliştiricisi David LeBlanc bir müddettir ilginç bir teknoloji üzerinde çalışarak bu açıklardan korunma yollarını araştırıyordu. Bu teknoloji Microsoft Office Isolated Conversion Environment (MOICE) adını taşıyor ve eski Office dökümanlarını yeni Metro formatına çevirmeye yarıyor. Bu çeviri sırasında da dosya içindeki patlatma (exploit) kodlarını da yok ediyor. Elbette bu teknolojinin yeni Office sürümleriyle gelen Metro formatı ile bir ilgisi yok ama eski sürümlerden kalan dosyaları kullananlar için işe yarar gibi görünüyor.

Yakın geçmişten bu kadar bahsettikten sonra, bunun haberini yapmadığımızdan duyduğum utançla karışık, MOICE teknolojisinin şu an itibariyle çıktığını belirtmekten bir sevinç duyuyorum.

Eski office dökümanlarını yeni Office open XML formatına çevirip, patlatma kodlarından da kurtulmak istiyorsanız bu teknolojiyi kullanmanızı öneririm.

Microsoft da burada yayınladığı tavsiye ile özellikle IT departmanlarının dikkatini bu konuya çekmek istiyor.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK