PAYLAŞ

Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Apple Safari’nin de dahil olduğu Java kullanılan tarayıcıları etkiliyor.

Apple QuickTime’da fazlasıyla yüksek riskli olduğu belirtilen açık, milyonlarca iPod kullanıcısını saldırıya açık hale getiriyor.

Apple QuickTime’da Java kullanımı denetleyen bölümün neden olduğu açık, Java kullanan tarayıcılarla ziyaret edilen kötü içerikli sitelere girilmesiyle patlatılabiliyor (exploit). Açık aynı zamanda IE 7 kullanan Vista işletim sistemlerini de etkileyebiliyor.
Hata, hackerların kodları uzaktan çalıştırmasını sağlıyor. Yazılım güvenlik şirketleri “Secunia” ve “TippingPoint” hatayı çok yüksek seviyede kritik olarak açıkladı.
Bulgularla ilgili henüz Apple’dan bir açıklama gelmedi.
Bu ayın başlarında, Apple 100 milyonuncu iPod satışının haberini duyurmuştu.

TippingPoint güvenlik müdürü Terri Forslof, bir röportaj esnasında, “Saldırı alanı sınırsız. Hatayı sömüren birisi, sömürülen makinedeki kullanıcı ile aynı kullanıcı seviyesi haklarına sahip olabilir. Geniç çaplı bir saldırı için kesin bir potansiyel var.” cümlelerini kullandı.
Açıkları kontrol eden bir güvenlik şirketi olan Secunia, QuickTime destekleyen bütün platformların bu hata etkisinde olabileceğini belirtti. Aynı zamanda, Secunia yetkilileri Firefox veya Safari kullanan Mac OS X kullanıcılarının da tehlike de olduğunu bildirdi.

Kaynak

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK