PAYLAŞ

Saldırganlar zararlı kodları yeni yöntemle rahatça saklayabiliyorlar.

Yapılan bir araştırmaya göre ; tespiti engellemek amacıyla zararlı kodları saklamakta kullanılan yeni yöntem, saldırganların kendilerini gün geçtikçe geliştirdiğinin bariz kanıtı.

Dinamik zor kodlar (dynamic obfuscated code) olarak adlandırılan yöntemde , saldırganlar şifrelenmiş virüs kodunu kurbanın bilgisayarına yerleştirerek antivirüs yazılımlarını atlatmakta. Örneğin, iki faklı kişi zararlı içeren siteye aynı anda uğradıklarında, her biri parametre isimleri ve fonksiyonları sıklıkla değişen zor (şifrelenmiş) koda maruz kalırlar. Bu dinamik kod yöntemi ile de antivirüs yazılımlarının virüs imzaları işlevsiz kalmakta. Çünkü her kurban farklı şifreleme anahtarlarıyla sıkıştırılmış virüs kodlarının değişik versiyonlarını makinelerinde bulundurmakta.

Dolayısıyla güvenlik şirketlerinin milyonlarca virüs imzasını güncellemelerle müşterilerine
aktarması da kaçınılmaz gözüküyor. Bu herkes için büyük tehlike…

Kullanıcılar zararlı sitesini her seferinde ziyaret ettiğinde faklı şifreleme anahtarıyla şifrelenmiş zararlıları makinelerine indirmiş oluyorlar. Bu yeni yöntem , son kullanıcı bilgisayarlarına zararlı aktarmanın yeni yolu.

Aslında zor kod yöntemi yeni değil. Programcılar daha önceleri bu yöntemi, açılır pencerelerdeki (pop-up pencereleri) yeniden yönlendirme fonksiyonlarında ve reklam bazlı web sitelerini arama motorlarınca cezalandırılmaktan korumak için kullanıyordu.

Ek olarak , güvenlik araştırmacıları VOMM adlı bir araç üzerinde çalışmakta. Bu araç sayesinde dinamik kodu şifreleme işlemi otomatikleşecek ve saldırganlar bu sayede zararlı kodun içine karakterler , satır parçalanmaları ve boşluklar ekleyerek kodun virüs imzalarıyla tespitini imkansız hale getirebilecekler.

Bu araç ortalıkta dolandıkça virüs imzası tabanlı antivirüs yazılımlarının başı çok ağrıyacak .

Dinamik kod şifreleme beyaz ve karanlık taraf arasındaki kedi kovalamaca oyununu daha da hızlandıracağa benziyor. Bu yönteme karşı güvenlik yazılımlarının yapabileceği tek şey , kodun kaynağını irdelemektense davranış bazlı güvenlik analizine odaklanmaktır.

Araştırmacı kodu parçalara ayırabilir ve kodun yürütücü kısmı ile fonksiyolarını öğrenebilir. Bu sayede kodun kullanıcı bilgisayarında hapsedilerek ağa yayılması engellenebilir.

Bazı uzmanlar göre ,saldırganlar 2007 yılında Ajax kullanan Web 2.0 sitelerini hedef almaya devam edecekler. Ajax daha etkileşimli (interaktif) web uygulamaları geliştirebilmek adına Javascript ve dinamik Html gibi birçok programlama aracını birleştirir.

Sanal suçlular, Ajax vasıtası ile herhangi bir görsel belirteç olmaksızın bilgisayarlara dosya yükleme işlemini sorunsuz yapacak aşamadalar.

2006 yılında birçok vakada Ajax, kullanıcının bilgisi dahilinde olmadan zararlı kod indirtecek şekilde kullanılmıştı. Hatta saldırganlar Ajax açığını suistimal edip arama motorlarının indeksleyemediği web içeriğini ele geçirebilmekteler.

Ajax harika ve zengin içerikli web deneyimi sunsa da , günümüzde potansiyel bir tehdittir. On-access analiz ve hattınızdaki trafiği kontol ederek bu tehditi yakalayabilir ve müdahale edebilirsiniz.
LinuxSecurity

What's Happening Recommended by Hashcore

1 YORUM

  1. Bu da yeni bir yöntem değil. obfuscate, scramble ve aynı anda kullanılan şifrele yöntemleriyle +cave code injection yöntemiyle zararlı kodlar tüm AV’ler den rahatlıkla saklanabiliyor.

    Burda yeni olan şey sadece siteyi her ziyarette randomize edilmiş şifreleme ile oluşturulan zararlı içeriğin yüklenmesi.

    İlk polimorfik virüslerde böyle çalışıyorlardı fakat bir kere tespit edildimi kendini şifreleme algoritması için kullanılan kodlar baz alınarak her varyantının tespit edilmesi sağlanabiliyordu, bu yüzden virüs yazarlarınca dez avantaj olarak düşünüldü sanırım. En güzeli her varyantı kendiniz yazıp tek tek salıvermek 😀

BİR CEVAP BIRAK