PAYLAŞ

Bir süre önce Windows Ürün Doğrulama avantajı adlı aracın bilgisayarımızdan bazı bilgileri kopyalayarak bir nevi “aleni casusluk” yaptığı iddaları ortaya çıkmıştı ve doğruydular. Microsoft’un da saklamadığı bu bilgi toplama işleminin ürün doğrulama aracı ile kısıtlı olduğu düşünüyorsanız şimdiden geçmiş olsun. Windows Vista’nın 20’den fazla servisi bilgisayarınızdan bilgi topluyor. Güvenlik camiasındaki tabiriyle evi arıyor.

Aslında bu Microsoft’un sakladığı bir şey değil, kullanıcıların da bu konuda söyleyecek bir sözü veya buna karşı alabilecekleri bir önlem yok. Son kullanıcı lisans anlaşması (EULA) içerisindeki gizlilik sözleşmesinde açıkça belirtiliyor.

Windows Vista ile birlikte bir çok internet tabanlı servis de geliyor. Tüm bu servislerin değiştirilmesi, iptal edilmesi gibi hakları, lisans anlaşması ile Microsoft elinde bulunduruyor. Ayrıca eğer belli bir bilgi kullanıcının bilgisayarından alınır veya paylaşılırsa, bunun için uyarı yapma veya isterse yapmama hakkı da Microsoft’da veya hizmeti sağlayan firmada bulunuyor. Bunu engellemenin tek yolu ise, o hizmetleri kapatmak veya kullanmamak.

Microsoft bu hizmetleri kullanmakla sizin bilgi transferini kabul ettiğinizi ve bu bilgilerin, sizinle iletişime geçmek ve ya sizi tespit etmek için kullanılmayacağını da açıkça belirtiyor. Ama bilgiler orada.

Windows Update, Web Content, Digital Certificates, Auto Root Update, Windows Media Digital Rights Management, Windows Media Player, Malicious Software Removal/Clean On Upgrade, Network Connectivity Status Icon, Windows Time Service, ve IPv6 Network Address Translation (NAT) Traversal  (Teredo) adlı özellikle, Windows Vista ile gelen ve bilgilerinizi toplayan servisler. Bu özelliklerden herhangi birini kullandığınızda, son kullanıcı sözleşmesine göre bilgilerinizi paylaşmayı kabul etmiş oluyorsunuz.

Microsoft’a göre, kullanıcıların bu servisleri kaldırma veya kullanmama gibi seçenekleri var bilgilerini toplatmamak için ancak en azından güvenlik güncelleştirmeleri olmadan Windows kullanmanın ne anlama geldiğini biliyoruz.

Velhasıl, hepsi bu kadar sanmayın. Kullandığınız donanımlardan, sürücülerine kadar bazı bilgiler daha “sizin isteğinizle”  paylaşılıyor.Bilgisayarınızı açtığınızda yalnız olduğunuzu sanmayın.

Daha detaylı bilgiler burada.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK