PAYLAŞ

Windows Vista’nın, Intel için uygun olmadığı açıklandı. İşlemci devi, yeni işletim sistemini seksenbin (80.000) masaüstü bilgisayarına yüklemeyecek. Yetkililer gene de bu konuda bir zorlama olmayacağını da belirttiler.

Bu konuda adının gizli kalmasını tercih eden bir Intel yetkilisi, uzun süren güncelleme çalışmalarından sonra, Vista’nın fazla hatalı ve uyumsuz olduğunu, ayrıca donanımsal olarak büyük maliyet taşıdığını hesaplayıp vazgeçtiklerini belirtti.

Yetkili bazı departmanlarında test amacıyla Vista kullanılacağını da ekledi.

What's Happening Recommended by Hashcore

4 YORUMLAR

  1. Intel, Windows Vista’ya Hayır Dedi…

    Windows Vista’nın, Intel için uygun olmadığı açıklandı. İşlemci devi, yeni işletim sistemini seksenbin (80.000) masaüstü bilgisayarına yüklemeyecek….

  2. Özellik bakımından hayli geliştirilen fakat fuzuli yere sistem RAM’ini işgal eden bir Windows sürümü… Söylediklerine göre sistemdeki programları önbellekleyerek hızlı açılmasını sağlıyormuş. Açıkçası kurdum fakat hiçbir faydasını görmedim. Sistem RAM’inin neredeyse %90 gibi bir oranını işgal ediyor. Bu tür bir RAM kullanımının bence özellikle yaz günlerinde sıcak havalarda sistemlerin daha da bir ısınma gösterdiği günlerde RAM sorunları teşkil edeceğini düşünüyorum. (RAM yanma sorunları gibi. Geçenlerde bir arkadaşın başına geldi. Ayrıca sistemin boş yere daha da ısınmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak sistemde Restart atmalar v.s.) Bu özelliği kapayacak hiçbir seçenekte eklememişler Windows Vista’ya… Ancak registry kayıtlarından iptal edebiliyorsunuz. Bunu iptal etmenize rağmen de hiçbir değişiklik göstermiyor. SP1 sonrası da açıkçası değişen birşey olmadı. Tek artı yönü SP1 öncesi 35000 Windows Vista öncesi programı çalıştırabilirken SP1 sonrası 350000 program çalışır konuma geldi. Performans açısından farkedilir birşey yok. Daha da yavaşlıyor diyebilirim. Hatta hala sürücü sorunları ve birçok hata da devam etmekte… İntel bunu görmüş olsa ki resti çekti. Ayrıca diğer bir sorun ise Windows Vista sonrası Windows XP’ye dönememe sorunu… Harddiske yüklediği bir eklentisi sonucu Windows XP boot ekranı gelmemekte… Sadece kendisini yani Windows Vista boot ekranını tanıyor. Windows Vista CD’si takıp format atmakta çözüm değil. Bazı forumlarda harddiski komple biçimlendirin veya da format atıp harddiski tekrar bölümlendirin demişler ama yanılmışlar. Microsoft şu saatten itibaren Windows XP’ye dönüşleri engellemek için böyle bir özellik eklemiş. Tek çözüm ise Windows XP kurulu bir bilgisayara harddiskinizi takıp format atmak… Bu yönleriyle Windows Vista’yı incelediğimde avantajından çok dez avantajı olduğunu söylemeliyim…

  3. Ayrıca yukarıda söylediklerime ek olarakta böyle bir sistemi çalıştıracak donanımın ne kadar maliyetli olacağını artık siz düşünün. Henüz zaten Windows Vista’yı full performans çalıştıran sistem piyasada yok. Çalışsa dahi program ve oyunlar ne kadar performanslı ve hızlı çalışır varın siz düşünün…

BİR CEVAP BIRAK