PAYLAŞ

Ofis çalışanları belgelerini daha iyi şifrelemek için çalışmaktalar. İsviçre bilgi-teknoloji şirketi Objectif Sécurité, gökkuşağı tablosu olarak bilinen ve son üretilen şifre ve hashlerin standart Word ve Excel şifrelerini 5 dakika içinde kırabileceğini açıkladı. Şu şirketin yaptığı açıklamaya göre Ophcrack_office programı ve 4 gb lık şifre arşivi ile tüm şifrelerin %99.6 sının kırılabilir olduğu ifade edildi.

İsviçre bilgi-teknoloji şirketi Objectif Sécurité ‘in CEO su ve gökkuşağı tablosu yaratıcısı Philippe Oechslin, eskiden Word ve Excel ‘in 40 bit güvenlik anahtarı ile şifrelendiğini SecurityFocus ‘a bir email ile bildirdi. Ayrıca Word ve Excel in farklı formatlarda olmalarına rağmen aynı şifre tablosu ile kırılabilme yolunu bulduklarını da ekledi.

Gökkuşağı tablosu kullanıcıları tek bir şifreyi kırarken tüm veriyi kullanmaktan kaçınmaktalar, bunun yerine şifreyi hash kodlarının içinde aramayı tercih etmekteler. Gökkuşağı tablosunun ardında yatan teori 1980 ‘de Martin Hellman ve Ronald Rivest tarafından zaman ve bellek arasındaki optimum performans oranı gözönünde bulundurularak yapıldı. Ayrıca bunu bir iş haline getirenler de oldu.

Bu çeşit uygulamaların veri kurtarma amacı altında yasal olmaları veri hırsızlarına şirketlerin sırlarını çalma imkanı yaratmaktadır.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK