PAYLAŞ

tBiliyorum başlık biraz ağır gözüküyor. Ama konu o kadar da ağır değil. Son günlerde haberlerde sıkça gördüğümüz bir konuya değinmek istiyorum, “Kişisel görüşmelerimizin gizliliği”. Görüyorsunuzdur, birisi haberlere çıkıp, “bana şu gün şu saatte telefonda şu kişiye şöyle demişsin veya Msn’de şu gün şunu yazmışsın dediler” diyebiliyor.  Bunun sebebi en kısa ve net anlatımıyla, dinleniyor olmasıdır.  Telefon görüşmeleri, e-postalar, msn görüşmeleri ve neredeyse diğer tüm iletişim protokolleri istendiğinde kolayca izlenebilir. İlk olarak internette en fazla kullandığımız iletişim protokollerinden biri olan MSN’e değinmek istiyorum.

MSN messenger ve kullanmış olduğu protokol, mesajları düz metin belgesi olarak taşır. Yani, siz “Yarın geliyorum” yazıp gönderdiğinizde, bu mesaj sizin sisteminizden “Yarın geliyorum” olarak çıkar, “Yarın Geliyorum” olarak internette yol alır ve “Yarın geliyorum” olarak alıcıya ulaşır. Bu protokol üzerindeki mesajlaşmaları izlemek, google’da arama yapabilecek deneyime sahip biri için çocuk oyuncağıdır.

Aşağıdaki resimde de görebildiğiniz gibi, her hangi bir ağ analiz yazılımı bile, giden/gelen paketlerin analizinde mesajınızı görebilir. Resimdeki veri, aynı ağdaki üç sistemden birinden, diğer iki sistem arası mesajlaşmadan “Wireshark” ile alınmıştır.

Bu saçmalığı çok basit şifreleme yazılımları ile atlatmak mümkün. Bu şifreleme yazılımları yazdığınız mesajı anlaşılmaz karakterlere çevirir ve alıcının sisteminde yeniden yazdığınız mesaja döner. Yani sadece yol üzerinde karmaşıklaşır.  Biri sizin yazışmalarınızı izliyor olsa dahi, görüp görebileceği anlamsız karakterlerdir.

Aşağıdaki grafikte basitçe anlatmaya çalıştım.

Ancak unutulmaması gereken, bu yöntemlerin sizi asla gizlemeyeceği gerçeğidir. Yani bu yazılımları kurdum diye kendinizi anonim sanmayınız. Bu yazılımlar sadece yazdığınız mesajların üçüncü partiler tarafından izlenmesini engeller. Elbette bu yazılımların aynısından alıcıda da olmalıdır. Aksi halde yazdıklarınız şifresiz gönderilir.

Ben bu yazıyı hazırlarken, ev ve ofisler için kullanımı ücretsiz olan SimpLite yazılımını kullandım. Windows Messenger, MSN Messenger, Gimp, Pidgin,  Trillian ve şansılysanız başka yazılımları da destekliyor. Eğer siz de bir tanıdığınız ile msn iletişiminiz şifrelensin istiyorsanız, her iki tarafa da bu yazılımı kurmalısınız.

Bir sonraki yazıda e-postalarınızın şifrelenmesi hakkında bilgiler vermeyi planlıyorum.

Tansu Günay

What's Happening Recommended by Hashcore

1 YORUM

  1. Elinize sağlık.Çok yaralı bir bilgi,inşallah en yakın zamanda bu proğramı kulanacam.ihtiyacım vardı doğrusu.tekrar teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK