PAYLAŞ

Secunia’nın bir süre önce hizmete sunduğu,  Software Inspector adlı aracı üzerinden gelen istatistiklere bakıldığında, Mozilla Firefox kullanıcıları, Internet Explorer kullanıcılarından daha güncellermiş. Yani Firefox kullananlar, IE kullananlardan çıkan açık sayılarından bağımsız olarak daha güvenliler. Türkçesi, Internet Explorer kullananlar güncelleme yapmıyor.

Bı istatistik, popüler inernet güvenliği firması Secunia’nın bir müddet önce çıkarttığı, sisteminizi tarayarak size hangi yazılımlarınızın güncellenmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen ücretsiz servis, Software Inspector’a gelen 5 Milyon kullanıcıdan oluşturulmuş.

Secunia’ya gelen kullanıcılardan, Firefox kullananların % 5.19′u, Opera kullananların % 11.96’sı, IE6 ve IE7 kullananlarında % 9ç61 ve 5.4′ü güncellemelerini yapmamış. Secunia sadece Windows sistemleri incelediğinden, Linux ve Mac kullanıcıları için yorum yapamıyoruz.

Ne varki ben bu istatistiğe farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Bir yazılımı son güncellemeleri ile kullanmak bana göre “bilinç” göstergesidir. Yani, bilinçli bir kullanıcı tüm sistemini devamlı güncel tutar. Buna göre de, Firefox kullanıcılarının, IE kullanıcılarından daha bilinçli olduklarını söyleyebiliriz.

Opera‘yı bu bilinç karşılatırmasında geri planda tutmayı yeğlerim, zira hem kullanıcı sayısı sınırlı (test edilenler, zamanında kurulup unutulmuş Opera‘lar olabilir) hem de kullananlar çok iyi takibindeler yeni sürümlerin. Eski versiyon kullanıyorlarsa, muhtemelen arada bir güvenlik güncellemesi olmadığını biliyorlardır.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK