PAYLAŞ

Aşağıdaki makale, ComputerWorld adlı sitenin “Hacking Firefox: The secrets of about:config” adlı makalesinden uyarlanmıştır.


Makale, popüler internet tarayıcı Mozilla Firefox’un nasıl daha performanslı kullanılabileceği hakkındadır. Bir çok yazılımın aksine Mozilla Firefox ayarlarını kayıt defterinde saklamaz. Kendi içindeki prefs.js adlı dosyada tutar. prefs.js dosyası elle düzenlenebilir ancak Firefox’un sağladığı arayüzle düzenlemek daha kolaydır. Aşağıdaki düzenlemeler her sistemde işe yaramayabilir veya sistemden sisteme fark gösterebilir. Eğer kullandığınız Firefox’un performansından memnunsanız yapmanızı önermeyiz.

Basitçe, Mozilla Firefox’un adres çubuğuna about:config yazın ve enter’a basın. prefs.js içerisindeki tüm ayarlar alfabetik olarak kolay bir arayüzle karşınıza çıkacaktır. Burada filtre kısmına (Filter:) aradığınız ayarın içinde geçen kelimeleri yazarsanız liste azalacaktır.

Değiştirmek istediğiniz ayar true/false baslı ise üzerine çift tıklayarak değiştirebilirsiniz. Değer bazlı ise yine üzerine tıklayarak açılan kutuya istediğiniz değeri verebilirsiniz. Tüm değişiklikler anında etkisini göstermez. Tam verim alabilmek için Firefox’u kapatıp açmanız gerekir.

Başlamadan önce bilmeniz gereken bir diğer şey de, her ayar dizesinin about:config’de varsayılan olarak bulunmadığıdır. Bazılarını kendiniz yaratmanız gerekir. Bunun için herhangi bir yere sağ tıklayın ve Yeni (New) seçeneğine tıklayın. Daha sonra ne tür bir ayar yaratcağınızı belirleyin (String, Integer veya Boolean), isim ve değer atayın.

Başlamadan önce bilmemiz gereken bir kaç şey daha var.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu değişiklikler her sistemde işe yaramayabilir. Özellikle ağ ile ilgili ayarlar değişkenlik gösterebilir.

Bu ayarların raf ömrü kısa veya geçmiş olabilir. Firefox çok hızlı gelişen bir yazılım olduğu için, siz bu ayarları yapmaya kalktığınız zaman, artık bu ayarlardan bazıları Firefox ile varsayılan olarak geliyor veya artık bu ayarlara ihtiyaç duyulmuyor olabilir.

Yaptığınız tüm değişiklikleri not alın veya prefs.js dosyasının yedeğini alın. Firefox profile klasöründe bulunan prefs.js dosyasını, Firefox kapalı iken başka bir yere kopylayabilirsiniz.

Profil klasörünün yeri her işletim sisteminde farklıdır. Ve Application Datat ve Appdata klasörleri gizlidir. Bunun için gizli klasörlerin görüntülenmesi seçeneğiniz aktif olmalıdır.

Windows XP’de:
Documents and Settings<kullanıcıadı>Application DataMozillaFirefoxProfiles<profile ID>.default

Windows Vista’da:
Users<kullanıcıadı>AppDataRoamingMozillaFirefoxProfiles<profile ID>.default

Mac OS X’de:
/Library/Application Support/Firefox/Profiles/<profile ID>.default/

Linux’da:
~/.mozilla/firefox/<profile ID>.default/

Alternatif olarak Firefox yedekleme eklentisini kullanabilirsiniz. Sadece Profili değil bir çok Firefox bileşenini yedekleyebilirsiniz.

Sayfa Görüntülenmesini Hızlandırmak
Firefox’da web sayfalarından karşılık alma (Render) bekleme süresi varsayılan olarak 250 milisaniye, yani .25 saniye olarak ayarlanmıştır. Bunu nglayout.initialpaint.delay isimli bir “integer” ayar yaratarak değerini 0 yaparsanız artık bekleme yapmaz. Firefox’un anında sayfalardan karşılık almasını sağlar.Firefox bir sayfayı aktif olarak yüklerken periyodik olarak sayfayı yeniden biçimlendirir (Reflow). Bu o ana kadar alınan veriye göre tabanlandırılır. content.notify.interval adlı bir “integer” ayarı yaratırsak, mikrosaniye seviyesinde bu yeninden biçimlendirme ayarları için minimum değer atayabiliriz. Bu varsayılan olarak 120000 mikrosaniyedir. Yukarıdaki ayarı yarattıktan sonra bu değeri 500 000 veya 1 000 000 yaparak yeniden biçimlendirmenin aralıklarını yükseltebilirsiniz. Çünkü bazen sık aralıklarla yeniden biçimlendirme sayfayı yavaşlatabilir.Firefox bir sayfasından karşılık alırken (Render), periyodik olarak kendi içinde hızlanır. Böylece karşılık alma daha hızlı olur. Bu Firefox tarafından “tokenizing” olarak adlandırılmıştır. Fakat bunun sonucu Firefox o süre boyunca kullanıcıya karşı cevap veremez duruma gelir. Eğer bu süreye bir maksimum değer atamak isterseniz content.max.tokenizing.time adlı bir integer ayar yaratanmanız gerekiyor. Ve bu ayarın değerini de, content.notify.interval‘ın değerinden yüksek veya en az aynısı yapmanız gerekiyor. Yüksek olması daha iyi. Ayrıca eğer content.max.tokenizing.time integer ayarı yarattıysanız iki adet de Boolean değeri yaratmanız gerekiyor, content.notify.ontimer ve content.interrupt.parsing her ikisi de true.

Firefox bir web sayfasından karşılık alırken (Render) kullanıcı bir komut çalıştırırsa, örneğin yüklenmekte olan bir sayfada yukarı aşağı hareket çubuğunu oynatırsa, Firefox’un kullanıcıya cevap verme süresi vardır. Bunun maksimum değerini content.switch.threshold adlı bir integer ayar oluşturarak atayabilirsiniz. Bu normalde content.notify.interval değerinin üç katıdır, bunu aynı veya çok daha düşük bir değer yapabilirsiniz. Örneğin 10000 olarak ayarlayabilirsiniz mikrosaniye bakımından. Bir üst paragrafda geçen content.notify.ontimer ve content.interrupt.parsing Boolean değerlerini yaratmadıysanız, bu ayar için yaratmanız ve her ikisini de true olarak ayarlamanız gerekiyor.

Sekmeli Tarayıcı Özellikleri

Eğer sekmeli tarama özelliklerinde 1.X sürümünden sonra yapılan değişikliklerden memnun değilseniz yapabileceğiniz şeyler hala var. Bir çoğu, çeşitli eklentilerle de yapılabiliyor olsa da, bu şekilde düzenlemek daha performanslı olacaktır.

browser.tabs.closeButtons adlı integer ayarı, sekmelerin üzerindeki kapatma düğmelerini (x ikonları) özelleştirir.

  • 0: Sadece aktif olan sekmede kapatma ikonunu gösterir. Böylece yanlışlıkla aktif olmayan bir sekmeyi kapatmazsınız.
  • 1: Kapatma ikonunu her sekmede gösterir (Varsayılan).
  • 2: Hiç kapatma ikonu göstermez, sekmeleri ctrl-F4 ile kapatabilirsiniz sadece.
  • 3: Sadece son sekmede kapatma ikonu gösterir.

Eğer browser.search.openintab Boolean ayarı True olarak ayarlanmışsa, arama kutusunda yaptınız bir aramanın sonucu yeni bir sekmede açılır. Böylece yanlışlıkla kullandığınız bir sayfanın üzerine yazılmaz.

browser.tabs.loadFolderAndReplace Boolean değerini False olarak ayarlarsanız yerimi gruplarını açarken, hazırda açık olan sekmelerin üzerine yazmaz. Normalde yerimi grubunu açmaya kalktığınızda açık sayfaların üzerine yazılır. Bu da bir nevi önlem olarak uygulanabilir.

browser.tabs.tabMinWidth integer ayarı, çok fazla sekme açılıp, sekme çubuğunda hareket butonu çıktığındaki sekme boyutunu ayarlar. Bu varsayılan olarak 100 (pixel değeri)’dür. Bunu küçülterek bir çubuğa daha fazla sekme sığmasını sağlayabilirsiniz.

browser.tabs.tabClipWidth integer değeri de, pixel bakımından bir sekmenin kapatma ikonu gösterme şartının minimum değerini ayarlar. Varsayılan olarak 140′dır, bunu küçülterek, bütün boyutlarda kapatma düğmesi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Arayüz Özelleştirmeleri

accessibility.typeaheadfind.casesensitive integer ayarı, Firefox’un sayfa içinde arama özelliğinin büyük-küçük harf hassaslığını kontrol eder. Varsayılan olarak 0′dır ve büyük küçük harf ayrımı yapmaz. Değeri 1 yaparak büyük küçük harf hassas yapabilirsiniz.

Firefox kullananlar, eğer adres çubuğuna bir adres değil de kelime yazıp enter’a basılırsa, google üzerinde “şanslı hissediyorum” seçeneği ile arama sonucu geleceğini biliyorlardır. Bununla ilgili varsayılan ayarlar keyword.URL‘de bulunur. Bunu düzenleyebiliriz. Örneğin arama sonucunun Microsoft Live.com adresinden gelmesini isterseniz bu değeri, http://search.live.com/results.aspx?q= veya Yahoo için: http://search.yahoo.com/search?p=
Eğer varsayılan ayara geri dönmek isterseniz: http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=
UTF-8&sourceid=navclient&gfns=1&q=

Eğer bu özelliği tamamen devre dışı bırakmak isterseniz keyword.enabled Boolean ayarını false yapmalısınız.

Firefox’da bir kelimeye çift tıklayıp seçerseniz (Örneğin kopyalamak için) otomatik olarak kelimenin sonuna bir boşluk ekler. Bunu istemiyorsanız layout.word_select.eat_space_to_next_word Boolean ayarının değerini false yapmalısınız.

Yukarıdaki ayara benzeyen bir şey de, eğer yanında bir noktalama işareti olan kelimeye çift tıklarsanız Firefox işareti seçmez. Bunu değiştirmek, yani noktalama iaşretini de seçmek için layout.word_select.stop_at_punctuation Boolean ayarının değerini false yapmalısınız.

Ağ Ayarları

Ağ ayarları Firefox’da düşük hızlı kullanıcılar düşünülerek ayarlanmıştır. Eğer ADSL gibi yüksek hıza sahip bir bağlantınız varsa bir takım değişiklikler yapılabilir. Ancak bu değişikliklerden muzice beklememek gerekir. Çok küçük farklar olacaktır ve bazı kurumsal ağlarda bu tarz modifikasyonlar yasaklanmanıza (ban) sebep olabilir.

network.http.max-connections integer ayarı, Firefox’un aynı anda kaç web sunucusu ile simultane ağ bağlantısı yapacağını kontrol eder. Örneğin birden fazla anasayfa ile Firefox çalışıtırıyorsanız veya değişik sekmelerde açılan farklı reklam sunucularına tıklarsanız işinize yarayabilir. Bunun varsayılan değeri 24′tür ve genellikle yeterlidir. İsterseniz 32′ye çıkartabilirsiniz. Bazı kişiler bu değerin 64 olması gerektiğini yazıyorlar ancak 32′den sonra bir etkisi olacağını düşünmüyoruz.

network.http.max-connections-per-server integer ayarı, Firefox’un aynı web sunucusuna kaç farklı bağlantı kuracağını kontrol eder. Bu bir web sayfasından yüklenen farklı elementlerin hızlanmasını sağlar. Varsayılan olarak 8′dir, bunu 16 yapabilirsiniz. Ancak hatırlatmamız gereken bir durum var, bir çok web sayfası sahibi alan genişliinin korunması açısından bu fikri pek sevmezler ve 8 üzeri bağlantılarda sizi yasaklayabilirler.

network.http.max-persistent-connections-per-server integer ayarı, sunucu tarafından izin verilen sürekli bağlantı sayısını kontrol eder. Varsayılan olarak 2′dir. Bazı siteler kullanıcılara daha fazla sürekli bağlantı izni vermiş olabilirler. Bu değeri en fazla 8 yapmanızda fayda var, çünkü daha fazlası gene yasaklanmanıza sebep olabilir. Eğer Firefox tarafından bir vekil sunucu (proxy) ile bağlanıyorsanız değiştirmeniz gereken integer network.http.max-persistent-connections-per-proxy‘dir.

network.http.pipelining Boolean ayarı, deneysel bir hızlandırma tekniği olan “pipelining”i kontrol eder. Normalde bir tarayıcı, bir sunucuya bir veri yolladığında cevap gelmeden ikinci veriyi yollamaz. Pipelining ise cevapları beklemeden yollar. Eğer bu ayarı, true yaparak açarsanız şu integer ayarını de değiştirmelisiniz veya yoksa yaratmalısınız. network.http.pipelining.maxrequests‘i 16 yapabilirsiniz, bunu 128 yapanlar dahi var ancak ne kadar verimli olduğu şüpheli. Eğer vekil sunucu (proxy) kullanıyorsanız, network.http.proxy.pipelining Boolean değerini de true yapmalısınız.

Bellek Kullanımını Ayarlamak.

Mozilla Firefox’un bir bellek problemi olduğu biliniyor. Tek sayfa açıkken 75-100 arası MB bellek kullanımı raporlayanlar bile var. Sebebi basit aslında. Firefox o anda yüklenen web sayfası elemntleri, yeniden yüklememek için belleğinde saklar (Cache). Bu da bellek kullanımına yol açar. Aşağıdaki ayarlar bunu kısmen azalatacktır ama bilmenizde fayda var, bazı sayfaların açılışı yavaşlayacaktır.

browser.cache.memory.enable Boolean ayarı varsayılan olarak açıktır ve Firefox bununla tüm grafikleri daha hızlı cevap alabilmek için kopyalar. Bunu false yaparak engelleyebilirsiniz ancak eskiden girdiğiniz siteler daha yavaş açılacaktır. Veya bu seçeneği true olarak bırakıp, browser.cache.memory.capacity adında bir integer açabilir ve bu işlem için kullanılacak fiziksel ram miktarını kb cinsinden girebilirsiniz. -1 değeri girerseniz uygun fiziksel ram miktarınına göre ayarlayacaktır.

browser.sessionhistory.max_total_viewers Firefox’un o anda ziyaret ettiği kaç sayfayı belleğinde tutması gerektiğini söyleyen ayardır. Firefox girdiğiniz web sayfalarını belleğinde tutar (Cache) ve her bir site 4 MB bellek harcar. Bu ayar varsayılan olarak -1′dir. Yani bu ayarla en fazla 8 site bellekte tutulur. Bunu 0 yaparak tamamen iptal edebilirsiniz.

Bir diğer bellek ayarlaması da Firefox’un küçültüldüğünde, kullandığı belleği serbest bırakmasıdır. Bu ayara varsayılan olarak kapalıdır ve sadece Windows için geçerlidir. Bunu açmak için config.trim_on_minimize Boolean değerini bulmalısınız ve True yapmalısınız. Eğer bu ayar yoksa yaratabilirsiniz. Bu ayar, firefox’u büyültmeye kalktığınızda yavaşlamaya yol açacaktır. Ancak Firefox’u başka fazla bellek kullanan yazılımlarla birlikte açmanız gerekiyorsa kullanışlı bir ayardır.

What's Happening Recommended by Hashcore

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK