PAYLAŞ

Yakın geleceğimizde  touchscreen, yani çevirisi biraz zorlama olsa da dokunmatik ekranlı cihazların damga vuracağı artık bir teori değil. Hepimiz yakında dizüstü bilgisayarlarımızı bir kenara bırakıp, dokunmatik ekranlı ve de günümüzdekilerin aksine her işimizi yapabildiğimiz cihazlara geçeceğimizi biliyoruz. Bu konuda şu an kullandıklarımız Android, iOS , Windows Mobile ve yakın gelecekte kullanmaya başlayacağımız Ubuntu Touch olarak öne çıksa da, en fazla kullandığımız Android ve iOS yakın gelecekte dizüstü bilgisayarlarımızın yerini alma konusunda zayıf görünüyorlar. Hali hazırda dizüstü ve masaüstünde kullandığımız Windows ve Ubuntu geleceği iyi tahmin ederek, bir çok negatif eleştiriyi ve kullanılmamayı da göze alarak uzun zamandır  “touch” konusunda gelişme gösterdiler. Mac OS X’in bu konuda geri kaldığını söylemek iyimser olur, zira bu konuda bir adımları dahi yok. Belki iOS ile Mac OS X arası bir işletim sistemi çalışmaları yürütüyorlardır.

Yakın geleceğimiz ekranına dokunarak kullanacağımız cihazlar tarafından domine edilecekken, kötü niyetli kişilerin keylogger dediğimiz zararlı tarihinin en eski ve etkili elemanlarından birinden vazgeçeceğini düşünmek de saflık olurdu. Keylogger dediğimiz zararlı, bir çoğumuzun bildiği gibi klavye hareketlerimizi ve ekran görüntülerimizi kaydedip bunları kötü amaçlı sahibine gönderen zararlılar. Şifre ve kredi kartı bilgileri gibi kriptolu verilerimizin çalınması için en etkili ve köklü yöntemlerden biri.

Peki ekranına dokunarak kullandığımız cihazlarda keylogger’lar çalışabilecek mi? Bu güzide zararlımız tarihe mi karışacak, yoksa kendini bu gelişemelere adapte edebilecek mi? Hali hazırda akıllı telefonların klavyelerini izleyen ve yazdıklarını kaydeden bir çok zararlı var. Ancak geliştiriciler, özellikle hassas bilgilerin girişinde cihazlarımızın varsayılan klavyelerinden uzaklaşıp takibi ve kaydı daha zor sistemlere geçiyorlar. Trustwave güvenlik danışmanı Neal Hindocha da bu konuya kafa yoranlardan. Windows işletim sistemlerinde yapıldığı gibi, kullanıcının dokunduğu yerleri ve buna karşılık cihazda ne yapıldığını birleştirebilen bir zararlının, bütün amacına ulaşabileceğini düşündü ve bunu yapabilen bir test zararlısı geliştirdi.

Şu an bilinen hiç bir kötü amaçlı sanal suçlu tarafından kullanılmayan bu yöntemle Hindocha, kullanıcının ekranda dokunduğu bölgelerin X ve Y koordinatlarını ve ekran görüntülerini aynı anda kaydetmeyi başardı. Buna göre test zararlısı sahibine iki farklı bilgi gönderiyor. Bir ekranda kullanıcının tam olarak hangi koordinatlara dokunduğu, iki ekranda bu dokunuşun sonucu gerçekleşen olay. Böylece mobil cihazlarımızla kullandığımız pos cihazlarından, kriptolu şifrelere kadar kötü kişilerin eline geçmesi muhtemel bilgi çeşidi de artmış oluyor.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK