PAYLAŞ

Bram Cohen, bittorenti yaratalı on yıl kadar oldu. Şu sıralar Stanford Üniversitesinden bir grup araştırmacı ile birlikte DissidentX adını verdiği yeni bir yazılımla uğraşıyor. Yazılımın ilk prototipini geçtiğimiz yaz aylarında çıkarttı ve halen geliştirmeye devam ediyor. Yazılım ne yapıyor derseniz, şifrelemenin biraz ötesine geçmiş, kriptografların stenegorafi dediği bir mesajın içine başka bir mesajı gizleme yeteneği diyebiliriz.

Şifreleme ile yapılan, kullanıcıların iletişimlerini mantıksız rastgele katekterlere çeviren sistemin yerine, DissidentX gizlenmek istenen iletişimi, dikkat çekmeyen bir web sitesine, kurumsal bir dökümana, bir kedi videosuna ya da herhangi bir şeye kamufle edebiliyor. Yani iletişimi şifrelemek bir çözüm elbette, ama bu yazılımla iletişimin olduğunu bile kimse bilmiyor. Cohen katıldığı bir şifreleme konferansında, böyle bir ihtiyacın olduğunu farketmiş. Yani bir sebeple iletişimini gizlemek isteyenler, iletişimin var olduğunun dahi bilinmesini istemiyorlar. İşte DissidentX bunu yapıyor.

Konvansiyonel stenografi tekniklerini de aşan Cohen, oluşabilecek bütün açıkları öngörmeye çalışıyor. Örneğin klasik stenografide, bir metin belgesinden bir paragrafın çıkartıldığını, veya çeşitli noktalama işaretlerinin eklendiğini düşünün. Cohen’in yazılımında mesajın gizlenmesi için dosyanın belirli bir bölümünün kullanılması gerekmiyor. Tamamını heterojen bir biçimde kullanabiliyor. Ve sonuçta alınan mesaj da şifrelenmiş bir mesaj oluyor ve elinizdeki anahtarla bu şifrelemeyi açabiliyorsunuz.

Cohen’in yazılımındaki bir diğer yenilik, aynı dosyada birden fazla mesajın birden fazla anahtarla gizlenebiliyor olması. Yani siz gizlemek istediğiniz mesaja A anahtarını verip, yem olarak kullanacağınız mesaja da B anahtarını verebilirsiniz. Dosyanın mesaj içerdiği anlaşılsa dahi, siz B anahtarıyla yem mesajı çözümleyip asıl mesajı saklayabiliyorsunuz.

Tüm bunlar DissidentX’in bir kaç özelliği, asıl karmaşayı çıktığında göreceğiz.

 

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK