PAYLAŞ

Facebook reklamları, reklam verenler tarafından oldukça detaylı bir şekilde yapılandırılabiliyor. Örneğin reklam veren, reklamlarının 18 yaşından büyük, erkek ve bekarlara gösterilmesini sağlayabiliyor.  Ilikeq adlı facebook uygulamasının reklamları da 13-18 yaş arası kız çocuklarına gösterilmek üzere hedeflenmiş. Washington’da yaşayan 14 yaşındaki bir kız çocuğu, bu reklamlara moda mankeniliği ile ilgili bir sayfa olduğu için beğendiğini ancak beğendiği sayfanın aslında Ilikeq adlı yetişkin arkadaşlık ve randevu sitesi olduğunu fotoğraflarının bu sitede yayınlanmaya başladığında anladığını belirtiyor. Aynı reklamlardan mağdur olan bir başka 14 yaşındaki kızın annesi ise Facebook’un hem çocuklarımızı koruyacağını söyleyip hem de böyle yetişkin sitelerin nasıl sahte reklamlar verebildiğin, ve bunların 14 yaşındaki kızlarına nasıl gösterilebildiğini sorguluyor.

Bir başka mağdur benzer bir reklamı beğendiğinde kendini çıplak modellik sitesinde bulduğunu, 17 yaşında bir erken çocuk ise silah satan bir siteye yönlendirildiğini söylüyor. Facebook’un yaklaşık 1 Milyon reklam vereni var ve geçtiğimiz yılki reklam gelirleri 7 Milyar Dolar, yani Google’dan sonra en fazla reklam vereni ve reklam geliri olan web sitesi. Bu güvensiz reklamlara Facebook’dan gelen açıklama, reklamların 18 yaş altına uygun kategorilerde verildiği. Yani randevu sitesi reklam verirken, gösterim yaşı 18 üzeri olan randevu kategorisinde vermemiş.  Ancak belli ki bunun bir kontrol mekanziması yok, tıpkı Facebook üyeliği için minimum yaş sınırı 13 olması ve bunun da bir kontrol mekanizmasının olmaması gibi.

Bu reklamlara tıklamak ya da beğenmek çocukları doğrudan çıplak modellik veya randevu sitelerine götüreceği anlamı taşımıyor. Ancak bu sitelerden gelen tanıtımlar, güncellemeler ve promosyonlar bu reklamları beğenen kişilerin Facebook sayfalarına gönderiliyor.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK