PAYLAŞ

Yeni bir yazılımı kullanmaya başladığımızda ya da yeni bir elektronik cihaz aldığımızda, kişiden kişiye değişiklik gösterse de, bu yeni ürünü kullanırken oluşabilecek güvenlik ihlallerini düşünürüz, düşünmeliyiz. İnsanlık için kısa, teknoloji dünyası için oldukça uzun bir süre olan on yıl önce odlarımızın önemli bir bölümünü kaplayan masaüstü bilgisayarımızla yaptığımız her şeyi ve daha fazlasını, pantalonumuzun arka cebinde taşıdığımız bir cihazla yapabildiğimiz dönemleri yaşıyoruz. Kişisel teknoloji sokağa çoktan indi, bunun da toplumsal etkilerini son 1-2 yılda yakından takip ettik.

Elbette güvenliğine önem veren herkes, en mahrem bilgileri arka cebinde taşıdığının farkında. buna göre önlemlerini alıyor. Yakın geçmişte bilgi güvenliği önlemleri alınırken, fiziksel erişim ihtimali düşük oranlarda kafamızı meşgul ederken, şu anda önem listemizin en başında. Güvenliği sağlanmamış bir akıllı telefonu bir kafede unutma, düşürme veya çaldırma durumu ciddi felaketlere yol açabilir.

Peki çevremizde gördüğümüz herkesin, arka cebinde her an internete bağlı tam teşekkülü bir bilgisayar taşıyor olmasının, diğerleri için oluşturduğu güvenlik tehdidi ve bu tehdidi hissedenlerin, cihaz sahibine oluşturduğu fiziksel tehdit. Akıllı telefonlara kısa sürede alıştık. Biri çıkıp da telefonun kamerasını bize doğru tutmuyorsa, çevremizdeki herkesin elinde ulusal kanallarda canlı yayın yapabilecek kapasitede bir cihaz olduğunu düşünmüyoruz. Ama akıllı telefonla duracak mıyız? Akıllı gözlükler, akıllı saatler derken bu işin devamının akıllı kontak lensler olacağını öngörmek için dahi olmaya gerek yok. Yani karşımızdaki bir kişinin yayın mı yaptığını, kayıt mı yaptığını bilemeyeceğimiz günler. Elbette bir kaç skandaldan sonra bunların de önlemi alınacaktır.

Şimdilik insanlar kendi önlemlerini almaya başladılar. Geçtiğimiz günlerde San Francisco’da bir barda Google Glass takan bir kadın saldırıya uğradı. Barda vakit geçiren bir kadın ve erkek teknoloji blogu yazarı Sarha Slocum’un taktığı Google Glass’ı engellemeye çalıştılar ve Sarah’ın dediğine göre darp ettiler. Sarah bu olay sonrasında, olayın kısa bir görüntüsünü ve konuyu anlattığı bir videoyu youtube’a yükledi. Videoyu bulup izlediğimde açıkçası bana biraz mizansen gibi geldi. Hedef Sarah Slocum sadece bir blog yazarı olsaydı şüphelenecek bir durum olmayabilirdi ama teknoloji blogu yazarı olması ve çektiği video bende bu şüpheyi yarattı.

Fakat şu bir gerçek ki, Sarah’ın bir şekilde dikkat çektiği konu  çok doğru. Google Glass Türkiye’de piyasaya sürüldüğünde ve medya tarafından tanıtıldığında kalabalık bir bara gidip test etmek serbest. Çünkü başınıza Sarah’ın dikkat çektiği durumların gelmesi çok olası.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK