PAYLAŞ

Özel bilgileri çaldığı bilinen bir truva atı olan LDPinch’ın varyantları araştırılırken, F-Secure araştırmacıları bu zararlının çaldığı bilgileri gönderdiği ve depoladığı web sayfasını (drop-site) buldular. Aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi, dosyalar saat, dakika, gün, ay, yıl, IP adresi ve bilgisayar ismi olarak adlandırılmış.

Yani, kurban bu truva atı tarafından etkilenince bilgileri bu web sayfasında toplanıyor. Sayfa F-secure tarafından bulunduğunda 1591 adet dosya varmış. Bir kaç dakikada bir yeni bir dosya eklenen site, kapatılmaya çalışılıyor.

Sitedeki dosyalar “proprietary encryption” algoritması kullanılarak şifrelenmiş. LDPinch’i kullananlar ise, bu şifreleri enkripte eden bir raporlama aracı kullanıyorlar.

Araç gayet başarılı bir arayüzle tasarlanmış. Resimlerden görebildiğiniz gibi, iyi konumlandırılmış. Bilgisayar hakkında genel bilgilere rahatça ulaşılabiliyor. Hemen ardından Windows versiyonu ve ürün anahtarı da görülebiliyor. Ekranın en altında bazı diğer çalınmış bilgiler bulunuyor, ICQ bilgileri, Outlook ve Thunderbird içinde saklanan kullanıcı adları ve şifreler, ve ayrıca Internet Explorer, Firefox ve Opera şifre yöneticilerinde tutulan şifreler.


Araçta, ayrıca bir istatisik bölümü de bulunuyor. Bütün e-posta adresleri text veya html dosyası olarak export edilebiliyor. Ayrıca filtreleme özelliği de var, örneğin içerden sadece yahoo adreslerini çıkartabiliyorsunuz.


Bu suçun arkasındaki kişiler Rusya’dan görünüyorlar. Araç hem Rusça hem de İngilizce olarak hazırlanmış, bu da profesyonel bir işin içinde olduklarını gösteriyor.

F-Secure

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK