PAYLAŞ

Akıllı cihazların kullanım alanı arttıkça, evlerimizde çevrimiçi güvenliğini dert etmemiz gereken alan sayısı da artıyor. Bundan bir kaç sene evvel hiç böyle dertlerimiz yokken, şu an kullandığımız cep telefonlarının güvenliğini sağlamak sıradan görevlerimiz arasında yer alıyor. İnternete bağlı medya oynatıcıları ve televizyonlar da evler için normalleşen akıllı cihazlar arasında yerini aldı. Çok değil bir kaç yıl içinde çamaşır makinası, bulaşık makinası, buzdolabı hatta kestirmeden söyleyelim, elektrikli ev cihazlarının tamamına yakını internete bağlanacak. Ve hayatımızı kolaylıştırmak adına internete bağlanan her akıllı cihaz da, güvenliği sağlanması gereken yeni alanlar doğuracak.

Güvenlik firması Proofpoint’in ortaya çıkardığı bir spam saldırısında kullanılan enfekte olmuş 100.000 cihazın içinde medya oynatıcılar, televizyonlar ve en garibi buzdolapları olduğu anlaşıldı. Bu güvenlik literatüründe “internet of thing” olarak bilinen, Türkçeye “nesnelerin interneti” olarak oturgaçlı götürgeç misali çevrilmiş, evlerimizde kullandığımız ve internet üzerinden birbirleri ile bağlantı kuran, buzdolabı, televizyon, klima, fırın, çamaşır makinası gibi cihazlara verilen genel başlığın altındaki aletlerin kullanıldığı bilinen ilk saldırı olarak literatüre geçti.

Proofpoint’in konuyla ilgili raporuna göre, saldırı 23 Aralık 2013 ve 6 Ocak 2014 tarihlerinde iki defa gerçekleşti ve etkilenmiş cihazlardan 750.000 adet spam e-posta gönderildi. Yapılan araştırmaya göre de, bu spam mesajların %25’i, dizüstü bilgisayarlardan, masaüstü bilgisayarlardan veya akıllı telefonlardan gönderilmedi. Saldırıyı başlatan zararlının, kendini mutfak ekipmanlarına, televizyonlara ve medya oynatıcılarına da yerleştirdiği anlaşıldı.

Bu durum aslında ortalama bir güvenlikçinin şaşırmadığı ama üreticilerin zayıf yakalandığı yeni bir açık olmuş oldu. Bu tarz cihazların hemen hepsi, birbirleriyle iletişim kurabilmek için, bilgisayarlarda bulunan işlemcilere benzer işlemciler ve web sunucuları barındırıyor. Yapılan incelemede bu tür cihazların bu zararlıdan etkilenme sebebi olarak güvenlik açısından çok zayıf yapılandırılmış olmaları ve tüm cihazlarda aynı varsayılan şifrenin kullanılmış olması olarak belirlendi.

Şimdilik bu tarz etkilenmiş cihazlara sahip olan ve kullanan kişilerin zararlıyı temizlemek veya önlem almak adına yapabilecekleri bir çözüm bulunmuyor.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK