Bildirgeç’de Lisans İhlali, (Ç)alıntı

Bildirgeç’de Lisans İhlali, (Ç)alıntı

202
0
PAYLAŞ

Osman Börütecene’nin, kişisel blogunda Bildirgeç’te yayınlanan bir resimin, Doctus’un da sahip olduğu Creative Commons lisansını ihlal ettiğini bildirmesiyle başlayan tartışma gelişiyor. Börütecene kendi ürettiği ve lisansladığı bir resimin Bildirgeç’te izinsiz ve kaynaksız yayınlanmasına tepki gösterirken, Arda Kutsal’ın da benzer bir mağduriyet yaşadığını gördük. Onun da aynı lisansa sahip bir resmi Bildirgeç’de izinsiz ve kaynaksız yayınlanmış.

Türkçe içeriğe sahip, etik değerlere ve yasalara saygılı web sayfası sayısı nedir? Eminim sayabiliriz. Çok fazla olduklarını düşünmüyorum. Osman Börütecene’nin başlattığı tartışma belki de bunu genele yaymak için bir fırsattır. Osman’ın kendi ürettiği resmi, kaliteli ve etik bilinen bir site olan Bildirgeç’de kural ihali ile yayınlandı. Ve Osman Börütecene buna haklı olarak tepki gösteriyor çünkü günler geçmesine rağmen düzeltilmedi. Osman’ın blogunda bu konu tartışılırken aynı konudan ve aynı ihlalden Arda Kutsal’ın da mağdur olduğunu gördük.

Bende kısa bir araştırmada Bildirgeç’de yayınlanan bir haberin bizim blog’da yayınlanan bir haberle ilginç benzeriliğini yakaladım.

Elbette Bildirgeç bu ülkede belli bir seviye ve kalitede yayın yapmak istiyorsa acilen editörlerini gözden geçirmeli ve eğitmelidir. Ya da her zaman dediğim gibi boyundan büyük işlere girmeyeceksin…

Tabi tek sorun ve anadilde yayın yapan sitelerin etik ve yasal durumlarında ihlal görülen tek site Bildirgeç değil. Örneğin ShiftDelete, ne hızlı haber verdiğini iddia ederek kullanıcıları kasıtlı olarak yanıltması bir yana, yayınladığı tüm haberleri kendi yazıyormuş gibi bir hava katması da ayrı bir etik olmayan davranış. Genellikle slashdot’dan çevrilen haberlerin hiçbirinde kaynak olmuyor. Sadece yayına veren editörün ismi, sanki o editör haberin geçtiği yerdeymiş de birebir yaşıyormuş gibi..

Zaten forumları hiç anlatmayacağım. Liste uzar gider… Örneğin Google’da benim eski makalelerimden birini arattığınızda yüzlerce sayfa çıkıyor ve hepsi o makaleyi kendi üzerlerine almışlar. Halbuki o da CC lisansı ile korunuyor.

Osman Börütecene bu işin peşini bırakacak gibi değil. Onu ve diğer tüm mağdurları destekliyoruz.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

Single Sign On provided by vBSSO