PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : DNS ayar programı

Gökmen
10-09-2006, 14:08
merhaba
ucretsız dns ayar programı bılıyormusunuz guncel dns ı otomatık olarak degıstıren program

SabotR0und
10-09-2006, 14:13
trky dnd http://serazat.trky.net/

treewalk (http://ntcanuck.com/) da var tavsiye ederim

Gökmen
10-09-2006, 14:19

ılgın ıcın tesekkur ederım sagol

olome
10-09-2006, 14:22

trk dns ayar programının indirme linkini bulamadım. Rica etsem aktarır mısınız?

Fraust
10-09-2006, 14:23
ARADIĞIN BU MUBİLMİYORUM AMA...

dsl Speed: (30 günlük)
http://www.music-downloads.org/dslx35.zip

SabotR0und
10-09-2006, 14:24
ılgın ıcın tesekkur ederım sagol

rica ederim,eğer treewalk ı seçersen dns ayarlarını 127.0.0.1-127.0.02 olarak değiştir dns ler kendi üzerinden olduğu için ping hızında artacak..

http://www.ntcanuck.com/download/051111twdns.zip burdan indirebilirsin

Gökmen
10-09-2006, 14:28
malesef bende trky download lnkn bulamadm
yukardak lnk hang programn acaba

olome
10-09-2006, 14:33
Trk Dnsayar güzel bir programdı. Ancak İnndir.com'a baktım ve link nedense kaldırılmış. Programda bir sorun yada güvenlik problemi var galiba.

SabotR0und
10-09-2006, 14:35

sanırım sitede problem var bende bulamadım,ama sana treewalk ı tavsiye ederim,yukarıdaki treewalk ın adresidir,trky yi istiyorsan upload sitelerinde bulabilirsem pm yoluyla sana yollarım,ben de program mevcut ama eski sürüm olduğu için upload etmiyorum,yeni sürümü 2.0.7 dir..

buldum,son sürüm ve kendi sitesinden http://ata.trky.net/serazat/dev/TRKY-DnsAyar_setup.exe

Gökmen
10-09-2006, 14:40
sanırım sitede problem var bende bulamadım,ama sana treewalk ı tavsiye ederim,yukarıdaki treewalk ın adresidir,trky yi istiyorsan upload sitelerinde bulabilirsem pm yoluyla sana yollarım,ben de program mevcut ama eski sürüm olduğu için upload etmiyorum,yeni sürümü 2.0.7 dir..

buldum,son sürüm ve kendi sitesinden http://ata.trky.net/serazat/dev/TRKY-DnsAyar_setup.exe
tesekkur ederm cok zahmet verdm

SabotR0und
10-09-2006, 14:42
tesekkur ederm cok zahmet verdm

ne demek,yararım dokunduysa ne mutlu :)

Gökmen
10-09-2006, 14:55
son bır soru programı calıstırdım dns numarasını degıstırdı her seferınde manuel calıstırma yapmammı gerek wındows basladıgında kendı guncel dns lerı almak ıcın nete baglanabılıyormu

olome
10-09-2006, 15:03
son bır soru programı calıstırdım dns numarasını degıstırdı her seferınde manuel calıstırma yapmammı gerek wındows basladıgında kendı guncel dns lerı almak ıcın nete baglanabılıyormu
Yarım saatte bir dnsleri otomatik güncelliyor diye hatırlıtorum. (trk dnsayar)

Gökmen
10-09-2006, 15:10
hangı programı kullandıgımı yazmayı unutmusum treewalk yukledım bu arada @olome sagol

offchu
10-09-2006, 15:16
Treewalk her şeyi kendi yapıyor. Sizin yapmanız gereken ek bir ayar yoktur. (Sadece named.exe için güvenlik duvarından internete erişim vermeniz yeter.)

SabotR0und
10-09-2006, 15:18
Treewalk her şeyi kendi yapıyor. Sizin yapmanız gereken ek bir ayar yoktur.

evet,yalnız dns ayarlarını dediğim gibi 127.0.0.1-127.0.0.2 olarak yaparsanız daha iyi olur,birde işlemlerde ki adı named.exe dir..

offchu
10-09-2006, 15:19
Yanlış hatırlamıyorsam Treewalk birincil dns olarak 127.0.0.1 i ayarlıyordu.

SabotR0und
10-09-2006, 15:28
Yanlış hatırlamıyorsam Treewalk birincil dns olarak 127.0.0.1 i ayarlıyordu.
doğrudur..

Gökmen
10-09-2006, 23:29
Treewalk her şeyi kendi yapıyor. Sizin yapmanız gereken ek bir ayar yoktur. (Sadece named.exe için güvenlik duvarından internete erişim vermeniz yeter.)

evet,yalnız dns ayarlarını dediğim gibi 127.0.0.1-127.0.0.2 olarak yaparsanız daha iyi olur,birde işlemlerde ki adı named.exe dir..
yardımlarınız ıcın tesekkur ederım sagolun

NADİR
15-09-2008, 18:15
Değerli arkadaşlar, Dikkatinize bir konuyu sunmak istiyorum,

Bahsettiğiniz Treewalk dns ayar programını değişik yerlerden indirip kurmak istrdiğimde Eset smart security her zaman çoklu tehdit uyarısıyla bağlantıyı kesip tehditi Win32/agent truva atı türevi olabilir diyerek silindi karantinaya alındı diyerek programı kurmama müsaade etmiyor. NOD32 si olan arkadaşlar bu programı kurmayı deneyerek neticeyi bildirirlerse çok memnun olacağım. sevgiyle kalın

papus
15-09-2008, 19:04
Değerli arkadaşlar, Dikkatinize bir konuyu sunmak istiyorum,

Bahsettiğiniz Treewalk dns ayar programını değişik yerlerden indirip kurmak istrdiğimde Eset smart security her zaman çoklu tehdit uyarısıyla bağlantıyı kesip tehditi Win32/agent truva atı türevi olabilir diyerek silindi karantinaya alındı diyerek programı kurmama müsaade etmiyor. NOD32 si olan arkadaşlar bu programı kurmayı deneyerek neticeyi bildirirlerse çok memnun olacağım. sevgiyle kalın

Arkadaşım, TreeWalk DNS 8.21 Buradan (http://ntcanuck.com/downloads.htm) indir.Yalnız kurmadan önce antivirüsü devre dışı bırak.Restart'dan sonrada firewall iznini verirsin...

my_immortalize
15-09-2008, 21:57
Agnitum Outpost Firewall kullaniyorum.Kurulum esnasinda su adware uyarisi verdi bende.Uyari su:
Blocked spyware "eXact CashBack" (Adware) in c:\windows\system32\instsrv.exe

Bilgilendirmek istedim...

papus
16-09-2008, 00:55
http://www.fileresearchcenter.com/I/INSTSRV.EXE-1906.html

Zararlı olarak görünmüyor.

NADİR
16-09-2008, 14:22
Değerli Papus,
Harika bir site olan doctus'da Yeğlenen DNS sunucu 127.0.01
Diğer DNS sunucusunu da 127.0.0.2 yapın derken başka sitelerde yaptığım araştırmalarda

Yeğlenen DNS sunucusu 4.2.2.1
Diğer DNS sunucusu 4.2.2.2 olarak belirleyin diyor.

Bu farklılığın neden olduğunu sizin gibi deneyimli arkadaşlardan öğrenmekten başka çaremiz kalmıyor.

Kurarken NOD 32 yi devre dışı bırakmam lazım geldiğini anladım teşekkür ederim. Şu anda bende TRKY DNS Ayar var onu kullanıyorum hangisinin tercih edilebileceği hakkında bir bilginiz var mı onuda öğrenmek isterim sevgiyle kalın. İlgine teşekkürler

İSS
16-09-2008, 14:31
Onunda (TRKY DNS) şüphe uyandıran hareketler sergilediğini okumuştum.

offchu
16-09-2008, 15:00
instsrv.exe Windows hizmeti oluşturmaya veya kaldırmaya yardımcı olan bir uygulamadır. Tek başına zararlı değildir.

Harika bir site olan doctus'da Yeğlenen DNS sunucu 127.0.01
Diğer DNS sunucusunu da 127.0.0.2 yapın derken başka sitelerde yaptığım araştırmalarda

Treewalk kurduğunuzda birincil DNS adresini 127.0.0.1 olarak ayarlar, eğer Treewalk kurulu değilse DNS adresinizi 127.0.0.1 olarak ayarlamayın!

Treewalk kurulu değilse adresleri şöyle ayarlayabilirsiniz:

4.2.2.1
4.2.2.2

veya

208.67.222.222
208.67.220.220

xxtacy
16-09-2008, 21:02
Ek bilgilendirme ve ufak bir tavsiye: Offchu'nun verdiği son iki Dns, OPENDNS servisine aittir.
Bilen biliyordur mutlaka.
Kullanmanızı şiddetle öneririm. Hem ek bir programın yükünden kurtulursunuz. Hem de TurkTelekom'un aptalca sebeplerden ötürü kapatmış olduğu sitelere de erişim sağlarsınız.Daha hızlı daha güvenli...

Diğeri kimindi bak unuttum.(whois çekip bakayım en iyisi)

NADİR
17-09-2008, 14:22
Değerli baş editörlerimiz Offchu ve xxtacy nin meseleme bukadar çabuk eğilmeleri beni ziyadesiyle mutlu ettiği gibi bu güzel sitenin de ciddi kimselerin elinde olduğunun kanıtı oldu.Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi olayı önemsediğim için bir daha değinmek istiyorum.

sizler treewalk dns yi kurarsanız yeğlenen dns yi 127.0.01 diğerini 127.0.0.2 olarak değiştirin derken bir başkası

treewalk dns de yeğleneni 4.2.2.1 diğerini 4.2.2.2 olarak ayarla diyor ben bu farkı sordum.

sizlerden anladığıma göre Treewalk da dns ler 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 olarak ayarlanmaz. Doğrumu? yoksa ayarlanabilirmi? sizlere göre bu 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 ayarları trky dns ayar için geçerli bu da doğrumu?

Şu anda TRKY dns ayar'ı kullanmaktayım program her çalışmaya başladıktan sonra "güncel dns sunucu listesi alınıyor" dedikten sonra alt satırda "DNS sunucu listesi güncellenirken hata oluştu(Kod1) eski DNS sunucu listesi kullanılacak" demektedir.

Şu anda Yeğlenen dns adresim 144.122.199.90 diğeri 212.57.1.17 Localhost ise 127.0.0.1 olarak gözüküyor.

TRKY nin DNS sunucularını güncelleyememesi önemli bir eksi durum değilmi? önemli değil kullan derseniz dns adreslerini 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 olarak mı değiştireyim.

Treewalk ile TRK yı mukayese ederseniz hangisini önerirsiniz fikirleriniz benim için çok kıymetli olduğunu da düşünmenizi istiyorum çünkü bilen bilmeyenden üstündür. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ediyorum. Sevgiyle kalın

papus
18-09-2008, 01:02
Değerli baş editörlerimiz Offchu ve xxtacy nin meseleme bukadar çabuk eğilmeleri beni ziyadesiyle mutlu ettiği gibi bu güzel sitenin de ciddi kimselerin elinde olduğunun kanıtı oldu.Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi olayı önemsediğim için bir daha değinmek istiyorum.

sizler treewalk dns yi kurarsanız yeğlenen dns yi 127.0.01 diğerini 127.0.0.2 olarak değiştirin derken bir başkası

treewalk dns de yeğleneni 4.2.2.1 diğerini 4.2.2.2 olarak ayarla diyor ben bu farkı sordum.

sizlerden anladığıma göre Treewalk da dns ler 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 olarak ayarlanmaz. Doğrumu? yoksa ayarlanabilirmi? sizlere göre bu 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 ayarları trky dns ayar için geçerli bu da doğrumu?

Şu anda TRKY dns ayar'ı kullanmaktayım program her çalışmaya başladıktan sonra "güncel dns sunucu listesi alınıyor" dedikten sonra alt satırda "DNS sunucu listesi güncellenirken hata oluştu(Kod1) eski DNS sunucu listesi kullanılacak" demektedir.

Şu anda Yeğlenen dns adresim 144.122.199.90 diğeri 212.57.1.17 Localhost ise 127.0.0.1 olarak gözüküyor.

TRKY nin DNS sunucularını güncelleyememesi önemli bir eksi durum değilmi? önemli değil kullan derseniz dns adreslerini 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 olarak mı değiştireyim.

Treewalk ile TRK yı mukayese ederseniz hangisini önerirsiniz fikirleriniz benim için çok kıymetli olduğunu da düşünmenizi istiyorum çünkü bilen bilmeyenden üstündür. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ediyorum. Sevgiyle kalın

Dostum, kafa karışıklığına hiç gerek yok :11: şöyleki:
TreeWalk DNS programı, kurulduğunda ayarlarını kendi yapar ve sizin bir daha DNS ayarları ile oynamanızı gerektirmez.Bu durumda makinanız DNS çözümünü artık hep kendi yapar.Tabii isterseniz bu servisi devre dışı da bırakabilirsiniz, o zamanda TTNET'in otomatik DNS sunucu adresleri devreye girer.Dilerseniz de tekrar aktif hale getirirsiniz.Son derece pratik ve güvenilir bir programdır.Ben kendim kullanıyorum ve çok memnunum.

4.2.2.1
4.2.2.2 Bunlar da ayrı DNS sunucu adresleridir.Sanırım USA kökenliydi.Elle girilir.Bunların TreeWalk DNS programı ile bir ilişkisi yoktur.Tabi isterseniz bunları da kullanabilirsiniz o size kalmış.

TRKY DNS Ayar programcığını kullanmanızı da pek tavsiye etmem! Güvenli ve sıhhatli olduğuna dair pek intiba yok.Daha verimli ve sağlıklı alternatifler varken bunu kullanmanıza da gerek yok bence.Mesela Open DNS (http://www.opendns.com/) kullanabilirsiniz.Oldukça popülerdir.Neticede şunu söyleyeyim: TreeWalk DNS yada Open DNS en iyi tercihleriniz olur.Başka birşey aramanıza da gerek yok yani :15: Sevgiler..

NADİR
18-09-2008, 08:11
Değerli Papus
Mesele açık bir şekilde anlaşılmıştır ilginize gerçekten teşekkürler trk yı kaldırıp treewalk u kuracağım ayar meselesi de anlaşılmıştır.Dediğiniz gibi bu hususta kafam karışıktı.Aydınlattınız tekrar teşekkürler.

NADİR
18-09-2008, 10:13
Değerli papus,
Sizleri biraz yorduğumu biliyorum bunun için de içtenlikle özür diliyorum.Bende eset smart kurulu bildiğin gibi bunda hem güvenlik duvarı hem de antivirüs ve anti spyware olduğu gibi bunları ayrı ayrı devre dışı bırakma seçenekleri de var.Tavsiyenize uyarak güvenlik duvarını devre dışı bıraktım ve treewalk'ı kurarken trojen tipi tehdit uyarısı verdi buna rağmen yoksay diyerek kuruluma devam ettim. ve bilgisayarı yeniden başlattım. ve gördüm ki google dahi giremiyorum. Treewalk'ı kaldırıp Hem güvenlik duvarını hem de antivirüsü devre dışı bırakarak yeniden kurulumu yaptım. yeğlenen DNS sunucusunu kendisi otomatik olarak 127.0.0.1 re ayarlamış diğerini de ben tavsiyenize uyarak elle 127.0.0.2 olarak ayarladım çünkü başka bir sayılar vardı. Fakat burda dikkatimi çeken bir şey oldu sizin söylediğiniz gibi bilgisayarı yeniden başlatınca (named.exe) için güvenlik duvarından internete erişim ver gibi bi durumla karşılaşmadım.Yani bu hususta bir uyarı veya talep çıkmadı. acaba bu esetin kendi yapısından mı kaynaklanıyor yoksa yanlış bir şeymi yaptım. Siz bu programı şahsen kullandığınız için bu hususta en sağlam bilgi sizde var. siteler arası geçiş oldukça hızlı. Bazen sayfa görüntülenemiyor diyor o da herhalde normal. bu programın ekle kaldırda herhangi bir boyutu gözükmüyor.Fakat başlat+programlarda bütün seçenekleri ile mevcut. Bu programın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız.herhangi bir test varmı bu hususlarda da inşallah son olarak bir yardımda daha bulunursanız.Beni tamamen rahatlatmış olacaksınız. Verdiğim zahmetler için tekrar özürler diliyorum sevgiyle kal.

NADİR
18-09-2008, 11:55
Dostum,
üzgünüm çünkü bir müddet sonra google'ı bile açamadım Trewalk ı kaldırmak mecburiyetinde kadım ve kaldırırken yine trojen tipi bir tehlike sinyalini verirp karantinaya aldı ve kaldırdıktan sonra google açılmaya başladı TCP/IP penceresinde de bütün değerler boş yalnız
"Otomatik olarak IP adresi al" kısmıyla
"DNS sunucu adresini otomatik olarak al" kısmı noktayla işaretli. Gayem siteler arası daha hızlı dolaşmak ve sitelerin daha çabuk açılmasını sağlamaktı yoksa yasaklı sitelerle alakam yok. Ama olmadı üzgünüm. Bu treewalk la benim Nod32 iyi anlaşamıyorlar galiba sorun burda. Gene de yardımınız için teşekkürler.Çözüm öneriniz varsa memnuniyetle dinlerim. Sevgiyle kalın

papus
18-09-2008, 21:45
Sıkıntınızı anladım, özür dilemenize gerek yok! Bir yerde bir hata yapmışsınız o dikkatimi çekti.Şöyleki:

http://i35.tinypic.com/2mzf62a.jpg

Resimde de görüldüğü üzere TreeWalk DNS kurmadan önceki normal durum budur.Yani böyle olmalı...

http://i38.tinypic.com/wquibp.jpg

Bu da TreeWalk DNS programının kurulduktan sonraki görünümüdür.İşte siz burda Diğer DNS Sunucusu kısmına müdahele edip 127.0.0.2 rakamlarını girmişsiniz, bu hatalıdır.Sanırım burda bir yanlış anlama olmuş...

Diğer yandan, TreeWalk DNS küçük boyutlu bir programdır."Program Ekle veya Kaldır" da bende de boyutu görünmüyor.Bu sorun değildir.Named.exe zararlı değildir.Program doğru kurulup, çalışmaya başladığı zaman er-geç firewall kurulu bir sistemden izin isteyecektir.TreeWalk DNS programını kaldıracağınız zamanda önce servisini durdurmanız gerekecektir.(Stop DNS service) Bunu da hatırlatayım :11: Öte yandan programın çalışıp çalışmadığını anlamak içinde megaupload.com sitesini tıklayabilirsiniz.Site açılıyorsa program çalışıyordur.Program,siteler arası hızlı dolaşmanıza da katkıda bulunur.Ancak bu tek başına yeterli değildir.Kullandığınız web tarayıcısı ve ttnet'in kaliteli hizmet anlayışı da büyük etkendir.Malum ttnet yeteri kadar kaliteli hizmet vermiyor :9: TreeWalk DNS' yi tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.EsetSS ile bir geçimsizliği yoktur.Ama illede bunu kullanın demiyorum size.Open DNS de iyidir işinizi görür.Yani nette hızlı dolaşmayı sadece DNS sunucularına dayandırmayın demek istiyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir...

NADİR
19-09-2008, 19:51
Değerli Papus kardeşim,
Hemen gösterdiğin ilgine ne kadar teşekkür etsem azdır.
Bizim gibi bu işin içinde derinlemesine olmayanlar ancak sizlerin verdiği tavsiyelere göre hareket etmekteyiz. Bu sitede DNS ayar ile ilgili sayfalarda yazılanları okursan yeğlenen 127.0.0.1 diğeri 127.0.0.2 olarak tavsiye edildiğini sen de görebilirsin.
Ben de diğer arkadaşlarımın burada dedikleri gibi yaptım. ama yanlışmış demek. Kabahat onlarda maalesef. Şu anda tavsiyen üzerine OPENDNS yi kullanıyorum ve TCP/IP penceresinde ki durum şöyle:
"Otomatik olarak ipi adresi al" nokta işaretli
İP adresi, Alt ağ maskesi ve Var sayılan ağ geçidi boş hatırladığıma göre buralarda bazı rakamlar vardı neyse mesele yok.
Alt tarafta "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" kısmı nokta işaretli ve yeğlenen 208.67.222.222 diğeri 208.67.220.220 olarak ayarladım
ve youtube ve megaupload'a rahatlıkla giriyor ve sanki siteler daha çabuk açılıyor gibi. işte bukadar OPENDNS ile ne güvenlik duvarıyla uğraşıyorsun ne de program kurma işleriyle. Bu kadar kolayı ve etkini varken bundan başkasını yeğlemem. sonunda durum iyice anlaşıldı seninle de iyi bir sohbet oldu teşekkürler. resimliyerek de uğraşmışsın emeğine sağlık çok takdir ettim. sevgi ve sağlıkla kal.

papus
19-09-2008, 20:08
Rica ederim.Size de kolay gelsin :)

Felâsife
19-09-2008, 23:23
Ben OpenDNS yi arada bir verdiği sorunlar yüzünden bıraktım ve Pardus'un kullandığı DNS leri kullanıyorum, halimden de memnunum :)

193.140.100.210
193.140.100.215

Simislov
20-09-2008, 01:14
Pardus'un kullandığı DNS leri kullanıyorum, halimden de memnunum :)

193.140.100.210
193.140.100.215

Pardus'un DNS'leri gerçekten iyi. Ben de memnunum. :15:

NADİR
20-09-2008, 15:08
Değerli mono ve Simislow

Verdiğiniz Pardus'un DNS lerini hemen not ettim.OpenDNS ile bir problemim olursa bunları kullanırım. Yine de emin olmak için soruyorum kurulacak bir program falan yok değil mi? TCP/IP penceresinde OPENDNS de olduğu gibi yeğlenen DNS sunucusunu 193.140.100.100 Diğerini 193.140.100.215 yapıyorsun okadar değilmi? ilginize teşekkürler. Biri kullanıp diğeride memnun olduğunu söylerse eeee bu da güzel birşey demektir.yardım severliğinize tekrar teşekkürler.sağlıkla kalın

Felâsife
20-09-2008, 15:13
Rica ederim,
Windows kulanmadığım için bilemeyeceğim ama diğerleri nasıl oluyorsa Pardus DNS leri de öyle oluyordur herhalde.:)