PDA

Tam Sürüm Bilgini Göster : HDD'yi silmek [Fabrika ayarlarına getirmek]

Sayfalar : [1] 2

Felâsife
30-04-2007, 17:04
MaxBlast4'le HDD'yi silmek.(Sıfırlamak)

İndir: MaxBlast4 (http://hotfile.com/dl/46089979/cb4d366/MxBlst4W.rar.html) 44.05MB

Videolu anlatımı: MaxBlast4.swf - 11.18MB (http://www.zshare.net/download/695156760c547f/)
Ayrıca sistemin de Flash Player kurulu olmayanlar için:flashplayer.rar - 0.70MB (http://www.zshare.net/download/8750152043728d/)

Hakkında;
Bilindiği üzere format/fdisk gibi yöntemlerle HDD niz silinmiş gibi görünse de,bu aslında yüzeysel bir silinme olduğu içindir ki,En altta format attığınız dosyalar hala kalıp olarak durmaktadır...
Dolayısıyla format sonrası yeni kurulan bir işletim sistemi bu varolan dosyalar üzerine yazılmak suretiyle kurulur...
İşte bu yüzden de eğer HDD nizde bad sektorler varsa,İşletim sistemi bu bozuk dosyalar üzerine yazamadığı için,bunlar yeni kurduğunuz işletim sisteminde de gözükmeye devam eder...
Bu program HDD nizde ki bozuk veya sağlam tüm dosyaları kalıcı olarak sildiği içindir ki,donanımsal/yazılımsal bad sektör denilen hatalardan kurtulabilirsiniz...
Böylelikle HDD niz daha sessiz vede daha kararlı çalışabilecektir..

Hazırlık;
1-)HDD nizde ki,gerekli tüm verilerinizi yedekleyin,Eğer HDD niz C-D diye ikiye bölünmüş olsa bile HDD nizde önemli belgelerinizi bırakmayın...Zira bu işlem sonrası HDD nizde ki bölümler de silinecektir...
2-)Eğer sisteminiz de Rollback RX varsa Önlem olarak onu da uninstal edin..Zira bu program formatla bile silinmiyor...Kaldırın gitsin..
3-)Download ettiğiniz dosyayı Zip'ten çıkarın.. ama çıkan dosyaya tıklamayın zira bu bir iso dosyasıdır...
Nero da vaya başka CD yakma programında bunu''Kalıbı diske yazdır''seçeneğiyle,CD ye yazdırabilirsiniz..
4-)Önlem olarak PC nizde ki diğer bağlantıları,modem,usb bellek,camera gibi...birde 2. bir HDD niz varsa onu da PC nizden bağlantısını tam kesin...

Riskler:
1-)HDD nizde ki sorun yazılımsal/donanımsal değil de fiziksel bir sorunsa HDD nizi bir daha kullanamama riski var...
Tabi bunu dışarıdan bilmek imkansız ama Bu riski genede hatırlatmak istiyorum...
2-)Elektrik kesilmesi de bir risk olabilir..
3-)Donanım uyumsuzluğu;Ben Quantum,Samsung,Western-Digital(ATA) disklerin de yaptım ama öteki markalar da durum nasıl bilemiyorum...Önceden sitesin de Belli başlı 7-8 markaya verilen desteği yazıyordu...Fakat şuan ver:5 ten bahsettiği için MaxBlast4 sitesin de bulunamıyor..bulamadım..
4-)Eğer bios bilgileriniz HDD ye yazılmışsa,onlar da gideceği içindir ki,Yeniden Bios güncellemesi gerekebilir...

Not:
USB fare dos modunda aktif olmayabilir, ya bios'tan aktif edin ya da menülerde klavyeden ”TAB” tuşunu kullanın, veya PS/2 den bağlanan fare kullanın.

Kurulum;
1-)MaxBlast4 CD sini takıp..PC mizi yeniden başlatıyoruz...
2-)PC miz MS-DOS kipi gibi bir kipte başlıyor....''Starting Caldera Dr-Dos''
3-)''Run Max Blast4 from Floopy or..CD [F,C]?'' sorusuna C ye basıyoruz... Tekrar herhangi bir tuşa basıyoruz...
4-)Bir takım yazılar geçtikten sonra,Programın ara yüzü geliyor...mause ile ''English''i seçiyoruz..
5-)Üsteki ''Run MaxBlast İnstallation Software''yi seçin
6-)Sözleşmeye ''Agree'' deyin...Çıkan uyarıya da ''yes''diyoruz...
7-) Çıkan menüde''Utilities''i seçin
8-)Çıkan menüde ''Zero Fill Drive(full)'' u seçin..ve ''Next'' deyin...
9-)Çıkan uyarıya da ''tik''ledikden sonra ''Next''deyin...Artık işlemler bitti...
Not:HDD nizin marka/modeline göre menüler de belki değişiklik olabilir...

Bu noktadan sonra gözünüz Kasanızda ki HDD ledin de olsun,Eğer o hareket ediyorsa işleminiz başlamış demektir...
Yoksa Programın 0% ile gösterdiği yükleme çubuğuna bakarsanız Program hareket etmiyor gibi görünebilir...
%1 gördükten sonra PC nizin monitorünü kapatabilirsiniz...Boş yere açık kalmasın...
(40 gbt 7200rpm HDD 3 saat 15 dk. sürdü...Buna göre diğer HDD leri hesaplayabilirsiniz)

Finish;
1-)Silme işlemi bittikten sonra ''Main Option Complete''yi gördüğünüz de ''Done'' diyoruz...
2-)Sonra menünün en üstün de ki ''Exit''e tıklayın...Sonra Aynı ekran tekrar gelecek gene ''Exit''
3-)Dos ekranının geldiği yerde ''ctrl+alt+delete'' deyip çıkabiliriz....

Artık elimiz de ter-temiz sıfır bir HDD var Bundan sonrası size kalmış...Ama unutmayın ki bu diski Format atmadan kullanamazsınız...
İşletim sistemi kuracaksanız zaten mecburen format atacaksınız da,Ama depo olarak kullanacaksanız da aklınızda bulunsun...
mono

SabotR0und
30-04-2007, 19:51
teşekkürler @mono2 ,sanırım harddiski sıfırladınız, nasıl şu an çalışması(hız-ses)

Felâsife
30-04-2007, 20:40
teşekkürler @mono2 ,sanırım harddiski sıfırladınız, nasıl şu an çalışması(hız-ses)

Evet... Sıfırladım @__D_H__
Zaten de bu kadar detaylı anlatmamdan da belli oluyordur herhalde...Aşamaları tek tek not aldım...:35:

(Hız ses)olayına gelirsek zaten 1-1.5 ay önce bir daha yaptığım için ne kadar fark ettiğini açıkçası tam bilemiyorum...Birde bu 7200rpm diskler zaten çok sesli çalışmıyorlar...
Bu yüzden tam bir şey diyemiyorum
Ama bir arkadaşın 5400rpm diskinde gerçekten çok fark etmişti...

Sonuçta yukarı da dediğim gibi,bu sıfırlanma işiyle ses+hız illaki fark edecektir....

Bu arada YouTube'de birkaç HDD nin nasıl çalıştığına dair videolar buldum.....Bu konuyla iyi gider..:D

http://www.youtube.com/watch?v=yib9s-gh7Ow
http://www.youtube.com/watch?v=MudkfXQ_E2A
http://www.youtube.com/watch?v=oTzAAZPwvBk
http://www.youtube.com/watch?v=YfUMRmZIkhs

Efe.SK
02-05-2007, 05:06
Elinize sağlık gayet anlaşılır ve yararlı bir döküman hazırlamışsınız.Biraz mantıksız olabilir fakat yinede sormak istiyorum hem konu içersindede cevabı verilmiş olur.Hani sonradan sabit disk üzerinden veriler geri getirilebiliyor ya , bir nebzede olsa bu yöntem ile bunun önüne geçmiş oluyoruz değil mi ?

jackman45
02-05-2007, 10:06
son derece açıklayıcı ve anlaşılır bir döküman hazırlamışsın ellerine sağlık

snrzkn
02-05-2007, 10:59
teşekkürler
güzel çalışma olmuş fakat benim de sormak istediğim bir konu var
bu program free bir program mı?

Felâsife
02-05-2007, 12:57
Hani sonradan sabit disk üzerinden veriler geri getirilebiliyor ya , bir nebzede olsa bu yöntem ile bunun önüne geçmiş oluyoruz değil mi ?

Evet...@Efe.SK bu yöntemle silinen diskten hiç bir program,artık o eski verileri geri getiremez....
Zira bu yöntem diski ilk günkü haline getiriyor....
''Yeni bir hayat'' misali bundan sonra HDD ye yazılan bilgiler de yeni olmuş oluyor.... :8:

Bu program free'dir..Maxtor firmasının bir nevi HDD si olanlara hediyesidir...
Bence bu program arşiviniz de olmalı...
Ama tabiki bu tür işlerle uğraşmıyorsanız da,Olmasa da olur bir program...
Hani nasıl derler kırk yılda bir lazım olacak bir program...
Cevaplarınız için bende teşekkür ederim...:)

Saygılar...

Burak
03-05-2007, 12:11
teşekkürler güzel ve çok yararlı bir döküman olmuş belki benim pc'min kilitlenmesine sebeb HDD'dir maxtor firmasının bir hediyesi olması da çok iyi HDD'im maxtordu

feyyaz
22-06-2007, 01:56
Detaylı ve yararlı bir açıklama olmuş.Ancak bir sorum olacak -ki cevabının çok önemli olduğunu düşünüyorum- Bu programı kullanırken kasaya bağlı sadece tek bir HDD olması gerektiğini okuduğumu hatırlıyorum biryerlerde.
Ya da iki HDD varsa ,üzerinde çalışacağımız HDD seçme şansımız yok diye biliyorum.Böyle olunca da doğrudan "master" olan disk üzerinde işlem yapıyor.Eğer bu ayrıntıyı unutursak,sağlam olan ve silmek istemediğimiz diskteki verileri kaybetmemiz işten bile değil.Ya sağlam diski biostan disable edeceğiz ya da kasadan sökeceğiz işlem yapmadan önce.
Yanlışsa düzeltin lütfen.

Felâsife
22-06-2007, 02:14
4-)Önlem olarak PC nizde ki diğer bağlantıları,modem,usb bellek,camera gibi...birde 2.ci bir HDD niz varsa onu da PC nizden bağlantısını kesin...

Yanlışınız yok dediğiniz doğru..Gerçi ben burada buna değindim ama sizin açıklamanız da bir kere daha bu konunun önemini vurgulamış olur...
Sağ olasınız..:11:

zinarali
22-06-2007, 12:07
http://www.softwarepatch.com/utilities/maxblast.html

Link silnmiş.
Yazılıma buradan ulaşabilirsiniz.

Aguila Negra
03-10-2007, 10:59
Maxtor ile ilgili benzer bir konu daha hatırlıyorum,
ancak yanılıyorsam affola.
Maxtor da floppy için olan bir versiyon da vardı ve ben onunla neredeyse yarısını scandisk in bad olarak tanımladığı hdd taratmış ve tekrar yaptığım scandiskte hiç bad işaretlememişti.
ancak o hdd sadece 2Gb.olduğu için yedek olarak bir yerlerde duruyor.
kısaca demem o ki floppy versiyonu da vardı,acil müdahele için

ilkerol
05-11-2007, 23:45
Ben iso yu cd ye yazdırdım peki bilgisayarı yeniden başlattığımda bu cd kendi çalışacak mı yoksa cd rom umu seçeceğim bios tan ?

Felâsife
05-11-2007, 23:48
biostan zaten seçiliyse cd kendi dos'tan çalışmaya başlar seni yönlendirir.
Yok çalışmazsa bios'a bakarsın cd-rom seçili değilse cd-rom seçeneğini seçersin.

true
06-11-2007, 12:30
@mono eline sağlık güzel bir döküman olmuş :) :28:

Samsung sata harddisk'te kullanmak sorun yaratırmı bilginiz varmı ?

Direk konuyla alakalı değil ama hiren's boot cd hk bilginiz varmı ?
iso boyutu küçük olamasına (80mb kadar) rağmen bir çok program varmış bu nasıl oluyor ?

Sanırım yasal değil bazı emeğe saygı forumlarında sık sık adı geçiyorda :1:

Felâsife
06-11-2007, 12:43
Hiren's bot cd'nin konusu Burada (http://doctus.org/acronis-true-image-vs-norton-t17299.html?t=17299&highlight=hiren%27s+boot+cd) geçmişti oraya bakabilirsin.

Samsung Ata olsa olur diyebilirdim ama Sata hiç sıfırlamadım.

Ama ondada mantık aynıdır bence sonuçta oda sabit disk'e yazıyor öteki de yazıyor.

O değilde galiba benden başkası da bu sıfırlama işine girmemiş,girseydi sata konusunda da malumat sahibi olurduk.:)

true
06-11-2007, 14:14
Hiren's bot cd'nin konusu Burada (http://doctus.org/acronis-true-image-vs-norton-t17299.html?t=17299&highlight=hiren%27s+boot+cd) geçmişti oraya bakabilirsin.

Samsung Ata olsa olur diyebilirdim ama Sata hiç sıfırlamadım.

Ama ondada mantık aynıdır bence sonuçta oda sabit disk'e yazıyor öteki de yazıyor.

O değilde galiba benden başkası da bu sıfırlama işine girmemiş,girseydi sata konusunda da malumat sahibi olurduk.:)

Teşekkür ederim :)
yedekleme için bir sabit disk bulursam daha iyi olur
ama ağ üzerinden diğer bilgisyara kopyalayabilirim

hdd uçmasında :)
bu akşam belki denerim :30:

Onur_s07
15-11-2007, 16:13
Çok güzel anlatmışsın mono.ne zamandır böyle bir bilgi arıyordum.sağol.

onuronaran
22-11-2007, 01:34
verilen linkteki programı indirdim ve direkt exe olarak indi bunu nasıl boot haline getireceğiz ki? biri bana yardım etsin lütfen...

zinarali
22-11-2007, 01:37
Önce programı kuracaksınız sonra program vasıtası ile CD'ye yazacaksınız.

Felâsife
22-11-2007, 01:49
Önce programı exe'den PCnize kurun.
Sonra restart isteyecek restartan sonra programı çalıştırın hatırladığım kadarıyla ''Boot media disc'' diye bir bölüm olacak oradan boş bir CD ye veya medyaya programı yazdırıyorsunuz.
Sonra oluşan ''Boot CD'' veya medyasıyla bilgisayarı açıyorsunuz.

onuronaran
22-11-2007, 01:59
ondan sonrada konunun en başında yazdıklarınızı uyguluyoruz di mi?

onuronaran
22-11-2007, 02:03
cevap bekliyorum sizden ona göre resetliyip eve gidicem sabah geldiğimde bitmiş olur sanırım?

Felâsife
22-11-2007, 02:05
Eğer versiyon 5'i indirdiyseniz-ki öyle zannedersem- orada ''Wipe Disc'' diye geçiyor(du).

Menüler farklı olabilir orasını hiç bilemeyeceğim henüz daha deneme fırsatım olmadı :D
Ama onda da mantık aynıdır hazırlık,riskler gibi

doctux
22-11-2007, 02:22
yedeklerim gidermi :30:

hdd siıfırlamak lazım sürekli ghost alıyorux

Felâsife
22-11-2007, 02:27
İlk başta yazdığım gibi HDD ne varsa gider :)

CMP2
22-11-2007, 05:00
Güzel bir döküman olmuş. Teşekkürler.

zxeej
26-11-2007, 15:06
kardes hll emeğine sağlık

Ryan_KyKlopS
11-03-2008, 12:00
Döküman tekrardan @mono tarafından elden geçirilip eklemeler yapılmıştır bilginize.

burak84
12-04-2008, 16:02
arkadaşlar zipli dosyayı açıp cd ye kaydettim cd yi takınca auto-run çalışıyor dil seçeneğini çıkıyor güzel . fakat biostan cd rom u seçtiğim halde start up olmuyor.
ayar yapılmamış gibi windows geçiyor bu programı nasıl çalıştıracağım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler...

Felâsife
12-04-2008, 16:14
Başka bir CDile de dener misiniz? mesela sisteminiz XP cd si boot oluyor mu?

burak84
12-04-2008, 16:32
Başka bir CDile de dener misiniz? mesela sisteminiz XP cd si boot oluyor mu?

pek anlayamadım sizi ama işletim sistemim xp farklı bir cd de henüz denemedim kullandığım cd nin arkası siyah çizilmez cd lerden ve cd deki boyutu 108mb cd yi taktım yeniden başlattım cd-rom-hardisk olarak seçtim fakat cd den başlatmıyor direk windows açılıyor acaba arkası siyah olan cd ler den kaynaklanıyor olabilirmi?

Felâsife
12-04-2008, 16:55
pek anlayamadım sizi ama işletim sistemim xp
Yani sisteminizi XP CD'si ile boot edip dener misiniz? derken sisteminizi denemek amaçlıydı bu..
Eğer CD'den XP kuruluma geçiyorsa,açılıyorsa(sonra iptal ederdiniz kurulumu) o zaman MaxBlast'ı başka CD ye yazmak gerekecek
Son biri ihtimal İSO dosyası da bozulmuş olabilir..

Siyah cd'leri hiç kullanmadığım için o konuda bir yorumum yok maalesef..:)

osC++CoDeR
20-04-2008, 19:38
Formatladığım diskimden verilerimi kurtarınca oldu olacak bide diski temizleyelim dedim, pişman oldum.

40gb hdd fomatlı 37-38gb görünüyordu.

maxblast kullandıktan sonra
31.2gb' a düştü :51:

Aksilikler bitmiyor. Elimde kalacak hdd

Felâsife
20-04-2008, 21:17
Master'de ayarlı değilmi hdd?
Birde Windows!u kurdunuzmu? kurduktan sonra mı 31.2 gb gösteriyor.

osC++CoDeR
20-04-2008, 21:24
evet master varsayılan olarak zaten hiçbirşey değiştimedim ki sadece sıfır yazdırdım o kadar. kurdum windowsu kurduktan sonra da baktım kurmadan önce format sırasında da yaklaşık 32000mb tı.

hd tune ile kontrol ettim bad sector yok diyor tarama sonuçlarına göre. baya bi bad sector vardı disk te. sanırım hasarlı bölgeyi karantinaya aldı :)

Felâsife
20-04-2008, 21:43
Bende de 40gb lık bir disk vardı onda şöyle bir jumper ayarı vardı ''32gb limit'' diye..
şimdi tam hatırlamıyorum ama böyle bir ayar da olmalı senin disk..
bad sektor yoksa bence hasarlı bölge filan da olmaması lazım.

osC++CoDeR
20-04-2008, 22:14
HDD jumperı ile de hiç oynamadım ama bi bakayım yine.

osC++CoDeR
20-04-2008, 23:26
jumper master olarak konumlandırılmış zaten hiç dokunmadım ki.

yanlız maxblast4.iso versiyonu nu kullanmıştım. disk sıfırladıktan sonra biraz kurcaladım başka ne var ne yok die ama bişeyi değiştirmedim.
5 sürümü çıkmış setup ama bu.

diskimi sıfırlamadan önce bad sector vardı. bu sectorleri okuyup yazamadığı için bloklamış olabilir mi ?

yani başka bişey gelmiyor aklıma. performans yada standart gibi bikaç seçenek görmüştüm kurcalarken ama değişiklik yapmamıştım. alaka kurcam ama dediğim gibi değişiklik yapmadım.

Felâsife
20-04-2008, 23:41
jumper master olarak konumlandırılmış zaten hiç dokunmadım ki.Şİmdi bende ki disk'e baktım da ''Limit capacity to 32 gb'' diye jumper ayarlarında gösterilen bir bölümü var..
yanlız maxblast4.iso versiyonu nu kullanmıştım. disk sıfırladıktan sonra biraz kurcaladım başka ne var ne yok die ama bişeyi değiştirmedim.

5 sürümü çıkmış setup ama bu.Sizin diskin markası neydi,maxtor diskler için setup bu..seagate için de ''disk wizard'' var..

diskimi sıfırlamadan önce bad sector vardı. bu sectorleri okuyup yazamadığı için bloklamış olabilir mi ?Bu bad sektorleri bloklamaz veya imlemez benim bildiğim direk siler,silemedikleri de hdtune'de görülür...sildikleri ise zaten görülmez zira silinmiştir..

yani başka bişey gelmiyor aklıma. performans yada standart gibi bikaç seçenek görmüştüm kurcalarken ama değişiklik yapmamıştım. alaka kurcam ama dediğim gibi değişiklik yapmadım.Diskinizin tam marka ve modelini alalım ona göre bakalım..:39:

osC++CoDeR
20-04-2008, 23:54
jumper ayarını standart özel die zaten diskin üstünde gösteriyor. benimki standart master olarak ayarlı. zaten dediğim gibi hiç dokunmadım.

SAMSUNG SP0411N

Felâsife
21-04-2008, 00:26
SAMSUNG SP0411N
Tesadüfe bak..bende ki HDD'de aynısıymış.:D

Valla bilemiyorum ki bu hdd'de ilk zamanlar bad sektor vardı birkaç tane,onları da silmiştim maxblast'la ama sizde ki gibi 32gb'ta fiks'lenmemişti..
Dediğim gibi bunda ''Limit capacity to 32 gb'' diye bir seçenek var ve bu seçenek master veya slave seçeneklerinde de oluyor..
Yani disk master veya slave veya cable select bile olsa ''Limit capacity to 32 gb'' la 32gb'ta fiks'leniyor.. niye böyle bir seçenek konulur orasını hiç bilemiyorum ama böyle bir seçenek var bu diskte..
Genede enteresan bir durum sizin durumunuz..:30:

osC++CoDeR
21-04-2008, 00:37
max 32gb ayarlanması için çift jumper kullanılıyor.
HDD üstünde tek j. var oda master olarak ayarlı. daha önce slave disk te başlamıştım jumper ayarlarını biliyorum. zaten arkadaşın diskini slave bağlayıp çıkardıktan bir süre sonra smart failure die hata almaya başlamıştım. F1 ile boot oluyo.

maxblasttan sonrada kapasite uçtu :D

bad sectorlerın oluşma sebebide zaten elektrik kesintileri.

ups şart.

Felâsife
21-04-2008, 00:41
Artık birşey oldu ama ne oldu,inşallah iyi olmuştur.:D

osC++CoDeR
21-04-2008, 00:59
maxblast4 ile boot ettim baktım az önce kurcaladım biraz. LBA sectörü var sayılan olarak düşük ayarlamış. ben hiçbişey değiştirmedim oysa. şimdi onu max yaptım ve windowsu açınca 5.82gb bölümlenmemiş alan göründü disk yönetiminde :D

D:\ sürücüsüne ekleyeyim bari :D

Felâsife
21-04-2008, 01:27
D:\ sürücüsüne ekleyeyim bari :D
Ekle bari.:D

Hadi iyisin yeni bir hdd'den oldu sayılır..:12:

osC++CoDeR
21-04-2008, 01:45
evet yenilendi sayılır :)
bad sectorlerden kurtulmam iyi oldu, sürekli sistem hatalarına neden oluyorlardı.

40gb die hdd satıyorlar. formatı yeyince 37.2gb oluyor. satış 1000, alış 1024

yeni disklerde de mi durum aynı acaba ?

bu hata ne ola ki ? :44: alışkanlık yaptı. hatasız olmuyo.
http://img522.imageshack.us/img522/2366/hdtunefailqk3.th.jpg (http://img522.imageshack.us/my.php?image=hdtunefailqk3.jpg)

Felâsife
21-04-2008, 02:04
Bildiğim kadarıyla o hata (eğer aynı hataysa..unuttumda..) ben de Windows kuruluyken araştırmıştım ama çok önemli birşey olmadığı sonucuna ulaşmıştım..Önemli değilmiş..
Şİmdi 200 gb'lık HDD var ve sadece Pardus kurulu o bile 16gb'tı buhar etmiş.:D
Ne yapıyorlarsa bu işletim sistemleri HDD'nin illa bir kısmını uçuruyorlar.
http://img166.imageshack.us/img166/6529/hddvw5.jpg

by_YP
21-04-2008, 08:55
hayır uçurmuyolar. satılırken diskler 200 gigabyte olarak satılmıyor. 200 milyar byte olarak satılıyor.yani 1000 in katı olarak 1024 ün katı olarak değil. bunuda 1024 e bölerek giga byte çevirince 186,2 GB ediyor.

Felâsife
21-04-2008, 09:26
hayır uçurmuyolar. satılırken diskler 200 gigabyte olarak satılmıyor. 200 milyar byte olarak satılıyor.yani 1000 in katı olarak 1024 ün katı olarak değil. bunuda 1024 e bölerek giga byte çevirince 186,2 GB ediyor.

İlginç hakikaten sitesin de bile 200gb (http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?vgnextoid=42f1bf6eea08e010VgnVCM100000dd 04090aRCRD&locale=tr-TR) diyor..
İyi neyse buhar olmamış benim gb'lar :D

by_YP
21-04-2008, 10:07
aslında detaylı ürün katalığunu incelediğinizde GB değilde GiB yazıyo bazı üreticiler. sonuçta satış politikası üstteki 200GB harddiskten 14 küsür GB kar ediyolar.

"ZF/Sekiz"
18-07-2008, 15:44
Bu programı cd ye kalıp olarak yazmak şartmı acaba merak ettim.normal yazsak çalışırmı acaba.Bide elimde hazırda cd yok,dvd ye yazsam bir sorun olurmu

Felâsife
18-07-2008, 15:49
Bu programı cd ye kalıp olarak yazmak şartmı acaba merak ettim.normal yazsak çalışırmı acaba.Bide elimde hazırda cd yok,dvd ye yazsam bir sorun olurmu
Evet kalıbı diske yazdırmanız gerek.
DVD sorunu olsun zannetmem de ama eğer açılışta sisteminiz dvd'yi desteklemezse onu da bilemem. :30:

"ZF/Sekiz"
18-07-2008, 15:56
Evet kalıbı diske yazdırmanız gerek.
DVD sorunu olsun zannetmem de ama eğer açılışta sisteminiz dvd'yi desteklemezse onu da bilemem. :30:
En iyisi cd bulupta yazmak şuan iniyor.Elimde 8 adet hardisk var bad sektör eğer olurda ikisi çalışırsa birinin parasının yarısını sizin adınıza ihtiyacı olan birine hayır edecem.Allah zeval vermesin size.çok faydalı bir paylaşım.Bu hangi marka hardisklerde işe yarıyordu sadece maxtormu?Maxtorsa dördü maxtor

Felâsife
18-07-2008, 16:06
Elimde 8 adet hardisk var bad sektör eğer olurda ikisi çalışırsa birinin parasının yarısını sizin adınıza ihtiyacı olan birine hayır edecem.Allah zeval vermesin size.çok faydalı bir paylaşım.Bu hangi marka hardisklerde işe yarıyordu sadece maxtormu?Maxtorsa dördü maxtor
Eğer eliniz de BS'li disk var vede atıl bir vaziyette duruyorsa bence hemen bu olayı deneyin..
Ama işlemin uzun sürdüğünü tekrar hatırlatayım da birde en küçük boyutlu disklerden başlarsanız daha iyi olur.
Büyük boyutlu diskleri yaparken bayağı tecrübe edinmiş olursunuz

Maxblast4'ün desteklediği diskler sadece Maxtor veya Seagate değil Quantum,Samsung,Westel Digital(ATA) IDE diskler de bizzat denedim.
Aslın da 7-8 marka direk destek veriyordu ama unuttum ne yazık ki:17:

"ZF/Sekiz"
18-07-2008, 16:13
Eğer eliniz de BS'li disk var vede atıl bir vaziyette duruyorsa bence hemen bu olayı deneyin..
Ama işlemin uzun sürdüğünü tekrar hatırlatayım da birde en küçük boyutlu disklerden başlarsanız daha iyi olur.
Büyük boyutlu diskleri yaparken bayağı tecrübe edinmiş olursunuz

Maxblast4'ün desteklediği diskler sadece Maxtor veya Seagate değil Quantum,Samsung,Westel Digital(ATA) IDE diskler de bizzat denedim.
Aslın da 7-8 marka direk destek veriyordu ama unuttum ne yazık ki:17:

Bahsettiğiniz markalar zaten yeterli oldu,Hepsi 80 lik dün akşam atalım bunları dedim hatta.Kurtulan olursa harika olur sizede kurtulup kurtulmadıkları hakında inşallah konunun altında bilgi verecem.ama sorun bu hardisklerin disk boot failer hatası vermesi,bu hatayı vermelerine rağmen program biosta hardiskleri görürmü acaba.

Felâsife
18-07-2008, 16:21
ama sorun bu hardisklerin disk boot failer hatası vermesi,bu hatayı vermelerine rağmen program biosta hardiskleri görürmü acaba.

Ben %99 görür diyeyim de gene de %1 lik hata payım olsun
Br kere başıma gelmişti disk hata verdi,ne Windows nede Linux kuruldu zira format kısmın da disk görülmüyordu:17:
Ama Maxblast'la diski silince görülmüştü
O yüzden %99 görür diyorum
Size kolay gelsin diyeyim.:)

"ZF/Sekiz"
18-07-2008, 16:57
Programı indirdim şimdi sıra cd ye yazmaya geldi.Orda arşivden çıkan dosyaya tıklamayın yazmıştı.Bende meraktan tıkladım.Zip arşivinden çıkan klasörü açtığımda başka bir zip arşiiviyle karşılaştım onuda açacakmıyım.

Felâsife
18-07-2008, 17:06
.iso uzantılı dosyayı açmayın ”kötü şans getirir derler”:D
Şaka bir tarafa .iso uzantılı olana dokunmayın zip'in içinden çıkan zip'li dosya da o .iso dosyası olması gerek.

"ZF/Sekiz"
18-07-2008, 23:28
3 saattir işlem devam ediyor.Galiba bitmesini bekleyemeden uykuya dalacam.en son ne oluyor acaba.100 de yüz olunca kendiliğinden bitiyormu yoksa herhangi bir işlem yapmam gerekiyormu.Muhtemelen bitince ben uykuda olacam o yüzden sordum.

Felâsife
18-07-2008, 23:33
3 saattir işlem devam ediyor.Galiba bitmesini bekleyemeden uykuya dalacam.en son ne oluyor acaba.

Siz en iyisi uyuyun :)
Aslın da rehberin sonun da vardı ama buraya gene kopyalayayım.

...”Finish;
1-)Silme işlemi bittikten sonra ''Main Option Complete''yi gördüğünüz de ''Done'' diyoruz...
2-)Sonra menünün en üstün de ki ''Exit''e tıklayın...Sonra Aynı ekran tekrar gelecek gene ''Exit''
3-)Dos ekranının geldiği yerde ''ctrl+alt+delete'' deyip çıkabiliriz....

Artık elimiz de ter-temiz sıfır bir HDD var Bundan sonrası size kalmış...Ama unutmayın ki bu diski Format atmadan kullanamazsınız...
İşletim sistemi kuracaksanız zaten mecburen format atacaksınız da,Ama depo olarak kullanacaksanız da aklınızda bulunsun...
mono”....

"ZF/Sekiz"
19-07-2008, 19:01
Abi ikide bir kurtuldu.Ölüyü diriltmek gibi birşey oldu.Değerli paylaşımlarınız için tekrar tekrar teşekkürler.
Üstat sayenizde gerçekten iyi iş çıkardım.

Felâsife
20-07-2008, 00:23
İyi iş çıkarmanıza sevindim :) sonuçta bunlar Milli servet diyeceğimiz tarzda ürünler.
Atıl durumda olmasının kimseye faydası olmaz.
Güle güle kullanın.:)

"ZF/Sekiz"
20-07-2008, 00:39
İyi iş çıkarmanıza sevindim :) sonuçta bunlar Milli servet diyeceğimiz tarzda ürünler.
Atıl durumda olmasının kimseye faydası olmaz.
Güle güle kullanın.:)

Milli servet diyerekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Bozulan her dijital eşya yurtdışına ciddi miktarma para çıkması demek.Ahhh ahhh bu konuyu ne kadar dert ediyorum bir bilseniz.Hele bize verdikleri yarım kiloğramlık bir demir parçası karşılığında,analarımızın çocuklarımızın alınteriyle tarlalarda yetiştirdikleri gıda ürünlerinden tonla almaları ne kadar canımı sıkıyor.Üstelik yeseler acımam,gıda maddelerini akaryakıta dönüştürüyorlar.

Aslında ikinci hardiskte oldu gibi ama.Değişik bir hata aldım.80 lik hardisk 35 gb olarak göründü disk bölümleme esnasında.Aynı hardiske bir kere deneme amacıyla format attım çift çekirdekli bir makinada sorun olmadı.normal gördü.Sonra aynı hardiski celeron bir makinaya takıp formatladım,o makinada hardiski 35 gb olarak görmesi yanı sıra hadi olsunda 34 gb olsun diye formata devam etmek istedim dosyalar kopyalanırken hata oluştu.Dosyalar kopyalanamadı diye durdu.

Felâsife
20-07-2008, 00:56
Eski bir makinaya taktınızsa bios'tan sınırlama olabilir gibi duruyor.
O makinenin bios'u güncel mi?

Milli sevet konusuysa aynen dediğiniz gibi ”bilene âyân bilmeyene de karanlık bir mesele” :)
Herkesin çok umurun da değil maalesef

Neyse siz önce bios'u bi'araştırın bakalım

cengizhan01
21-07-2008, 20:20
Benim hard diskim western digital.Sorun çıkartır mı?Maxblast5 ile de aynı işlemleri uygulayabilirmiyim?

omarr35
21-07-2008, 20:24
bu arada eski bir konu vardı yanyana görünce linkini vermek istedim sanırım biraz daha teferruatlı ancak o da tam bir temizlik sağlıyormuş

http://doctus.org/active-killdisk-v-3-1-t7610.html?t=7610

linkler bile ölmüş olabilir emin değilim :)

kalderon
22-07-2008, 15:04
Samsung HD080HJ model hdd var.Max Blast 4 ile bunu sıfırlayabiliyormuyuz? Bir de bu işlemleri yaparken elektrik kesilirse harddisk bozulabilir mi?

Felâsife
22-07-2008, 16:44
Benim hard diskim western digital.Sorun çıkartır mı?Maxblast5 ile de aynı işlemleri uygulayabilirmiyim?
Dediğinizi hiç denemedim ama Maxblast5'le başka bir diske işlem yapılamıyor,sadece seagate ürünleri destekleniyor.
Ama maxblast4 öyle değil tabi

bu arada eski bir konu vardı yanyana görünce linkini vermek istedim sanırım biraz daha teferruatlı ancak o da tam bir temizlik sağlıyormuş

http://doctus.org/active-killdisk-v-3-1-t7610.html?t=7610
linkler bile ölmüş olabilir emin değilim :)
Link sağlam çalışıyor,hiç bilmiyorum bu işlemi :(

Samsung HD080HJ model hdd var.Max Blast 4 ile bunu sıfırlayabiliyormuyuz? Bir de bu işlemleri yaparken elektrik kesilirse harddisk bozulabilir mi?
SATA disk'i de hiç denemedim ama ATA olsaydı yapardı büyük ihtimal,isterseniz bi'deneyin silme aşamasına kadar gelebiliyorsanız olur.
Elektirik gidince arıza verir mi?
Mantık olarak vermemesi lazım sonuçta derin format atılıyor ama risk var tabiki.

metude
19-08-2008, 13:30
yarısında elektrik gitti ne olacak...

bir şey olur mu

Felâsife
19-08-2008, 13:39
Riskler:
1-)HDD nizde ki sorun yazılımsal/donanımsal değil de fiziksel bir sorunsa HDD nizi bir daha kullanamama riski var...
Tabi bunu dışarıdan bilmek imkansız ama Bu riski genede hatırlatmak istiyorum...
2-)Elektrik kesilmesi de bir risk olabilir..
3-)Donanım uyumsuzluğu;Ben Quantum,Samsung,Westel Digital(ATA) disklerin de yaptım ama öteki markalar da durum nasıl bilemiyorum...Önceden sitesin de Belli başlı 7-8 markaya verilen desteği yazıyordu...Fakat şuan ver:5 ten bahsettiği için MaxBlast4 sitesin de bulunamıyor..bulamadım..
4-)Eğer bios bilgileriniz HDD ye yazılmışsa,onlar da gideceği içindir ki,Yeniden Bios güncellemesi gerekebilir...

yarısında elektrik gitti ne olacak...
bir şey olur mu
Programı yeniden çalıştırdınız mı?
Bi'aksilik olmadıysa yeniden başlayın silmeye

snrzkn
13-11-2008, 14:39
maxblast 5 ileseagate marka hdd ye gece 01:30 da başladım sabah 11:30 da uyandığım zaman işlem tamamlanmıştı işini ne kadar sürede yaptı bilemiyorum:)
şuan da ubuntu live cd üzerinden scsi disk olarak görünmekte
açılabilir diski yazdıktan sonra aç-kapa işlemini yapıyoruz
açılır açılmaz maxblast programı ile yükleniyor
hemen soldaki menüden wipe disc seçeneğini seçiyoruz
daha sonra silmek istediğimiz yeri gösteriyoruz ve karşımıza seçenek çıkmakta
hızlı ve normal modlarda seçme işlemi yapmakta
program bize partitionları silmek isteyip istemediğimize dair sorular soruyo ben partitionları silmek istediğimi belirterek devam ettim
işlem başladıktan sonra yattım uyudum :)
tekrar teşekkürler mono :34:

Felâsife
13-11-2008, 15:24
işlem başladıktan sonra yattım uyudum :)

Evet bu işlem gece yapılacak işlemlerden olup, işlem başladıktan sonra yatıp uyumak en güzelidir. :)

Maxblast5 gibi seagate firmasının bir de DiscWizard (http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/discwizard#) adlı programı da vardır.
Onda da aynı Wipe disk seçeneği vardır.
Aslında bu 2 programla silme işi daha da basitleşmiştir.
Her neyse yeni diskinizi güle güle kullanın. :)
O artık yeni bir disk. :14:

ethem1976
27-12-2008, 20:18
linkler ölü

Felâsife
27-12-2008, 20:33
linkler ölü

Doğrudur linkler ölmüş olabilir aylar oldu çünkü, eğer 4-5 gün beklerseniz yeniden indirme linkleri hazır olur.
Bu arada diskiniz Maxtor veya Seagate ise sitesinde ki bir üst versiyonu da kullanabilirsiniz.

Maxtor için MaxBlast 5 (http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=MaxBlast_5&vgnextoid=7add8b9c4a8ff010VgnVCM100000dd04090aRCRD )
Seagate için DiscWizard (http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/discwizard#)

cengizhan01
27-12-2008, 23:34
@mono dostum 4-5 gün beklemeyelim.Ben upload ettim.Rapid yasak olduğu için bitroada upload ettim.Link burada (http://bitroad.net/download/40dc54179613/mxblst4w.iso.html).Şunu belirtmek isterim yazıda gözüme çarpan yerler var.Westel Digital-western digital olması gerekmez mi ve 2.ci yerine sadece 2. yetmez mi?

Felâsife
27-12-2008, 23:46
@mono dostum 4-5 gün beklemeyelim.Ben upload ettim.Rapid yasak olduğu için bitroada upload ettim.Link burada (http://bitroad.net/download/40dc54179613/mxblst4w.iso.html).Şunu belirtmek isterim yazıda gözüme çarpan yerler var.Westel Digital-western digital olması gerekmez mi ve 2.ci yerine sadece 2. yetmez mi?

Sağ olasın @cengizhan01,

Öteki düzenlemeleri yaptım, keskin gözden bir şey kaçmıyormuş. :)
Yalnız sizin indirme bağlantısında ki Maxblast4 mü?
Boyutunu 109MB olarak gördümde önce bi'sorayım dedim, zira benim eklediğim de 71.52MB diyor.
Sizin eklediğiniz .İSO suz hali mi?

cengizhan01
28-12-2008, 00:00
Ben maxblastı verdiğiniz bağlantıdan indirmiştim.Siz isoyu rarlamıştınız.Ben ise rarlamadan upload ettim.Eğer gerekirse öylede upload yapabilirim :) :)

EDİT:Bekleyin biraz sıkıştırıp tekrar upload yapıyorum.

cengizhan01
28-12-2008, 00:34
Buyrun buda yeni hali...Maxblast 4 (http://bitroad.net/download/3481dc227472/mxblst4w.rar.html)

Felâsife
28-12-2008, 00:41
@Cengizhan01, teşekkür ederim, sizede zahmet verdik durduk yere.
Bu arada rar boyutu 44MB olmuş, bayağı sıkıştırmışsınız anlaşılan. :D
Winrar da sıkıştırma ayarı oluyor mu? Çoktan beridir winrar filan kulanmıyorumda merak ettim.:)

cengizhan01
28-12-2008, 00:57
Katı arşiv oluşturarak yapıyorum.Katı arşiv oluştur. (http://www.winrar-tr.com/WinRAR/html/HELPSwS.htm)

Felâsife
28-12-2008, 01:16
Bir şey daha öğrenmiş olduk, yarı yarıya da sıkıştırmış gerçekten. :)
Linki ilk mesaja ekledim.

Not:
Aslında sadece Rapid değil tüm upload siteleri yasak Doctus'ta.
Ama tek şartla serbest oluyor.
Ya böyle üreticisinin artık karışmadığı işe yarar programlar yada kişisel çalışmalar yasak değildir. diğer durumlar yasaktır.
Bunuda arada belirtmiş olalım. :)

cengizhan01
28-12-2008, 01:32
Notun için teşekkür ederim.Artık daha dikkatli oluruz.

Lacivert
07-03-2009, 22:07
Benim HDD'den de "cik sesi" geliyor. Kuş oldu çıktı 200GB lık Seagate. Herhangi bir sorun doğurur mu? Performans kaybım yok. Donma yok. Belirgin rahatsız edici hiçbir durum sezinlemedim. Topic'te bahsi geçen programı çalıştırıp verileri silerek bişeyleri düzeltmesini beklemeli miyim?

Birde DiscWizard son versiyonu ile Bootable CD oluşturamıyorum. Hata veriyor. Nedeni ne olabilir? MaxBlast5 ilede oluşturamadım. Zaten ikiside aynı program.

Felâsife
07-03-2009, 22:42
Benim HDD'den de "cik sesi" geliyor. Kuş oldu çıktı 200GB lık Seagate. Herhangi bir sorun doğurur mu? Performans kaybım yok. Donma yok. Belirgin rahatsız edici hiçbir durum sezinlemedim. Topic'te bahsi geçen programı çalıştırıp verileri silerek bişeyleri düzeltmesini beklemeli miyim?

Birde DiscWizard son versiyonu ile Bootable CD oluşturamıyorum. Hata veriyor. Nedeni ne olabilir? MaxBlast5 ilede oluşturamadım. Zaten ikiside aynı program.

Bu cık sesi konusun da ne desem yalan olur, bazı disklerde de tak diye rahatsız edici bir vurma sesi oluyormuş, eğer onun kadar rahatsız ediciyse diskinizi servise gönderin yenisiyle değişmesini veya sorunun düzelmesini talep edin, nasıl olsa Seagate'ler 5 yıl garantili diskler.

Optic sürücünüz sağlamsa boot CD oluşturamıyorsanız bu da Diskinizin değişmesi için bir gerekçe olabilir bana göre.

"ZF/Sekiz"
07-03-2009, 22:59
Flash bellekten veya Cd den diske herhangi bir kopyalama yaparken sorun yaşıyor musunuz?

Halk dilinde kafa vurma diye adlandırılan soruna benziyor.
Onarımı biraz zor gibi.
Bende servise götürmenizi tavsiye ederim.

Lacivert
08-03-2009, 01:55
Bu cık sesi konusun da ne desem yalan olur, bazı disklerde de tak diye rahatsız edici bir vurma sesi oluyormuş, eğer onun kadar rahatsız ediciyse diskinizi servise gönderin yenisiyle değişmesini veya sorunun düzelmesini talep edin, nasıl olsa Seagate'ler 5 yıl garantili diskler.

Optic sürücünüz sağlamsa boot CD oluşturamıyorsanız bu da Diskinizin değişmesi için bir gerekçe olabilir bana göre.

Tak tuk yada herhangi bir ses yok. Sadece nadiren bir cik sesi duyuyorum. 5 yıl garantili ama ne vakit aldığım hatrımda değil, faturasıda elimde yok. Ayrıca *.iso dosyasını hiç oluşturamıyorum, yani HDD de bir yeride seçtiğimde de hata veriyor. Program hatası gibi daha çok.

Flash bellekten veya Cd den diske herhangi bir kopyalama yaparken sorun yaşıyor musunuz?

Halk dilinde kafa vurma diye adlandırılan soruna benziyor.
Onarımı biraz zor gibi.
Bende servise götürmenizi tavsiye ederim.

Herhangi bir kopyalama işleminde veya başka bir işlemde hissedilir bir performans kaybı yada işlevsizlik sezmedim. Şimdi 2gblık veri kopyaladım deneme amaçlı bişey olmadı.

Yalnız şöyle birşey farkettim. Daha çok fare tıklamalarında oluyor gibi. Mesela görev çubuğuna diğer klasöre geçmek için tıklarken yada internette gezerken açılmış diğer sayfanın sekmesine bastığımda.

Not usb den 2gb lık veriyi koyalarken cik diye bir ses geldi evet :( Durum çok mu vahim?

Felâsife
08-03-2009, 02:23
Tak tuk yada herhangi bir ses yok. Sadece nadiren bir cik sesi duyuyorum. 5 yıl garantili ama ne vakit aldığım hatrımda değil, faturasıda elimde yok. Ayrıca *.iso dosyasını hiç oluşturamıyorum, yani HDD de bir yeride seçtiğimde de hata veriyor. Program hatası gibi daha çok.

Valla bana kalırsa bir an önce önemli bilgilerinizi yedekleyin, tak tuk etmeyip cık cik sesi versede sonuçta bu anormal bir duruma benziyor.
Yoksa bu HDD ler böyle bir sesi normalde vermez.
HD tune (http://www.hdtune.com/) ile Bad sektor var mı bi kontrol edin.
Scandisk yaparak olası dosya hatalarını en aza indirin ama bunlar çare midir elbette değildir tabii.
Faturanız olsaydı iyi olacaktı ama bu disk'e bence fazla güvenmeyin, fiziksel bir sorunsa bu sorununuz ileride daha da artabilir.

"ZF/Sekiz"
08-03-2009, 02:23

Herhangi bir kopyalama işleminde veya başka bir işlemde hissedilir bir performans kaybı yada işlevsizlik sezmedim. Şimdi 2gblık veri kopyaladım deneme amaçlı bişey olmadı.

Yalnız şöyle birşey farkettim. Daha çok fare tıklamalarında oluyor gibi. Mesela görev çubuğuna diğer klasöre geçmek için tıklarken yada internette gezerken açılmış diğer sayfanın sekmesine bastığımda.

Not usb den 2gb lık veriyi koyalarken cik diye bir ses geldi evet :( Durum çok mu vahim?

Hala sorunsuz veri transferi yapabiliyorsan durum çok vahim saylmaz, fakat önemli verileriniz varsa şimdiden yedekleyin derim.

Ne olur ne olmaz. Sabit disk fiziksel sorun verdimi veri kurtarmak çok zahmetli olur.

Lacivert
08-03-2009, 02:49
Faturam yok ama şimdi sitesinden seri numarasını kontrol ettim. Ürününüz 2010 Kasımına kadar garanti altında diyor. Bu konuda birşeyle yapabilmek için bir şansım var mı?

İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Felâsife
08-03-2009, 02:52
Faturam yok ama şimdi sitesinden seri numarasını kontrol ettim. Ürününüz 2010 Kasımına kadar garanti altında diyor. Bu konuda birşeyle yapabilmek için bir şansım var mı?

Rica ederiz,
Bu konuda bir fikrim yok ama başından böyle bir tecrübe geçen paylaşacakıtr.

zero-Q
08-03-2009, 03:10
yazilimi bugun denedim de ne yazik ki sadece seagate ve maxtor diskler icin calisiyor. bana da bugun acil lazim oldu sonrasinda ubuntu livecd den yazilim bakinirken nette soyle bir seyle karsilastim. Herhangi bir ekstra yazilima ihtiyac yok sadece ubuntu livecd hdd yi `0`larla doldurmak icin yeterli :)
sudo -s
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=16k ya da
dd if=/dev/zero of=/dev/sda
(sda yerine sifirlamak istedginiiz hdd yi yaziyorsunuz)
acikcasi arasindaki farka dair bir bilgim ama uzerine dusulurse bulunur saat itibari ile bakinasim yok :)
ayrica benzer baska bir komut daha var acelem oldugu icin bu komutu kullandim ama ne kaybettirir ne kazandirir bilmiyorum son 1.5 saattir hdd nin isik surekli yaniyor ki umarim isini yaptiginin gostergesidir :)
sudo -s
cat /dev/zero > /dev/sda

2tane 250gb disk var sanirim 1-2 gun kadar pc den uzagim :(

"ZF/Sekiz"
08-03-2009, 04:08

Eğer satıcı firma işinin ehli ise sattığı tüm ürünlerin seri numarası kendi bünyelerinde kayıtlıdır.
Çıkış tarihleride kayıtlıdır. Herhangi bir sorun çıkarmamaları lazım.

Yok eğer sorun çıkarmak isterlersede sizi sadece biraz uğraştırırlar o kadar. O zamanda garanti kağıdım kayboldu yenisini vermelerini talep edersin.

Onur811
08-10-2009, 20:42
Bn bu program ile silmek istiyorum ama bios güncellemesi istermi acama Phoenix/Award bios kullanıyorum daha önce bios güncellemeside yapmadım ne diyorsunuz

Felâsife
09-10-2009, 00:06
Bn bu program ile silmek istiyorum ama bios güncellemesi istermi acama Phoenix/Award bios kullanıyorum daha önce bios güncellemeside yapmadım ne diyorsunuz
Bios'un HDD'ye yazılma gibi uzak bir ihtimali var ama bu pek sık rastlanan bir şey değil sanırsam, böyle olabileceğinde dair bir şeyler okumuştum, (eski bilgide olabilir)
En güzeli anakart/bios'unuza göre ufak bir araştırma yapmanızdır.

mastadon
02-01-2010, 15:23
Arkadaşlar merhaba,fabrika ayarlarına dönmeyi istememin sebebi masaüstü bilgisayarımı ortalama 8 yıl önce aldım ve devamlı format attım,bilindiği gibi format yüzeysel temizlik yapılıyor.Bende 8 yıldır biriken tüm atıkların yok olmasını ve böylece pc nin biraz hızlanacağı kanaatına vararak fabrika ayarlarına dönmek istiyorum.

Pc de bad sektör yok,olmadığı halde fabrika ayarlarına dönersem herhangi bir sorun yaşarmıyım?Teşekkürler...

Banned
02-01-2010, 15:52
Arkadaşlar merhaba,fabrika ayarlarına dönmeyi istememin sebebi masaüstü bilgisayarımı ortalama 8 yıl önce aldım ve devamlı format attım,bilindiği gibi format yüzeysel temizlik yapılıyor.Bende 8 yıldır biriken tüm atıkların yok olmasını ve böylece pc nin biraz hızlanacağı kanaatına vararak fabrika ayarlarına dönmek istiyorum.

Pc de bad sektör yok,olmadığı halde fabrika ayarlarına dönersem herhangi bir sorun yaşarmıyım?Teşekkürler...

markasına bağlı. sayın felasifenin de belirttiği gibi markasına uygun olması lazım. 5-6 marka destekliyor. uygun değilse. hdd ni bir daha kullanamzsın:)

Felâsife
02-01-2010, 16:06
@mastadon

Yaşayabileceğiniz sorunlar ilk mesajda verildi bunun haricinde her şey yolunda giderse sorun olacağını sanmıyorum.

mastadon
03-01-2010, 03:07
Arkadaşlar yeniden merhaba,bilgisayarımı çift tıklayarak c yi sağ tıkladım / özellikler / donanım,sanırım hdd markasını bu şekilde öğrenebiliyorum,markası Maxtor 6E040L0.Bu markadan şu kanıya varılabilirmi?Kullanıdığım hdd nin üretici firması ile MaxBlast 5 programını yazan firma aynı,aynı olduğu için fabrika ayarlarına geri dönmek istediğimde herhangi bir sorun yaşamam.Doğrumudur?

Felâsife
03-01-2010, 03:22
Selam @mastadon

Kağıt üzerinde sorun yaşamazsınız gibi duruyor ama kesin bir şey söylemek zor tabii, sonuçta bilgisayar dünyası bu her şey olabilir.
Biz öngörülebilecek tüm riskleri ve neler yapılmasını gerektiğini yazdık ve geri dönüşler de oldu.
Onlara tekrardan bakmanız gerekecek.

Şahsen ben de çok uzun zamandır kullanmadım bu işlemi, ama çok HDD'yi de sildim, sorun olmadı.
Zaten HDD uygun değilse, işlemde olmuyor diye hatırlıyorum.

Söyleyebileceklerim bunlar, size kolaylıklar dilerim. :)

mastadon
04-01-2010, 02:58
Yardım ve açıklamalarınız için teşekkürler...

fthkyn04
04-01-2010, 10:29
HDD Sıfırlama konusu,
http://www.chip.com.tr/forum/hdd-sifirlama-tamamen-format-atma_t131175_wp1.html#696587
http://www.chip.com.tr/forum/hdd-yi-tamamen-sifirlamak_t143064.html

zinarali
04-01-2010, 12:17
HDD Sıfırlama konusu,
http://www.chip.com.tr/forum/hdd-sifirlama-tamamen-format-atma_t131175_wp1.html#696587
http://www.chip.com.tr/forum/hdd-yi-tamamen-sifirlamak_t143064.html

http://doctus.org/showthread.php?t=17277

Bir de burası var ;)

remove
04-01-2010, 13:11
HDD yi sıfırlamak ; ne kadarda sıfırlasak fiziksel olarak silinmiş gözükenler halen içeride kaldığı(silinmedi) gerçeğini değiştiremeyiz bence ayrıca bilemeyenler hiç ama hiç denemesinler(aslında kurcalamak[öğrenmek adına] güzel olur deneme yanılmayla nasıl olsa bozarsak para veririz bilgisayarcı veya HDD yi üreticisi düzeltir, diyeceğim ama... :2:)

Felâsife
04-01-2010, 14:42
HDD yi sıfırlamak ; ne kadarda sıfırlasak fiziksel olarak silinmiş gözükenler halen içeride kaldığı(silinmedi) gerçeğini değiştiremeyiz bence

Aslında bunu recovery programlarıyla bi'denemek lazım zira bu işlemden sonra disk ”ham hale” geliyor, yani ilk alındığı hale geliyor, dolayısıyla bu disk'i fat, ntfs, ext3 vs. formlara göre formatlamadıkça disk'imiz kullanılmıyor.
Zira üzerinde her hangi bir dosya yapısı kalmıyor, ham yani işlenmesi gerekiyor. :D

çerkes
04-01-2010, 15:01
Evet... Sıfırladım @__D_H__
Zaten de bu kadar detaylı anlatmamdan da belli oluyordur herhalde...Aşamaları tek tek not aldım...:35:

(Hız ses)olayına gelirsek zaten 1-1.5 ay önce bir daha yaptığım için ne kadar fark ettiğini açıkçası tam bilemiyorum...Birde bu 7200rpm diskler zaten çok sesli çalışmıyorlar...
Bu yüzden tam bir şey diyemiyorum
Ama bir arkadaşın 5400rpm diskinde gerçekten çok fark etmişti...

Sonuçta yukarı da dediğim gibi,bu sıfırlanma işiyle ses+hız illaki fark edecektir....

Bu arada YouTube'de birkaç HDD nin nasıl çalıştığına dair videolar buldum.....Bu konuyla iyi gider..:D

http://www.youtube.com/watch?v=yib9s-gh7Ow
http://www.youtube.com/watch?v=MudkfXQ_E2A
http://www.youtube.com/watch?v=oTzAAZPwvBk
http://www.youtube.com/watch?v=YfUMRmZIkhs
sayın felasife;bu harddisk sıfırlama olayı sanırım eski bilgisayarlar için bir nebze olsun hız arışı sağlayacaktır.Bende eski bir masaüstü celoron işlemcili(western digital HD 5400 RPM) bir bilgisayar var.Ben o bilgisayara toplamda 5 yıllık sürec içinde 2 kere format attım.Demek istediğim şu bu bilgisayarın harddiskinde yapısal bir sorun olu olmadığını nasıl anlayabilirim öyle bir şansım varmı.Pirinc almaya giderken evdeki bulgurdanda olmak istemiyorum.Yada riski ne kadar daha sıfıra yaklaştırabiliriz.

Felâsife
04-01-2010, 15:11
@çerkes

1. mesajda zaten yapılması yapılmaması gerekenleri açıkladım, ondan başka daha çok özel bir durum olacağını sanmıyorum, zaten 11 sayfa konu olmuş aralarda da bilgiler verilmiştir muhakkak.:)
Disk'inize hd tune (http://www.hdtune.com/) ile bakabilirsiniz sorun var mı diye.

marvin
04-01-2010, 15:55
Eline sağlık güzel bir konu olmuş.MaxBlast 4 le 80 lik HDD kimi daha önce 3 kez kazıdım.Kazıdım diyorum tabiri caizse :D Harddisk fabrika ayarlarına geri dönüyor ve kullanırken çıkarttığı sesler azalıyor.Özellikle Maxtor kullanıcılarına şiddetle tavsiye ederim.

çerkes
04-01-2010, 19:07
@çerkes

1. mesajda zaten yapılması yapılmaması gerekenleri açıkladım, ondan başka daha çok özel bir durum olacağını sanmıyorum, zaten 11 sayfa konu olmuş aralarda da bilgiler verilmiştir muhakkak.:)
Disk'inize hd tune (http://www.hdtune.com/) ile bakabilirsiniz sorun var mı diye.
Teşekkür ederim bilgilendirme için.zaten eski bi bilgisayar varsın çöksün gitsin.herşeyde bir risk vardır.HD tune ile tarattım bir sorun gözükmedi.Başlıyorum sıfırlamaya.Tekrar teşekkürler.Kaç saat sürer acaba.Ayrıca başlamışken laptopada XP formatı çekeyim bari.

Felâsife
04-01-2010, 19:22
Teşekkür ederim bilgilendirme için.zaten eski bi bilgisayar varsın çöksün gitsin.herşeyde bir risk vardır.HD tune ile tarattım bir sorun gözükmedi.Başlıyorum sıfırlamaya.Tekrar teşekkürler.Kaç saat sürer acaba.Ayrıca başlamışken laptopada XP formatı çekeyim bari.
Rica ederim.
Benim 40GB 7200 IDE disk, 3 saat 15dk sürmüştü.
Buna göre hesap edin.

Aşamaları dikkatli not alırsanız bir şey olacağını sanmam, kolay gelsin :)

remove
04-01-2010, 21:55
Felâsife siz öyle bilin bende böyle...:evil:
umarım bir sorun olmaz çerkes elimizi korkak alıştırmayalım değil mi yani idenemden hiçbir şey öğrenemeyiz :35:

mastadon
14-01-2010, 21:57
arkadaşlar merhaba,ben iso yu download edip dvd ye imaj olarak yazdırdım,dvd yı yerleştirip yeniden başlattım,msdos gibi pencere acıldı daha sonra hiçbir ekran gelmedi siyah ekran ortalama 1 saattir duruyor.Ne yapmam lazım?

çerkes
14-01-2010, 23:05
Felâsife siz öyle bilin bende böyle...:evil:
umarım bir sorun olmaz çerkes elimizi korkak alıştırmayalım değil mi yani idenemden hiçbir şey öğrenemeyiz :35:
4 saat 20 dakika sürdü resmen felç geçirdim.Ama sorun yaşamadım.Çok korktum ama.Fabrika ayarlarına geri getirelim derken ben acile gidecektim.Ne uzunmuş ya.

Felâsife
15-01-2010, 01:19
arkadaşlar merhaba,ben iso yu download edip dvd ye imaj olarak yazdırdım,dvd yı yerleştirip yeniden başlattım,msdos gibi pencere acıldı daha sonra hiçbir ekran gelmedi siyah ekran ortalama 1 saattir duruyor.Ne yapmam lazım?

Kurulum;
1-)MaxBlast4 CD sini takıp..PC mizi yeniden başlatıyoruz...
2-)PC miz MS-DOS kipi gibi bir kipte başlıyor....''Starting Caldera Dr-Dos''
3-)''Run Max Blast4 from Floopy or..CD [F,C]?'' sorusuna C ye basıyoruz... Tekrar herhangi bir tuşa basıyoruz...
Bu aşamalarla ilgili hiç bir ekran gelmedi mi?

4 saat 20 dakika sürdü resmen felç geçirdim.Ama sorun yaşamadım.Çok korktum ama.Fabrika ayarlarına geri getirelim derken ben acile gidecektim.Ne uzunmuş ya.
Bunlar Bilgisayar tarihin de gece yatmadan önce yapılması gereken işlemlerdir. :evil:

15dk'lık virüs taramasına benzemezler.(kek)

mastadon
19-01-2010, 01:43

Hayır hocam ,dediğim gibi sadece siyah ekran vardı.1 saat bekledikten sonra isolu dvd yi çıkararak işlemi iptal ettim ve windows olağan şekilde sorunsuzca açıldı...

Felâsife
19-01-2010, 11:10
DVD'ye değilde, CD'ye yaksanız nasıl olur?
Gerçi sizde ki sorun nedir pek bilemedim ama CD ile deneyin derim birde.

çerkes
19-01-2010, 11:12

Bunlar Bilgisayar tarihin de gece yatmadan önce yapılması gereken işlemlerdir. :evil:

15dk'lık virüs taramasına benzemezler.(kek)
Gerçekten benzemiyor.Bir daha asla yapman bu işi çok uzunmuş.Tövbeler olsun.

Felâsife
19-01-2010, 11:32
Gerçekten benzemiyor.Bir daha asla yapman bu işi çok uzunmuş.Tövbeler olsun.
Nasıl, HDD'de eskiye nazaran bir düzelme oldu mu? :)

çerkes
19-01-2010, 11:50
Nasıl, HDD'de eskiye nazaran bir düzelme oldu mu? :)
Zaten kullanmadığım bir bilgisayar baya eski bir bilgisayar.o mönitörü 15' olan rengi beyaz olan bilgisayarları bilirsiniz.Fi tarihinden kalma bir bilgisayar diz üztü alınca evin kenarında köşesinde unutulmuştu.Şimdi eve çoluk çoçuk gelince istediği gibi bozabilirler cinsi bilgisayarlardan yani.Ne zamandan beri kullanmadığım için tam bir bilgi sahibi olabilmem için bir kaç ufak test yapmam lazım.Ama şimdilik iyi sayılır.

elmekoz
21-03-2010, 19:46
sayın felasifi teşekkürler.
benim harddisk samsung HD080HJ 80 gb
acaba bu verdiğiniz programla ve dediklerinizi yaparak hardiski sıfırlayabilirmiyim?

Felâsife
21-03-2010, 20:32
sayın felasifi teşekkürler.
benim harddisk samsung HD080HJ 80 gb
acaba bu verdiğiniz programla ve dediklerinizi yaparak hardiski sıfırlayabilir miyim?

Teorik olarak evet ama pratik olarak her şey olabilir.
Yani denemeniz gerek.

Ayrıca konuyu okumanızı tavsiye ederim, pek çok soruya cevap verilmişti çünkü.
Kaldi ki bende bu programı kullanmayalı oldukça uzun zaman oldu. :)

elmekoz
21-03-2010, 20:39
çok teşekkürler.yatmaya yakın yapmayı düşünüyorum.ilk başta sanırım yapmamız gerekenler var değilmi?daha sonra arkadaşların dediği gibi uzun bekleyiş başlıyor.sabah kalkıncada işlemleri tamamlayayım diyorum.gerçi haftasonuna getirmek gerekiyor birde iş uzarsa.işe de gidemeyiz :)

Felâsife
21-03-2010, 20:51
@elmekoz

Evet ilk mesajda yapmanız ve yapmamanız gerekenler var, dikkatli okumanız iyi olur. :)

Ayrıca dar vakitte bunu uygulamakta hiç doğru olmaz, ne zaman vaktiniz bolsa o zaman uygulayın.
Zira BS çoksa işlemin daha da uzayabilme olasılığıda var çünkü.
Gece yapıp yatmak iyi fikir.

elmekoz
21-03-2010, 21:17
hocam sizi de sorularımla yoruyorum ama uyarılarınızda bios güncelleme gerekebilir demişsiniz şayet hardiske kayıtlı ise.biosun ne durumda oldugunu nasıl öğrenebilirim.eğer hardiske kayıtlı ise bunu yapmadan önce hardiski güncellemyi öğrenmem gerekiyor :)

Felâsife
21-03-2010, 21:26
Bunun herhalde en kolay yolu bios'a ver: no:suna önce bakıp, sonrada Diski sistemden ayırıp birde öyle bakmak olacaktır.
Bios ver: değişmemişse demek ki diske yazılmamıştır, direk bios'a yazılmıştır.
Başka yolu açıkcası bilmiyorum :)

processus
14-04-2010, 23:37
arkadaşlar mükemmel bir program ama dikkatli olmanız gerek
çünkü be o hayatı yaptım ve bir daha geridönüşü olmadı
laptop a harici hdd takılı unutmuşum ve maxtor çalıştırdım
farkettiğimde gıcır gıcır bir hdd vardı ama herşeyim , tüm yedeklerim uçup gitmişti ... allahtan ben biraz obsesifimdir , çok önemli verilerimi birkaç yerde sakladığım için telafi edilemeyecek bir kaybım olmadı:46:

Felâsife
15-04-2010, 13:08
Harici ve dahili disklerin ikiside mi sıfırlanmış?
Yoksa sadece harici mi sıfırlandı?

Not:
Obsesif olmak iyi bir şeymiş :D

Trust
15-04-2010, 14:55
gutmann metodu var mı bu programda. gutmann metodu bildiğime göre en 35 kere üzerine yazıyor

SeCuRe LiFe
24-04-2010, 13:26
Bu ayrıntılı inceleme için teşekkürler Felâsife.

Bende dün Harddiskimi sıfırladım.
Markası ve Modeli: Samsung HD321KJ 320 Gb Hdd

Ben bu kadar uzun süreceğini tahmin etmemiştim. Tam 13 saat 6 dk. sürdü.

Sıfırlama öncesinde bir sorunum yoktu.Ama çok fazla artık dosya vardı.Format attıktan sonra dahi kalıyordu.Bu işlem çok işime yaradı.

Saygılar.

Felâsife
24-04-2010, 14:32
Rica ederim @SeCuRe LiFe
320GB lık br disk için 13 saat çokta anormal gibi durmuyor, ayrıca diskteki soruna veya sorunsuzlğa göre işlem süresi farklılaşabilir.
Geri bildirim yaptığınız için bizde teşekkür ederiz.

Sevgiler.

SeCuRe LiFe
24-04-2010, 14:39
Rica ederim @SeCuRe LiFe
320GB lık br disk için 13 saat çokta anormal gibi durmuyor, ayrıca diskteki soruna veya sorunsuzlğa göre işlem süresi farklılaşabilir.
Geri bildirim yaptığınız için bizde teşekkür ederiz.

Sevgiler.

Evet anormal durmuyor aslında. Ben orantı kurmadan tahminen bi sonuç bekliyordum.5-6 saat gibi.:evil:

Felâsife
24-04-2010, 14:46
Orantıya kalırsa benim 40GB samsung disk 3:15dk sürmüştü, sizinki gene iyiymiş :D

frog
26-04-2010, 16:38
2 ay kadar önce samsung 250 gb harddiskim çok yavaşladığı ve sorun çıkardığı için gözden çıkarıp "low level format" ile fabrika ayarlarına getirdim, 15-16 saat kadar sürdü bitmesi. Xp kurulumu, dosya aktarımı filan inanılmaz derecede hızlıydı. Uzun zamandır böyle hız görmediğim için elime ne geldiyse harddiske aktardım.

Sonuç: Harddisk 1 günün sonunda tamamen bozuldu :36: . Kafa atma sesi düzelmişti halbuki :12:

Felâsife
02-06-2010, 12:44
Arkadaşlar bu program elinde olan varsa sağlam bir yere upload edebilir mi?
İndirme linki ücretli hale gelmiş sanırsam.

Eklenecek dosya; mxblst4w.rar (44.05MB)

gozilra
02-06-2010, 15:20
Arkadaşlar bu program elinde olan varsa sağlam bir yere upload edebilir mi?

Arşivimde varmış. Upload edip ilk mesajdaki linki güncelledim.

Felâsife
02-06-2010, 15:41
Arşivimde varmış. Upload edip ilk mesajdaki linki güncelledim.

Teşekkür ederim @Gozilra sağ olasın, :39: bu acar program her diske günün birinde lazım bir program. :28:

gozilra
02-06-2010, 15:52
Teşekkür ederim @Gozilra sağ olasın. :39:

Rica ederim. :)

Bu acar program her diske günün birinde lazım bir program. :28:

Aynen öyle, arşivde bulunması gereken programlardan birisi :)

emirkanim
02-06-2010, 21:03
Bılgılendırme ıcın tesekkurler

global_deejay
03-06-2010, 02:38
şimdi bu işlemi yapacağım inşallah harddiskim ölmez :(

global_deejay
03-06-2010, 12:49
Flood yapıyorum ama denemeden önce yazdıklarınızı kağıda not ettim ve işlemi gerçekleştirdim 80 GB lık Harddiskimi 6.5-7 saatte sildi. Şuan XP kuruyorum :)

Felâsife
03-06-2010, 13:00
Flood yapıyorum ama denemeden önce yazdıklarınızı kağıda not ettim ve işlemi gerçekleştirdim 80 GB lık Harddiskimi 6.5-7 saatte sildi. Şuan XP kuruyorum :)

Geçmiş olsun.
Kurduktan sonrada önce ve sonra arasında ne kadar fark olmuş kısaca gözlemlerinizi almak isteriz. :)

rob33n
03-06-2010, 13:08
Sanırım en uzun benimki sürdü. Tam 4 gün 11 saat sürdü ve %90 sağlıklı durumda hdd.
(250Gb 16Mb Cache ATA Samsung)

Felâsife
03-06-2010, 13:12
Sanırım en uzun benimki sürdü. Tam 4 gün 11 saat sürdü ve %90 sağlıklı durumda hdd.
(250Gb 16Mb Cache ATA Samsung)
Rekor sende. :D
BS'ler sende her tarafı sarmışlar anlaşılan, ondan o kadar sürmüştür.
%90 şimdiki durum mu?

rob33n
03-06-2010, 13:41
Evet abi şimdiki durum. Yine ufak tefek takılmaları, veriyi okuyamamaları oluyor ama çok nadir.

Felâsife
03-06-2010, 14:23
Evet abi şimdiki durum. Yine ufak tefek takılmaları, veriyi okuyamamaları oluyor ama çok nadir.

Senin disk gerçekten ölüm kalım mücadelesi vermiş, olur o kadar bence :D

global_deejay
03-06-2010, 20:50
Geçmiş olsun.
Kurduktan sonrada önce ve sonra arasında ne kadar fark olmuş kısaca gözlemlerinizi almak isteriz. :)
Teşekkür ederim. Harddiskimde şuan yutkunma yok inşallah da çıkmaz. Şuan bilgisayarda takılma yok klasörlere girmekte zorluk çekiyordum ama şimdi rahat giriyorum bir işlem yapacağım zaman harddisk kendini çok zorluyordu ancak şimdi pek ses çıkartmadan işlemlerimi hallediyorum buda beni sevindiren diğer olay :)

Felâsife
03-06-2010, 21:08
Teşekkür ederim. Harddiskimde şuan yutkunma yok inşallah da çıkmaz. Şuan bilgisayarda takılma yok klasörlere girmekte zorluk çekiyordum ama şimdi rahat giriyorum bir işlem yapacağım zaman harddisk kendini çok zorluyordu ancak şimdi pek ses çıkartmadan işlemlerimi hallediyorum buda beni sevindiren diğer olay :)
Tekrar geçmiş olsun, hayata geri dönen bir disk oldu sizinki de sanırsam :)
HDTune ilede tekrar kontrol ettiniz mi son durum ne olmuş diye.

global_deejay
03-06-2010, 21:33
Tekrar geçmiş olsun, hayata geri dönen bir disk oldu sizinki de sanırsam :)
HDTune ilede tekrar kontrol ettiniz mi son durum ne olmuş diye.
Aa bak unuttum onu malum programları falan kuruyordum hemen taramayı başlatayım :)

global_deejay
03-06-2010, 22:15
Tekrar flood yaptığım için özür ancak bu işlemden sonra neler değişti resim atmak isterim bu sayede bu işlemi yapmakta kararsız olan kullanıcılar için bir nebze yardımcı olmuş olabilirim konu başlığına eklense iyi olur açıkçası.

Öncesi
http://img156.imageshack.us/img156/1492/adsztta.png

Sonrası

http://img690.imageshack.us/img690/1794/adszwfv.png

lucklord
09-06-2010, 15:19
ben başladım bugun saat 14.50 de şuan itibaren(15.20) %27 de pcde çok kasılma vardı dosyayı bile tıklayamıyordum neredeyse bakalım sonuç ne olucak.

lucklord
09-06-2010, 23:12
3 saat sürdü 40gb hhd sistemim çok yavaş çalışıyordu.Şimdi gözle görülür derecede fark var daha hızlı çalışıyor.Tabi gene takılmalar ve yavaşlamalar mevcut onunda ramden olduğunu düşünüyorum. teşekkürler

Felâsife
10-06-2010, 00:10
3 saat sürdü 40gb hhd sistemim çok yavaş çalışıyordu.Şimdi gözle görülür derecede fark var daha hızlı çalışıyor.Tabi gene takılmalar ve yavaşlamalar mevcut onunda ramden olduğunu düşünüyorum. teşekkürler
Geçmiş olsun, bir disk daha yaşama geri döndü galiba :D
Geri dönüş yaptığınız içinde bende size teşekkür ederim.

Yalnız o takılmanın sebebini bulmanız gerekiyor, tekrar başka sorunlar verdirebilir size. :)

Gluskap
11-06-2010, 13:10
Samsung SP0802N 7200rpm 80 GB hard diskimi yaklaşık 6 saatte tamamladı. Gözle görülür bir hız artışı olduğunu belirtmeliyim.

Teşekkürler @Felâsife :28:

Felâsife
11-06-2010, 15:15
Rica ederim @Gluskap

Bu arada ”Disk temizleme kampanyamız” gayet başarılı şekilde devam ediyor. :D

LeGoLeGo
11-06-2010, 16:00
dell marka laptop kullanıyorum bir sıkıntı çıkarırmı.Bu ara şu anki kullandığım işletim sistemim windows 7 bu bir sorun çıkarırmı yoksa windows xp ye geçtikten sonramı bu işlemi yapmalıyım.@Felasife yardımını bekliyorum.Teşekkürler..:39:

Felâsife
11-06-2010, 16:08
Kullanılan işletim sistemini komple uçuracağı için W7, XP filan fark etmez, zaten disk bölümleri filanda uçacak, sanırsam recovery bölümleride uçar, bunları hesap etmeniz gerek.
Laptopta da deneyenler olmuştu.

LeGoLeGo
11-06-2010, 16:14
Kullanılan işletim sistemini komple uçuracağı için W7, XP filan fark etmez, zaten disk bölümleri filanda uçacak, sanırsam recovery bölümleride uçar, bunları hesap etmeniz gerek.
Laptopta da deneyenler olmuştu.

Tşekkürler.2 senedir kullanıyorum laptopu ve acayip derecede ağırlaşmıştı.hatta harddiskten çok azda olsa sanki su fışırtısı gibi sesler geliyodu ancak dediğim gibi çok az geliyo.inşallah problem çözülür.Harika bir konu olmuş herkese teşekkür ederim..:28:

global_deejay
11-06-2010, 16:43
Ben bu işlemi gerçekleştirdim kırmızı bad sectorlu alanlar yeşil oldu düzeldi ama belli bir zaman sonra yien pc kitlenmeye başladı harddiskten dıt dıt ses geliyor reset çaktım chkdsk doğrulaması yaptı inşallah donma olmaz :S

karaputur
14-06-2010, 08:43
merhaba arkadaşlar.ben maxblast4 ile bad sectörlü hdd mi silmeye karar verdim.felasife arkadaşın anlattıklarını aynen uguladım fakatson bölümde (zero fill drive) işretledikten sonra enter dememe rağmen program başlamıyor.sistem windows 7 hdd seagete 160 gb sata .acaba program sistemimle uyumlumu değil veya sebebi ne olabilir.

Gluskap
14-06-2010, 11:50
merhaba arkadaşlar.ben maxblast4 ile bad sectörlü hdd mi silmeye karar verdim.felasife arkadaşın anlattıklarını aynen uguladım fakatson bölümde (zero fill drive) işretledikten sonra enter dememe rağmen program başlamıyor.sistem windows 7 hdd seagete 160 gb sata .acaba program sistemimle uyumlumu değil veya sebebi ne olabilir.

Sistemle bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Zaten cd'den boot edip hdd'nizi sıfırlıyorsunuz. .iso dosyası düşük hızda veya başka bir yakma programıyla yazdırmanız belki çözüm olabilir.

Felâsife
14-06-2010, 12:02
Sistemle bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Zaten cd'den boot edip hdd'nizi sıfırlıyorsunuz. .iso dosyası düşük hızda veya başka bir yakma programıyla yazdırmanız belki çözüm olabilir.
Bencede sorun yakma ve CD ile alakalı olabilir.

karaputur
14-06-2010, 13:23
merhaba sabah işten geldiğim için uyuya kalmışım.o yüzden cevaplarınızı şimdi gördüm.ben bu işlemleri yaparken mausu kullanamadım fakat anlatımmınızda maus dan bahsediyorsunuz.eğer öyleyse maus nasıl aktif oluyor.

karaputur
14-06-2010, 14:31
merhaba sabah işten geldiğim için uyuya kalmışım.o yüzden cevaplarınızı şimdi gördüm.ben bu işlemleri yaparken mausu kullanamadım fakat anlatımmınızda maus dan bahsediyorsunuz.eğer öyleyse maus nasıl aktif oluyor.
başka bir forumda gördüm ingilizceyi seçtikten sonra mouse aktif hale gelecektir diyor.bende mouse aktif değil.ancak ok tuşları ve enter ile son sayfaya geliyorum,orada ok tuşu ile zero fill drive(full) seçeneğinin üzerne gelip enter dediğimde o seçeneği işretliyor fakat alttaki next ve diğer seçenek ikiside üzeri mavileşiyor.tekrar enter dediğimde program öylece bekliyor.

Anıl Özdemir
14-06-2010, 18:20
başka bir forumda gördüm ingilizceyi seçtikten sonra mouse aktif hale gelecektir diyor.bende mouse aktif değil.ancak ok tuşları ve enter ile son sayfaya geliyorum,orada ok tuşu ile zero fill drive(full) seçeneğinin üzerne gelip enter dediğimde o seçeneği işretliyor fakat alttaki next ve diğer seçenek ikiside üzeri mavileşiyor.tekrar enter dediğimde program öylece bekliyor.

Fareniz usb mi?Benim fare usb bende de aktif olmuyordu.Biostan Usb Mouse seçeneğini "On" yaptıktan sonra düzeldi.

karaputur
15-06-2010, 09:23
Evet mouse usb.Biosdan usb mouse nasıl on yapılır onuda söylersen sevinirim.teşekkürler.

Anıl Özdemir
16-06-2010, 13:22
Evet mouse usb.Biosdan usb mouse nasıl on yapılır onuda söylersen sevinirim.teşekkürler.

Benim anakartta (Gigabyte P35C-DS3R) bios ekranına geldikten sonra, "Ingetrated Peripherals" oraya girdikten sonra da "Usb Mouse Support" u "Disabled" durumdan "Enabled" durumuna getirince sizin yaşadığınız sorun çözülüyor.Sizin anakartınız markası ve modeli nedir?

karaputur
16-06-2010, 15:25
Benim anakartta (Gigabyte P35C-DS3R) bios ekranına geldikten sonra, "Ingetrated Peripherals" oraya girdikten sonra da "Usb Mouse Support" u "Disabled" durumdan "Enabled" durumuna getirince sizin yaşadığınız sorun çözülüyor.Sizin anakartınız markası ve modeli nedir?

MSI p4m900m3 (ms-7387). everest programından baktım böyle yazıyor.

Anıl Özdemir
16-06-2010, 15:43
MSI p4m900m3 (ms-7387). everest programından baktım böyle yazıyor.

Del'e basıp biosa girdiğinizde "Integrated Peripherals" diye bi seçenek yok mu?

Ek:Bios ekranınız bu şekilde değil mi?Siyah olarak belirttiğim yere girdiğinizde Usb Mouse Support gibi veya ona benzer bi yer var mı?

http://img404.imageshack.us/img404/8470/xdc.th.jpg (http://img404.imageshack.us/i/xdc.jpg/)

karaputur
16-06-2010, 16:02
Del'e basıp biosa girdiğinizde "Integrated Peripherals" diye bi seçenek yok mu?

Ek:Bios ekranınız bu şekilde değil mi?Siyah olarak belirttiğim yere girdiğinizde Usb Mouse Support gibi veya ona benzer bi yer var mı?

http://img404.imageshack.us/img404/8470/xdc.th.jpg (http://img404.imageshack.us/i/xdc.jpg/)

evet benimde bios ekranı bu şekilde.fakat forumun başka bir yerinde arkadaşlar tab tuşunu söylediler.tab tuşuyla programın next seçeneğini aktif hale getirmeyi başardım.benim için sizin verdiğiniz bilgide çok değerli ve ileride işe yarayacak bir bilgi.ilginize çok teşekkür ederim.iyi forumlar.

Anıl Özdemir
16-06-2010, 16:06
İşinizi halletmenize sevindim.:15:

Felâsife
16-06-2010, 19:57
USB fare notunu ilk mesaja ekledim, geri dönüşler ve yardımlar için teşekkür ederim. :)

ekullu
22-07-2010, 12:48
Disc Wizard ve MaxBlast5 ile Bootable disk oluşturmaya çalıştığımda şöyle bir hata veriyor neden olabilir acaba?

http://img341.yukle.tc/images/4590Ekran_Alintisi.JPG (http://www.yukle.tc)

Felâsife
22-07-2010, 13:00
Dil ayarlarıyla ilgiliymiş sanırsam, çözüm verilmiş burada. (http://www.turkceyazilim.net/index.php?newsid=1289)

ekullu
22-07-2010, 13:24
Teşekkürler diski oluşturdum şimdi diski sıfırlamayı deniyeceğim MaxBlast4 ile sıfırlayamamıştım umarım bu işe yarar.

Felâsife
22-07-2010, 23:23
Umarım yarar, kolay gelsin. :)

ekullu
23-07-2010, 14:19
Disc Wizard ile silme işlemini yaptım, normal ve quick metodlarından normali seçtim 500 GB diski 3 saatte sildi fakat diskimde hala sorun devam ediyor. Herneyse servise göndereceğim de bu Disc Wizard, MaxBlast4 ile aynı işi yapmıyor sanırım çok hızlı sildi çünkü MaxBlast4 ile sıfırlayanların baya uzun sürmüş.

Simislov
23-07-2010, 14:47
500 GB diski 3 saatte sildi.

Normal koşullarda, 500 GB diskin silinme işlemi 3 saat değil, 13-14 saat sürmeliydi.

Felâsife
23-07-2010, 15:03
Disk wizard daha hızlı sildiğine göre demek ki daha yüzeyden işlemi gerçekleştiriyor.
Yoksa maxblast4 ile çok daha uzun süreceği kesin.
Neyse artık garantiside varken en mantıklısı garantiye vermek, geçmiş olsun.

ekullu
23-07-2010, 20:52
Servis işide olmadıya neyse:)

DiscWizard silme işlemi sırasında 2 kez üstten geçiyor diye gösteriyordu (Pass of Number:2) halbuki güvenli veri silme programları bile 14'ten fazla geçtiği oluyor. Anlaşılan DiscWizard klasik formatlama işlemini yapıyor sadece.

Herneyse anlatımın için teşekkürler abi eline sağlık:28:

Felâsife
23-07-2010, 22:15
MaxBlast4 te ne gibi bir sorun olmuştu?
Gerçi onunda her diske olmayacağını not düşmüştük ama olura cd yakma gibi bir problem filansa yeniden deneyebilirdiniz belki

ekullu
23-07-2010, 22:18
Bir dizi uyarı verip A: diye bir dizine düşüyor tekrar deneyip uyarıları yazarım abi.

Felâsife
23-07-2010, 22:24
İstersen yeniden indirip, yeniden yakarak öyle bir dene, madem disc wizard olmadı, bu şansı tekrar kovalamakta fayda var.

ekullu
23-07-2010, 23:32
Yeniden indirip cd'ye yaktım sonuç yine aynı C tuşuna bastıktan sonra herhangi bir tuşa basıyorum ve şöyle bir hata alıyorum.

Put the Max Blast 4 CD in the CD-Rom drive
Command or filename not recognized
A:/>

Cd'yi koymamı söylüyor ama zaten takılı:10:

Felâsife
23-07-2010, 23:51
bios'ta cd-rom 1. hdd'de 2. sırada mı?
Birde cd-rom usb'den filan bağlanmıyor değil mi?
Zira usb mausu bile maxblast görmüyordu zira.

ekullu
24-07-2010, 00:04
1.sırada cd-rom 2.sırada boş ide girişi 3.sırada HDD var nolur ne olmaz diye HDD'yi 2. sıraya aldım birazdan deniyecem tekrar ama boş ide girişi işleri değiştirmez herhalde abi değilmi?

Cd-rom bilgisayarın kendi üzerindeki abi usb değil.

Felâsife
24-07-2010, 00:15
1.sırada cd-rom 2.sırada boş ide girişi 3.sırada HDD var nolur ne olmaz diye HDD'yi 2. sıraya aldım

Zaten böyle olması gerek normali bu
Bu arada nete gene bu acerle mi bağlanıyorsun, önceki Disc Wizard ile recovery filan uçmadı mı?

Ayrıca bios'ta recovery bölümünü ”disable” yapman da gerekebilir, DW ile silerken yapmışmıydın?
Ya da şöyle sorayım recovery duruyor mu?

ekullu
24-07-2010, 00:23
Evet abi acerle bağlanıyorum DW ile sıfırlamayı yaparken recovery ayarına hiç dokunmadım silme işlemi başında HDD'nin tamamı silinecek diye gösteriyordu ölede oldu. İşlem bitince tamamen boş ham halde disk göründü.

Felâsife
24-07-2010, 00:33
Tamam.
boot sırası
1. cd-rom
2. hdd

birde bios'ta o recovery'i bölümünü disable yapıp bir dene bakalım.
Madem recovery yok artık kapalı kalsın o ayar.

Dahada olmazsa ms-dos kipinde cd'yi çalıştırmak denenebilir ama zaten çalışsaydı çalışırdı diye düşünüyorum.
ms-dos komutlarını da unuttuk gitti ama cd-rom herhalde e veya d dir. :(

ekullu
24-07-2010, 00:37
ms-dos komutlarını da unuttuk gitti ama cd-rom herhalde e veya d dir.

Disklerin sıralamasına göre değişiyor o ben linux için birde swap için yer ayırdığımdan şimdilik g diye gözüküyor. Saol abi yardım için.

Ek: Neyse düzenleme yapma süresi dolmadan yetiştim, sonuç yine aynı abi a: çıkınca g'ye geçmeye çalıştım izin vermedi sadece d'ye geçebildim onunda içi boş linux için ayırdığım ham bölüm.

Felâsife
24-07-2010, 01:47
Disk görünüyorda bir şekilde optik okuyucu görünmüyor sanırım, belkide dvd diye yapıyordur ama artık ne yazık ki çözüm üretemeyeceğim bende tıkandım kaldım. :(
harf ileri atayabilir son olarak, h gibi veya daha başka.

ekullu
24-07-2010, 01:51
Neyse abi sorun var demekki teşekkürler tüm yardımların için.

Sayısalcı
31-07-2010, 22:26
değerli paylaşımlarınıza teşekkür ederim. youtube linkleri bende açılmadı izleyemedim. herhalde engelliyor ttelekom.

Felâsife
31-07-2010, 22:42
Rica ederim, evet youtube linkleri uzun süredir engelli ondan seyredemiyorsunuzdur. :)

Felâsife
21-08-2010, 21:28
Yeniden indirip cd'ye yaktım sonuç yine aynı C tuşuna bastıktan sonra herhangi bir tuşa basıyorum ve şöyle bir hata alıyorum.

Put the Max Blast 4 CD in the CD-Rom drive
A:/>

Cd'yi koymamı söylüyor ama zaten takılı:10:
Sevgili Ekullu
Bu pencereyi bugün bende gördüm ve sorunda sata CD-DVD rom'dan kaynaklanıyormuş. :)
İlginç olan sata HDD görünüyorken, sata CD-DVD görünmüyor.

Neyse sata CD-DVD rom'u çıkarıp yerine ide CD-DVD rom takınca işlemler oldu ve şu an 200GB lık HDD'yi cilalamaya başladım, saat 19:00 başladı daha %27 lerde artık ne zaman biteceği meçhul. :D

ekullu
21-08-2010, 21:41
Geri bildirim için çok sağol abi benim notebookta böle birşey yapmam mümkün değil ne yazıkki öle de deneseydim iyi olurdu gerçi ama zaten gerekli donanımlarımda yok:(

Bir de abi low-level format için HDD'nin manyetik yüzeyine zarar verdiği söyleniyor bir kaç kez yapıldıktan sonra diske zarar verebiliyormuş, doğru mu bu bilginiz varmı acaba?

Darch
21-08-2010, 21:51
Geri bildirim için çok sağol abi benim notebookta böle birşey yapmam mümkün değil ne yazıkki öle de deneseydim iyi olurdu gerçi ama zaten gerekli donanımlarımda yok:(

Bir de abi low-level format için HDD'nin manyetik yüzeyine zarar verdiği söyleniyor bir kaç kez yapıldıktan sonra diske zarar verebiliyormuş, doğru mu bu bilginiz varmı acaba?

Evet, doğrudur.

Felâsife
21-08-2010, 21:54
Ne kadar zarar verir/vermez orasını bilemiyorum ama arada bir cilalamak bu şeylere iyi geliyor ondan eminim.
Benimde 2 seneyi geçmişti o kadar çok kur/kaldır yapıldı ki birde çocuğa verdim masaüstünü o da ikide bir göçertiyordu hdd'yi bende vakti geldi diye cilaladım.
Aslında bu olayı Laptopada yapmak istiyorum ama şuan hiç bir sorun yok belki seneye filan olur, lakin cd okuyucu bunda da sorun verecek sanırsam, buda sata herhalde.

Aslında ms-dos satırında komutla cd-rom çalıştırlıyordu diye hatırlıyorum ama işede yaramayabilir tabii.

Felâsife
22-08-2010, 15:36
Benim 200'lük diskin silinmesi herhalde 8 saatte filan bitmiş, Gparted'lede güzelce bölümledim ama gel gelelim bi xp kurayım dedim (pc'yi satmayı düşünüyorumda dual bootlu filan olsun dedim) 3-4 saattir bir arpa boyu yolu anca alabildim :D bu nedir böyle yav.
3-4 CD ile anca kurabildim, komşular sağ olsun onu tak onu çıkar telef oldum resmen, kurulum zar-zor gerçekleşiyor, ilk restartta disk yok filan diyor hayda tekrar sar başa, meğersem sata DVD-rom'u beğenmiyormuş, IDE DVD romu takınca bizim küheylan çoştu ama benide bitirdi, zormuş bu işler vesselâm.

Bu Windows beni hakikaten beğenmiyor ona iyice kani oldum. :D
Geçen senede bir akrabanın evinde nete gireyim demiştimde bir şeye bakacaktım, asla girememiştim Windows'tan, bende tutup Wlan modemden Ceple girip bakmıştım.
Sevmiyor beni :D

ekullu
22-08-2010, 15:42
Sevmiyor beni.

Üzerine alınma abi o kimseyi sevmiyor:evil: tabi $ dışında:19:

Geçmiş olsun abi.

Felâsife
22-08-2010, 16:25
Teşekkür ederim. :)
Yalnız 2. raund başladı bu seferde, driver yüklemeleri ara ki bulasın, bulduğumuda beğenmiyor vs. :D
Neyse bu günlük bu kadar macera yeter, hâlâ aygıt yön: sarılar var, alışkın değilim böyle şeylere yoruldum, yiter yav. :(

Simislov
22-08-2010, 18:10
Sevmiyor beni.

Felâsife,

Ayıp oluyor yalnız, neden derseniz pazarlamanın gurusu Bill amcayı seviyorsunuz da onun ürününü sevmiyorsunuz. :2:

Sonra da bilgisayarı elden çıkarmak için Windows'tan medet umuyorsunuz. :14:

Ayrıca kendileri beni çok sever, 3 senedir ürününün yüzünü bile görmüş değilim. :D

ekullu
22-08-2010, 23:57
Yalnız 2. raund başladı bu seferde, driver yüklemeleri ara ki bulasın, bulduğumuda beğenmiyor vs.

En kritik raund başlamış, kritik çünkü bilgisayar kullanmaya yeni başlamış biri format atar ve windowstan medet ummaya kalkarsa havlu atması an meselesidir:D

Aslında kendi adıma şöyle bir tezim var, windows mu linux mu tartışmalarında "windows, windows" diye bağıran standart ev kullanıcılarının önüne -çok değil vista çıkış zamanına denk gelen- bikaç yıllık bir pc ve bir adet vista dvdsi koyup hadi sürücüleriyle beraber kur deyip kurulumu sağladıktan sonra aynı şeyi linuxla denettirip sonucu almak istiyorum:)

Herhalde Linux tanıtımı için başarılı bir yöntem olabilir zira Linux hep bildiğimiz Linux onu bilmez bundan anlamaz şunla alakası bile yoktur da Windows nedir o $ + herşeyden anlar,2006'da çıkmasına rağmen kuruluşta sürücüleri anlaması dışında.:29:

Felâsife
23-08-2010, 00:15
Sonra da bilgisayarı elden çıkarmak için Windows'tan medet umuyorsunuz. :14:

Çok doğru söylüyorsun, gözü kapalı minimal kurulumlar vs.ler yapabiliyorken benim neyime MS ürünleri.
Zaten acayip şekilde de çuvalladım.:10:
Benim çevremde değil Linux, Windows'un ne olduğunu bile bilmeyen o kadar çok kişi varki Bill amcanın taktiğini uygulayalım dedik (süsle ve piyasa sür) beceremedik :D
Adamı bir kez daha taktir ettim, büyük adam şu Bİll Gates :12:

@Time
05-09-2010, 17:54
Çok güzel bir yazı ve anlatım olmuş. Eline sağlık.

Felâsife
06-09-2010, 13:46
Rica ederim :)

DevilAkin
14-09-2010, 00:16
@Felâsife,

Cevaplar çok uzamış takip edemedim ama bu sorunu yaşayan oldumu bilmiyorum.

3-)''Run Max Blast4 from Floopy or..CD [F,C]?'' sorusuna C ye basıyoruz...

Isoyu cdye yakıp bana gelen bilgisayarın birinde boot ettim. Çıkan bu adımda C bastığımda yani cd romu seçtiğimde hata verdi olmayacak ümidiyle tekrar boot edip F ye basarak geçtim... İlginçtirki çalıştı şuanda harddiski silmekte... sabit sürücü; IDE seagate 80 GB. Böyle sorun yaşayan olursa denesin bilgilerinize...

Felâsife
14-09-2010, 01:01
IDE-SATA farkından dolayı olsa gerek, ya da Master/Secondary gibi jumper ayarlarındanda olabilir belki, C ve F gibi harfler değişiyor anlaşılan, ip ucu için teşekkürler.
Evet yukarılarda böyle sorun yaşayan olmuştu.

ek:
@DevilAkin
Optik sürücü IDE-SATA hangisi acaba?

DevilAkin
14-09-2010, 01:18
Optik sürücü IDE DVD-ROM sürücü

Felâsife
14-09-2010, 01:24
Teşekkür ederim, tam nedenini bilememekle birlikte bir şekilde harf değişiyormuş, aklımızda bulunsun. :)

Tam nedenini bilsem ilk mesaja eklerim ama böylede kafa karıştırmak olur, en iyisi şimdilik böyle kalsın, bu mevzuyu bir bilen çıkar belki.

ekullu
14-09-2010, 08:38
[C,F] seçimini biraz araştırdım yine net bir bilgi yok forumlarda -zaten anlatımın çoğu buradan (ç)alınmış:)- ama sıfırlama işlemi cd'den yapıldığı için C seçilir denilmiş halbuki zaten @DevilAkin'da cd'den yapmış işlemi. Acaba bu IDE-SATA arabirimine göre değişen bir durummu. Madem böyle bir seçenek çıktı bir zamanlar yapamadığım disk sıfırlama projesini yeniden hayata geçirip bir denemekte fayda var:26:

publicc
28-09-2010, 16:24
elimde harici 500GB lık hard disk var. bu programı kullanarak harici hard diski sıfırlayabilirmiyim?

ekullu
28-09-2010, 16:29
Bilgisayara bağlı tüm diskleri sıfırlıyor dolayısıyla harici diskinizi sıfırlamaya kalkarsanız bütün diskleri sıfırlarsınız aman dikkat.

publicc
28-09-2010, 16:37
çok teşekkürler..
peki bu harici hard diskin bir bölümü bozuk sanırım, bu harici hard diski sıfırlamanın bir yolu varmıdır.? teşekkürler...

ekullu
28-09-2010, 16:41
Bad sector oluştuysa bu yöntemde kesin bir çözüm değildir aslında, harici diskinizin garantisi varsa servise yollayın yenisiyle değiştirirler.

desperado_z
01-12-2010, 02:03
Arkadaşlar bende başladım laptop um hardiski ölmüştü
Son care olarak buna başvuruyorum inşallah kurtarırım (ümidim yok gerci :) )
Yaklaşık olarak 1 saat oldu hala %1 (200GB). Sanırım anormal bir durum
Bekleyeceğiz :)

Felâsife
01-12-2010, 03:22
Yaklaşık olarak 1 saat oldu hala %1 (200GB). Sanırım anormal bir durum
Diskin bozukluğuna göre süre uzayabiliyor o açıdan bakınca durum pek anormal değil, hatta geçmişteki mesajlara bakarsanız aklımda kaldığına göre 3 gün filan süren bile olmuştu.

Diskte ölü diyorsunuz, mecburen bitmesini bekleyeceksiniz, umarım sorun hallolur. :)

desperado_z
01-12-2010, 12:36
yaklaşık olarak 12 saat oldu.
Yine %1 :)
%2 olsa idi ümidim vardı lakin şevkim kırıldı artık :)

ekullu
01-12-2010, 12:43
12 saatte hiç değişmediyse sorun var demektir, harddiskiniz çalışıyormu bu sırada?

7gun
01-12-2010, 12:59
benim 250 gb hd sorun yoktu sadece tertemiz etmek için
kulandım 24 saat sürmüstü

daha sonrada kildisk diye bir yazılım denek geldi sanırım buda aynı işi görüyor
emin deyilim ama bunu kulanmadım

kolay gelsin.

MaxBlast 5 yeni sürümü.
http://www.softwarepatch.com/utilities/maxblast.html

desperado_z
01-12-2010, 15:28
12 saatte hiç değişmediyse sorun var demektir, harddiskiniz çalışıyormu bu sırada?

Laptop olduğu için çalışıp çalışömadığını anlayamıyorum ..
Sanırım çalışmıyor.

Artık yapacak birşi yok Hardisk değişmesi gerek.

ekullu
01-12-2010, 15:40
Laptopta olsa harddisk çalışırken yanıp sönen bir ışık olmalı yokmu sizin laptopta?

sencie
22-12-2010, 21:11
Benim Hdd tam 10 bad sektör çıktı, size tavsiyem önce pc nizi taratın bad sector varsa bu program kesinlikle mükemmel, ama hdd de fiziksel hasar varsa tabi işiniz şansa kalıyor ben kısaca şu problemleri yaşıyordum ve bu program ilaç gibi geldi:

- Pc niz geç açılıyorsa yada açılırken alttaki beyaz çizginin dolmasını 9-10 dakika bekliyorsanız ve makına anca açılıyorsa
-pc hiç açılmıyor yada açılırken kendini resetliyorsa
-Oyun oynarken donma oluyorsa yada pc nin mausunda donmalar oluyorsa
-Oyun açılırken pc kitleniyorsa

büyük bir ihtimalle hard diskinizde bad sectör var demektir.
(bende oluşan bad sectorun nedenı sürekli elektrik gitmesiydi ve sonunda pc açılmadı, unutmayın bad sectordan formatla kurtulamazsınız)

Ben Seagate 60GB hdd' deki 10 bad sectoru fixledim ve tekrar windowsu kurdum şu an çok memnunum, programı öneren arkadaşa tşk.

Felâsife
23-12-2010, 11:12
Ben Seagate 60GB hdd' deki 10 bad sectoru fixledim ve tekrar windowsu kurdum şu an çok memnunum, programı öneren arkadaşa tşk.

Bende teşekkür ederim geri bildirimde bulunduğunuz için, bir diski daha hurdalıklar arasına gitmekten kurtardık anlaşılan :2:

tyler78
26-12-2010, 12:08
Kullanmadığım ve çöpe atmaya hazır olduğum 80 gb'lık Samsung harddiskimdeki bir bad sector kuş oldu, uçtu. :) Sadece kendini değil, harddiski bozuk olan amcamın bilgisayarını da hayata döndürdü. :) Çok teşekkürler. :15: :34:

Felâsife
26-12-2010, 19:51
Rica ederim :)
Geri dönüşü kampanyamız tam gaz devam ediyor :D

kapito27
09-02-2011, 15:52
Benım ogrenmek istedigim birsey var İlk sayufada anlattıgınız gibi cdyi takıyorum cd baslalıyor c veya f ye bas dedıgınız ekranda gelıyor ondan sonra herhangı bır tusa bas dıyorsunuz onada basıyorum ama sız yazılarınızdayaptıgım anlatırken bır menunun geldıgınden bahsetmıssınız ben bu yukarıda işlemleri uygulayınca a:/ yazıyor menu cıkmıyor...bir yerde yanlıs yapmıyorum cunku bırebır anlatılanları yapıyorum bana yardımcı olursanız sevnırım simdidden sevgiler saygılar..

Felâsife
10-02-2011, 01:54
Selam
Bu a:/ sorunu geriye doğru okuyarak giderseniz bayağı geçmişti, zira çözüleni var çözülemeyeni artık şansınıza.

Lady_Feylesof
10-02-2011, 06:35
Tamam anlaşıldı, sırada bu iş var:34:

cihe
16-02-2011, 12:07
Ben işlemi başlatınca yaklaşık 40 dk %0 da kaldı bir ilerleme olmadı bende iptal ettim bunu nasıl çözebilirim teşekkürler.

ekullu
16-02-2011, 13:47
Ben işlemi başlatınca yaklaşık 40 dk %0 da kaldı bir ilerleme olmadı bende iptal ettim bunu nasıl çözebilirim teşekkürler.

Silme işleminin saatler aldığı söyleniyor keşke biraz daha bekleseydiniz donmamış olabilir.

Felâsife
16-02-2011, 14:49
Programın yükleme çubuğunda ki % işareti sizi yanıltabilir, rehberde de vardı, gözünüz Hdd ışığında olsun, eğer o yanıp sönüyorsa işlem başlamıştır, zaten işlem süresince sürekli yanıp söner ve çok bozuk disklerde işlem günlerce de sürebiliyor.

Birde bu işi en güzeli gece yapmak, işlemi başlatın ve yatın. :)

cihe
16-02-2011, 18:06
Ben işlemi gece başlattımda kitap okuyordum %1olsun yatarım dedim bir türlü olmayınca bende iptal edip yattım .:)
Teşekkür edrrim o zaman ben bu gece işleme koyup yatayım umarım bende 12 tane badsector var hddRegenarator programıyla 10 tanesini fixledim eskiden 22 taneydi.Bakalım umarım kalanınıda bu halleder.Bu arada felasife hocam emek verip bizle bu programı paylaşıp anlattığınız için teiekkür ederim elinize emeğinize sağlık.

Felâsife
17-02-2011, 01:01
Rica ederim.
Galiba disk bayağı sorunlu, buda silme işlemini uzatabilir aklıızda bulunsun, umarım bu silme işlemi sorunlarınız çözer.
Kolay gelsin.

KoRsY
22-02-2011, 11:15
Site oldukça başarılı ve güncel.2007 de başlayan konu halen güncel.
Elleriniz dert görmesin.Tesadüfen gördüm ve üye oldum.Sık kullanılanlara ekledim bile.

Bu sorun bende de mevcut, 2-3 tane klasöre girdiğimde pc donuyor , " explorer " sonlandırmak zorunda kalıyorum.Tekrar girdiğimde yine donuyor. Acaba o klasörlere virüs mü bulaştı diyorum.Antivirüs ile tarattım nafile temiz gibi gözüküyor. Fotoğraf makinasından aldığım resimler nasıl virüs bulaşır o da başka mesele.
Format attım yine aynı.dvd ye çekip pc den sileyim diyorum.bi giremedim klasöre.

Felâsife
22-02-2011, 18:29
Site oldukça başarılı ve güncel.2007 de başlayan konu halen güncel.
Elleriniz dert görmesin.Tesadüfen gördüm ve üye oldum.Sık kullanılanlara ekledim bile.

Bizde teşekkür ederiz, doğru yerdesiniz :)
Evet işe yarayan bir konu olduğu için oldukça aktif bir konu oldu ve katkı veren arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür ederim.
Sonuçta bütçelere katkımız olduysa ne âlâ :)

Sizin soruna gelince hdd den de olabilir ama bazı zararlılar formatlada silinmiyormuş, o yüzden HJT bölümümüz var, oraya da başvurabilirsiniz.
O arkadaşlarımız zararlı avlamayı çok seviyorlar, helede zorlu zararlılarsa daha bir azimli oluyorlar :D

KoRsY
25-02-2011, 10:52
Kurcalıyorum sitede oldukça faydalı bir çok bilgi mevcut .

cihe
25-02-2011, 13:25
KoRsY öncelikle hoş geldin diskinin o kısmınındaki dosyaları kopyalarkende hata veriyor yada bilgisayar donuyorsa o kısımda muhtemelen bir bad sector durumu vardır bad sector taraması için programlar mevcuttur.HD tune bunlardan biridir programla diskinizi tarayın eğer bad sector varsa Felâsife üstadın bu konun ilk sayfasında paylaştığı yönergeyi uygulayın kolay gelsin.

KoRsY
25-02-2011, 16:27
Teşekkür ederim.Hoşbulduk.Siteyi yakından takip ediyorum.Bir çok konuya baktım yorumların neredeyse tamamını okumaya çalıştım.Ve çözümü buldum. Hiç donma sorunu kalmadı.Monitöre kafa atacak durumdayken böyle güzel bir gelişme çok sevindirdi :)
Arkadaşlardan birisi Total Video Converter i kaldırdım düzeldi yazmış.Onu okur okumaz daha kaldırmadan anladım düzeleceğini.Kaldırdım ve sorun ortadan kalktı.

SiMaeSTRoY
11-04-2011, 11:56
Run MaxBlast 4 from Floppy or CD[F,C]?

Kısmında C yaptıktan sonra ,

Put the MaxBlast 4 CD in the CD-Rom drive
Strike a key when ready...

Demekte, tekrar 'C' yaptığımda,

Command or filename not recognized demekte ve öyle kalmakta.

CD'i neden tanımıyor ? Halbuki CD-Room okumakta CD'yi anlam veremedim.
Formatlamak istediğim Harici HDD usb'den bağlı PC'ye onla bir alakası olabilirmi?

Önceki postları okudum , CD-Room Sata ile bağlı ondan kaynaklanıyormuş.Fakat anakartımda IDE girişi yok malesef yapamayacağım sanırım.Başka çözüm yolu varmıdır ?!

Felâsife
11-04-2011, 21:44
Bu konuda sayfa 21 de [F] harfi ile sonuç alınmıştı, onu denediniz mi?

SiMaeSTRoY
12-04-2011, 11:14
Bu konuda sayfa 21 de [F] harfi ile sonuç alınmıştı, onu denediniz mi?

Dün denemiştim olmadı.HDD'i bugun satadan bağlayıp F'leyince oldu Teşekkürler.

1.5TB'lik HDD'ye uyguluyorum ilk 1 saat HDD Led'i yandı daha sonra söndü. %0 da durmakta halen normalmidir ?

Dashboard
12-04-2011, 12:33
Ben bu islemi hic yapmadim ama bazen cok uzun sürdügünü söyleyenler oldu.

SiMaeSTRoY
12-04-2011, 12:53
Ben bu islemi hic yapmadim ama bazen cok uzun sürdügünü söyleyenler oldu.

3 saat oldu işlemi başlatalı halen %0 fakat ilk 1 saat HDD Led'i yandı daha sonra tamamiyle söndü aklıma takılan bu..İptal edip tekrarmı başlatmalıyım ?!

ekullu
12-04-2011, 12:56
3 saat oldu işlemi başlatalı halen %0 fakat ilk 1 saat HDD Led'i yandı daha sonra tamamiyle söndü aklıma takılan bu..İptal edip tekrarmı başlatmalıyım ?!

Harddisk artık işlem yapmıyorsa donmuştur, zaten 3 saatte işlem yüzdesi biraz yükselirdi. Tekrar beşlatmak konusunda bende tam emin değilim okumuştum konuyu baştan sona ama hatırlamıyorum ancak şu durumda zaten yapılacak bir şey yok.

SiMaeSTRoY
12-04-2011, 13:09
Harddisk artık işlem yapmıyorsa donmuştur, zaten 3 saatte işlem yüzdesi biraz yükselirdi. Tekrar beşlatmak konusunda bende tam emin değilim okumuştum konuyu baştan sona ama hatırlamıyorum ancak şu durumda zaten yapılacak bir şey yok.

Evet sanırım donmuş, baştan başlattım tekrar deneyeceğim.

Tekrar yaptığımda ,1saat sonra HDD Led ışığı yine söndü halen %0. Nedir bu kısmetsizliğim anlayamadım :)

Felâsife
12-04-2011, 19:52
Dün denemiştim olmadı.HDD'i bugun satadan bağlayıp F'leyince oldu Teşekkürler.

1.5TB'lik HDD'ye uyguluyorum ilk 1 saat HDD Led'i yandı daha sonra söndü. %0 da durmakta halen normalmidir ?
Rica ederim.
Sizin diğer konuyu gördümde sizin diskte çok fazla BS var, o diskin kurtulması bir mucize bana göre.

Tavsiyem en az 1 gün beklemenizdir, öyle bir kaç saatte ki sonuçlar yanıltıcı olabilir.
Geçmişe bakarsanız 3 gün süren işlem olmuştu, bunun sebebi BS nin fazlalığıdır.

SiMaeSTRoY
12-04-2011, 20:21
Rica ederim.
Sizin diğer konuyu gördümde sizin diskte çok fazla BS var, o diskin kurtulması bir mucize bana göre.

Tavsiyem en az 1 gün beklemenizdir, öyle bir kaç saatte ki sonuçlar yanıltıcı olabilir.
Geçmişe bakarsanız 3 gün süren işlem olmuştu, bunun sebebi BS nin fazlalığıdır.

Merhaba , 1 saat HDD Led ışığı yanıyor daha sonra sönüyor 8 saat gözlemledim aynı şekildeydi.HDD Led'i yanmasa bile 1gün boyunca bu işlemi uygulayımmı?

1.5TB'lik HDD'yi yüzeysel olarak kullanabiliyorum 25-30gb'den sonra hata veriyor data gönderemiyorum,onun haricinde hdd normal çalışıyo gibi gözükmekte.Tavsiyeleriniz nedir? Vazmıgeçmeliyim bu HDD'den ? Veya servisemi vermeliyim?

Felâsife
12-04-2011, 21:04
Garantisi varsa hiç durmayın servisine gönderin, sizin disk şu haliyle zaten ölü gibi.

SiMaeSTRoY
13-04-2011, 02:23
Garantisi varsa hiç durmayın servisine gönderin, sizin disk şu haliyle zaten ölü gibi.

Malesef bitti :( Ayrıca kabını değiştirip EVEREST almıştım mutlaka garanti kapsamı dışındadır.

Son bir şey sormak istiyorum.Bu işlemden sonra Windowsum çöktü Bu programla alakası varmı? yoksa sürekli HDD değiştirdiğimden mi çöktü ? Ayrıca MS-DOS'da çalıştırdığım MaxBlast4,Hirent's Boots tarzı programlar kalıcı bişi bırakıyormu?(Örneğin BIOS'da)Zararları veya ayar değiştirme gibi özellikleri varmidir.Normal bir ev kullanıcısıyım biraz pimpirikliyimde bilgi edinmek istiyorum sadece.Tekrar Teşekkürler.

tanertaner6
13-04-2011, 03:41
Malesef bitti :( Ayrıca kabını değiştirip EVEREST almıştım mutlaka garanti kapsamı dışındadır.

Son bir şey sormak istiyorum.Bu işlemden sonra Windowsum çöktü Bu programla alakası varmı? yoksa sürekli HDD değiştirdiğimden mi çöktü ? Ayrıca MS-DOS'da çalıştırdığım MaxBlast4,Hirent's Boots tarzı programlar kalıcı bişi bırakıyormu?(Örneğin BIOS'da)Zararları veya ayar değiştirme gibi özellikleri varmidir.Normal bir ev kullanıcısıyım biraz pimpirikliyimde bilgi edinmek istiyorum sadece.Tekrar Teşekkürler.

Diski sıfırlamaya çalılştınız,haliyle windows silinir tabii ki:11:
Ayrıca bios ile ilgili varsayılan ayarlara dönerseniz bir sorun çıkmaz..