PAYLAŞ

Federal Ticaret Komisyonuna yapılan şikayetler sonucu Apple, iPhone’larda bulunan Apple Kids uygulaması ile çocukların ebeveynlerin izni olmadan veya aldanarak satın aldıkları uygulamalar için müşterilerine 32 Milyon $ ödeme konusunda anlaştı.

Ailelerin şikayetine yol açan durum şöyle gelişiyor. Annesinin telefonunu alan çocuk çeşitli oyunlar ve ya uygulamalarla vakit geçirirken bir ürünü ya da uygulamayı satın alma düğmesine basıyor. Bu durumda elbette ki Apple cihazlar Apple ID şifresi soruyorlar. Ama bu çözüm olmuyor, zira şifre ekranını gören çocuklar telefonu bırakıyorlar ve başka şeylerle vakit geçirmeye başlıyorlar. Bu esnada telefonuna bakma gereği duyan ebeveyn, ekranda şifre sorulduğunu görüyor, başka da hiç bir uyarı yok. Neden şifre sorulduğu yazmıyor. Ve ebeveyn Apple ID şifresini girdiği anda kredi kartı ekstresine çocuğunun insafına göre bir meblağ yansıtılıyor.

İşte bu durumdan ötürü komisyona başvuran tüketiciler haklı bulundu. Ve Apple davaya girmeden 32 Milyon $ ödemeyi kabul etti.

iPhone kullanan aileleri uyarıyoruz, büyük ihtimalle Türkiye’de böyle bir geri ödeme alamazsınız. Bu sebeple şifre girerken dikkatli olun.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK