PAYLAŞ

Ben Gurion Üniversitesindeki güvenlik labaratuarlarında  Android işletim sistemleri etkileyen ciddi bir VPN şifreleme (encryption) açığı bulundu. Bu açık zararlı uygulamaların aktif VPN yapılandırmasını aştığı ve güvenli veri iletişimini farklı bir ağ adresine yönlendirdiği görüldü.

Bu iletişim düz metin olarak görüldü, herhangi bir şifreleme olmadığı belirtildi. Üniversite bu konuda bir video hazırladı ve durumu Google’a bildirdi. Henüz bir yama veya konu hakkında açıklama gelmedi.

Ben Gurion Üniversitesinin hazırladığı videoda zararlının Android cihaz üzerindeki davranışı gözlenebiliyor.  Bir adet Samsun S4 cihazın arkasına kurulan ağ paketlerini analiz yazılımı var. Kullanıcı “exploit” düğmesine basarak zararlıyı aktif hale getiriyor ve VPN bağlantısını açıyor. Daha sonra Samsung’un varsayılan e-posta programı ile bir mesaj gönderiyor ve mesajın konu kısmına “security” yazıyor. Mesaj gönderilir gönderilmez bilgisayardaki paket analiz yazılımı maili şifrelenmemiş bir şekilde gösteriyor.

İnternetimizin sansürlendiği şu günlerde en önemli çözümlerimizden biri olan VPN’in bu açığı hakkında dikkatli olmakta fayda var.

What's Happening Recommended by Hashcore

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK