PAYLAŞ

Bu başlık aslında yanlış oldu. Çağımızda geçerliliği olmayan bir soru. Elbette cevap çok açık ortada, Analog ve Dijital. Yani eğer ki konu ses ise, cevap elbette analog. Ancak içinde bulunduğumuz çağda analog kayıt yapılmıyor. Yani bir bakıma hükümsüz. Bu durumda cevap dijital. Ancak bu analog ses konusunda bazı sitelerde bu konuyu yanlış anlamış ama doğru bildiğini sanan kişiler görüyorum. Bu sebeple dijitale geçmeden önce analog sesin ne olduğunu iyice bir anlamak gerekiyor. Şöyle başlayabiliriz, muhtemelen bir çoğunuz hayatınızda hiç analog müzik dinlemediniz.

Çünkü bu işte de, tıpkı bilgisayar bileşenleri gibi “en düşük bileşen kadar iyi” kanunu geçerlidir. Yani siz en son çıkan işlemci, en yüksek RAM, en kralından ekran kartını bilgisayarınıza takabilirsiniz. Ancak bu bileşenleri eski tip bir sabit disk ile kullanıyorsanız, sabit diskin hızı kadar güçlü bir bilgisayarınız var demektir. Böylesi bir sisteme SSD takmak gerekir. Veya diğer versiyonlarını düşünün, her bileşen son model ama RAM 2GB, 2 GB RAM kadar güçlü bir bilgisayarınız var demektir.

Müzik, daha doğrusu ses dinlemek de böyledir. Amfiniz, hoparlörünüz en üst sınıf olsun, bunlarla mp3 çalıyorsanız, mp3 kadar güzel ses duyuyorsunuz demektir. Veya SACD oynatıcınızla 24-bit bir albümü, 10 000 dolarlık bir amfiyle yükseltip, 30 dolarlık hoparlörde dinliyorsanız, 30 dolarlık hoparlör kadar iyi bir ses duyarsınız ancak.

Analog ses duymak da bu bileşenler kanununun zirvesi sayılır. Şimdi bazı sitelerdeki yorumlarda hatta bazen makalelerde trajikomik ifadelere rastlıyorum. Youtube’dan bir şarkıyı Reel to Reel, yani makaralı teybe kaydedip ordan dinleyen ve analog müzik dinlediğini sananlar var. Bu imkansız. Analog ses duymak için, medyayı çaldığınız cihaz (pikap, teyp, radyo vs), amfiniz ve hoparlörünüzün de analog olması gerekir. Ve maalesef bu da yetmez, çaldığınız medyanın da analog kayıt edilmiş olması gerekir. Ki bu son saydığım artık milyonda bir rastlanabilecek bir şey, ancak eski albümlerden ulaşabilirsiniz. Bu albümler de, analog kayıt edilmiş olmakla birlikte, plak veya reel denen makaraya kayıtlı olmalıdır. CD, kaset, flac, 24-bit flac, alac vs hiçbiri analog olamaz. Analog kayıt olabilir, ama sizin duyduğunuz ses analog olamaz.

Yani işin özü, şarkı/ses analog kayıt edilecek, plak veya makara ile analog bir cihazla çalınacak, analog bir amfi ile yükseltilip analog bir hoparlör ile dinlenecek. Yani biraz deli olmak lazım. Daha da beterini anlatayım, şu an gidin bir müzik marketten Amy Winehouse’ın bir plağını satın alın. Gelin evinizde son derece analog cihazlarla bu albümü çalın, maalesef analog ses duymuyorsunuz. Çünkü yeni bir albüm ve kayıt zaten dijital.

Bu yüzden bizim doğru ses formatımız dijital. Dijitalin en iyisi ise 24-bit Flac veya SACD (super audio cd). Bir de plaktan 24-bit Flac formatına riplenmiş dosyalar var. Bunlar göreceli olarak iyi de denebilir kötü de. Çünkü o rip edilen plak ne kadar temizdi, hangi pikap kullanıldı, hangi iğne kullanıldı, hangi pikap kolu kullanıldı, hangi amfi kullanıldı, hangi ses kartı kullanıldı gibi sorular var. Ve tüm bu saydıklarımın içinde 100 TL’ye satılanı da var, 20 000 TL’ye satılanı da. Gerçekten iyi cihazlar kullanılarak temiz bir plaktan riplenmiş bir dosya, analoga çok yakın olabilir. Ama mp3’den beter de.

Bizim olayımız dijital ve burası bir bilgisayar ağırlıklı teknoloji sitesi olduğundan, ben bundan sonra bilgisayardan iyi ses dinlemek üzerine yazılar yazacağım. Sırada DAC, yani dijitalden anologa çeviren cihazlar var. Az sonra…

What's Happening Recommended by Hashcore

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK